Jak si poradit se zamokřenou nebo podmáčenou půdou

Jak si poradit se zamokřenou nebo podmáčenou půdou

Rady a tipy, vydáno 09. 10. 2014

Ať už je příčina neustálého výskytu vody na vašem pozemku jakákoli, je-li trvale zamokřen, bude spíše připomínat mokřad než zahradu. Na většině zahrad je voda spíše velký dar. Nechceme-li utrácet za zalévání vodou z kohoutku, je vždy lepší využívat vody dešťové, co když je ale vody moc? Co pak s ní?

Rostlina dne

Muchovník

Muchovník

Muchovník je opadavá dřevina. My ho řadíme mezi opadavé keře, ve své domovině roste jako menší strom. Obvykle dorůstá...

Výčet důvodů proč je pozemek zamokřený

Proč je vaše zahrada či pozemek zamokřený, může mít docela hodně důvodů. Může k tomu přispět jak výška hladiny podzemních vod, tak výskyt srážek ve vaší klimatické oblasti, ale i blízkost prameniště anebo umístění v záplavové oblasti, případně blízkost vodního toku. Jako další důvody nelze pominout ani těžkou spíše jílovitou půdu a umístění pozemku pod svahem. Je jasné, že k zamokření mohou dopomoci i kombinace těchto výše jmenovaných vlivů.

Preventivní opatření

Zamokření pozemku lze předejít například jeho vhodným spádováním anebo realizací podobných úprav. Možné je rovněž vylehčit půdu přidáním křemičitého písku, a to v poměrně velkém množství. Tento typ řešení je však účinný jen při častých deštích. Jakmile víte, že je půda, do které sázíte, trvale vlhká, nikdy v ní nevyužívejte netkané textilie. Ty totiž poměrně významně ovlivňují odpar vody z půdy. Účinek může zesílit ještě mulčování takového povrchu.

Jaká řešení se nabízejí

Není třeba zoufat, ať už k zamokření vašeho pozemku a půdy došlo vlivem změn vodního režimu v okolí, například z důvodu stavební nebo těžební činnosti anebo z jiných důvodů, řešení se vždycky najde. Jedná-li se o zamokření menšího rozsahu, řešení se nabízí v podobě výsadby rostlin, které z půdy odčerpávají velké množství vody. Jedná-li se o pozemek svažitý, mnohdy postačí odvést vodu třeba i nezpevněným kanálkem do blízkého vodního toku, řeky, potoka nebo mokřadu. Je možné rovněž zkusit změnit výsadbovou technologii. Další variantou je realizace odvodňovacích a drenážních systémů. Je možné pěstovat také rostlinstvo na vyvýšených záhonech.

Rostliny vhodné do zamokřených půd

Možná jste si všimli, že na silně podmáčených loukách kvete rád a ve velkém množství již na dálku výrazně vypadající kyprej vrbice (Lythrum salicaria). Krásné růžovofialové květy lákají hmyz, ale i pohledy kolemjdoucích. Na podmáčených půdách jsou zvyklé růst některé velké trvalky typu popelivky (Ligularia) nebo udatny (Aruncus). S dekorativními růžovými květy zde lze pěstovat také šmel okoličnatý (Butomus umbellatus). Ve vlhčích humózních půdách se bude dobře dařit hortenzii velkolisté (Hydrangea macrophylla). Do podmáčených podrostů již dosti vzrostlých dřevin neváhejte vysadit kapradiny. K okrasnému jezírku vysaďte jarmanku větší (Astrantia major), kosatec vodní (Iris pseudacorus), jemuž stejně dobře vyhovuje voda tekoucí jako stojatá. Pod listnatými stromy se zvlášte zjara budou dobře vyjímat květy veselých barev patřících porostům primule (Primula beesiana). Nezklame vás ani vrbina tečkovaná (Lysymachia punctata).

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: growfruitandveg.co.uk, gardendesignforliving.com, perverdonk.com, kcwatergarden.com, gardeninginfozone.com, americantrails.org, homedit.com, mahergreenwaldgardens.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha