Jak si zařídit zahradní potůček? Poradíme vám!

Jak si zařídit zahradní potůček? Poradíme vám!

Rady a tipy, vydáno 16. 07. 2010

Zahradní potůček na svažité zahradě je vlastně umělý vodní uzavřený koloběh, poháněný čerpadlem. Díky promyšlenému umístění, dokonalé práci a důvtipnému osazení kameny a rostlinstvem ale potůček vypadá úplně přirozeně, jakoby tady pramenil odjakživa. Podívejme se, co vlastně taková stavba potůčku obnáší a z jakých fází se skládá.

Rostlina dne

Máta vodní

Máta vodní

Máta vodní je vytrvalá bylina. Kvete růžovými paličkami od července do října a je tak nejen voňavou, ale i velice...
Prvním krokem je vybrat v zahradě optimální místo, vhodný terén a vytyčit přesně celý tok potůčku - pramen, dolní bod, koryto. Potůček vytéká z nejvyššího bodu, kam vodu vhání čerpadlo. Nejspodnější místo potůčku tvoří malá tůňka nebo větší jezírko. Horní část (pramen) bude tvořit nejlépe soustava kamenů nebo malá skalka doplněná rostlinami.

Charakter potůčku záleží na vás

Voda nemusí téct přímo rovně dolů, zajímavější je rozhodně potůček klikatý, ozvláštněný různými zátočinami, které tok zpomalují. Rychlost mu pak zase udělí kaskády z kamenů nebo zúžení toku; bystrá voda dodává zahradě dynamiku. Voda teče dolů samospádem. Stejná rychlost toku by byla nudná, proto ji dynamizujte úpravou terénu. Balvany a ploché kamenné desky v korytu vytvoří romantické vodopády, tok se zklidní v tichých tůňkách. Do nejhlubší tůňky se ponoří čerpadlo, které vytáhne vodu z konce potoka proti proudu na jeho začátek. Čerpadlo by mělo přečerpat minimálně 50 litrů za minutu. Takovýto potůček je ideální v přírodní, volněji pojaté zahradě, ale i v zahradě orientální. Potok můžete mít ale v rovině: v plochém terénu, v zahradě formální, inspirované geometrickou klasicistní francouzskou zahradou, vynikne rovné dlážděné nebo vybetonované koryto s minimálním převýšením, kde voda teče velmi pomalu.
Jak si zařídit zahradní potůček? Poradíme vám!
​Stručně: práce krok za krokem

Terén budoucího potůčku vyčistíte a prohloubíte. Hloubka potůčku má být asi 30 cm, šířka v průměru 50 cm, u kaskád méně, tůňky naopak budou potok rozšiřovat. Koryto vysypte jemným štěrkem a na něj nasypte nejméně 5 cm vrstvu jemného písku jako podklad pod fólii. Dále se pracuje s rybniční fólií. Vystelte jí koryto, okraje zvedněte a uchyťte do zeminy v březích, zafixujte oblázky a kameny. Na fólii přijde opět písek, tentokrát hrubší - bude tvořit dno potůčku. 
Celé koryto musí vyhlížet přirozeně, pokud se vám to nepovede, leccos se spraví finální úpravou, tedy instalací oblázků, kamenů a rostlin podél břehů. Dalším krokem je instalace čerpadla a osazení břehů vhodnými rostlinami - o tom už ale zase někdy příště.

TIP: Okolí potůčku můžete zkrášlit dřevěným mlýnským kolem. Dodává srubyservis.cz.

Nezapomeňte na můstek nebo lávku

Potůček by měl také rozhodně křížit zahradu v místech, kde se chodí; můstek nebo lávka pak bude pokračováním zahradní cestičky. Potok s můstkem bude mnohem fotogeničtější, a současně z můstku je na zurčící potůček a na jeho okolí nejhezčí pohled. Dřevěný, bambusový nebo kamenný můstek je  vysoce efektní zahradní prvek, doplňuje se rákosím, okrasnými travami a také třeba i zahradní lampou.

TIP: Pokud is stavbu rozmyslíte, můžete mít potůček hotový. Firma Zahradnijezirka.com prodává sestavu za 4,5 tisíce korun (dvoumetrový potůček z kamenné fólie a čerpadlo). Jezirka-akvaria.cz nabízejí za 5 tisíc korun \"laminátový horský potok\".


O potůčku na zahradě se také dočtete v článku Zahradní potůček dovádí zahradu k dokonalosti.

Alena Jansová
Foto: Zahradnislužby.eu, zahrada-vodni.cz, eastleachhouse.com

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

28. 06. 2017 Reagovat
Luděk567: Hezký článek, pokud byste nevěděli, jaké čerpadlo použít, zkuste mrknout do tohoto návodu https://www.cerpadlabezstarosti.cz/obsah/10-jak-vybrat-cerpadlo mně to s výběrem maximálně pomohlo. V obchodě jsem i nakoupil a všechno bez problémů :)

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha