Jak udržet hmyz v uctivém odstupu – 3. díl – repelenty

Jak udržet hmyz v uctivém odstupu – 3. díl – repelenty

Rady a tipy, vydáno 14. 07. 2015

Při posezení venku mají samozřejmě odpuzovače i lapače omezenou působnost a žádné sítě vám nepomohou, pokud tedy zrovna nechcete sedět schovaní pod moskytiérou. Zde vstupují do hry repelenty. Víte ale, co ve skutečnosti repelenty obsahují?

Rostlina dne

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka) je trvalka i letnička. Dosahuje výšky 45 cm a šířky 30 cm. Eustoma má poměrně masivní šedo-zelené...
 

Průmyslově vyráběné repelenty

Účinnou látkou v těchto odpuzovačích je diethyltoluamid (DEET), který se v některých vyskytuje až ve 100% koncentraci. Tato látka byla vyvinutá armádou USA jako účinná ochrana vojáků při bojích v džungli ve Vietnamu a jihovýchodní Asii. Stejná látka se ale dlouho používala také jako zemědělský pesticid.

Stoprocentní látka poskytuje ochranu po dobu až 12 hodin, zatímco směsi o nižší koncentraci (20–34 %) chrání 3 až 6 hodin. Použití repelentů přímo na tělo není vhodné, protože dráždí pokožku a může způsobovat i křeče a další vážnější zdravotní problémy. Americká akademie pediatrů doporučuje u dětí od 2 do 12 let používat přípravky s maximální koncentrací látky DEET do 10 % a aplikací maximálně 3x denně, u dětí od 6 měsíců do 2 let se pak doporučuje aplikace maximálně 1x denně a u dětí do 6 měsíců použití repelentů není vůbec doporučováno.

 

Domácí repelenty

Pokud jste v pokušení vyrobit si repelent vlastní založený na přírodních silicích, můžete to zkusit, ale musíte si dát pozor. Výhodou je samozřejmě přírodní složení, nevýhod ale může být více. Výroba domácích repelentů vyžaduje určitou praxi a experimentování, jinak vyrobíte něco, co nemá vůbec žádný účinek nebo funguje jen velmi krátce, špiní, mastí, barví nebo způsobuje podráždění pokožky. Obvykle také tyto repelenty fungují jen na určité druhy hmyzu a rozhodně neochrání proti klíšťatům.

Jestli si i přesto chcete domácí repelent vyrobit, zkuste třeba hřebíčkový. Do 1 dcl čistého lihu zakoupeného v lékárně vložte asi 20g celého nebo čerstvě rozdrceného hřebíčku a nechte louhovat dva až tři týdny. Hnědočervenou tekutinu sceďte a přefiltrujte. Aplikovat ji můžete pomocí běžného rozprašovače od parfému přímo na pokožku (pozor na podráždění, raději si předem vyzkoušejte v malém množství, a pozor na potřísnění oděvu). Před použitím se doporučuje protřepat a aplikaci je vhodné opakovat zhruba po dvou hodinách.

Zuzana Šimmrová
foto: lékárna.cz, leroycosmetics.cz, heuréka.cz, pinterest.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha