Jak vybírat zahradní slunečník?

Jak vybírat zahradní slunečník?

Rady a tipy, vydáno 18. 06. 2010

Aby slunečník dobře sloužil a pohodlně se pod ním dalo celé léto pobývat, musí se především dobře vybrat. A to nejen podle vzhledu a velikosti. V potaz je nutno vzít také jeho kvalitu a úroveň provedení jednotlivých částí.

Rostlina dne

Muchovník

Muchovník

Muchovník je opadavá dřevina. My ho řadíme mezi opadavé keře, ve své domovině roste jako menší strom. Obvykle dorůstá...
Relaxace pod plátěnou střechou

Stříška slunečníku by měla mít pokud možno velkorysý rozměr: takže při vybírání raději přidejte! Čím větší průměr stříšky vyberete, tím méně obsluhování bude slunečník potřebovat; odpadne nutnost častého přesunování slunečníku nebo naklápění celé stříšky.

Stojan na slunečník musí být stabilní

Stabilita slunečníku je silně závislá na ukotvení - to znamená na kvalitě podstavce (stojanu, základny) a způsobu připevnění slunečníku do něj. U dražších slunečníků bývá  celek (slunečník i stojan) řešen v jednotném designu. Standardně se ale slunečníky nabízejí jen s tyčí a podstavec je třeba dokoupit zvlášť. Stojany na zahradní slunečník koupíte na mall.cz, prozahradu.com, profi-slunecniky.cz, ceny se pohybují kolem 1200 korun.

Jak vybírat zahradní slunečník?
Supermarkety či zahradní centra prodávají také levnější plastivé duté vyšší podstavce, které se napustí vodou, čímž získají požadovanou vysokou hmotnost.  Poohlédněte se po nich na adresách korunka-eshop.cz nebo shop-dum-zahrada.cz. Jsou v cenách 100-250 korun. 

TIP: Můžete zvolit také fixní ukotvení slunečníku. Stačí do hloubky 50 - 60 cm zapustit trubku s vnitřním průměrem o cca 2-4 mm větším, než má tyč slunečník. Slunečník pak jednoduše do trubky zasunete. Řešení je to praktické, slunečník stojí stabilně - jen se nedá přenášet z místa na místo.

Slunečníky koupíte například na adresách eva.cz, kinga.cz, profi-slunecniky.cz. Za cenu kolem 5 000 Kč už pořídíte uspokojivou kvalitu, mnohostranně polohovatelný slunečník z kvalitních materiálů vás vyjde cca na 10 000 Kč.

O slunečnících také čtěte v článku Slunečník jako nezbytná výbava každé zahrady.

Alena Jansová
Foto: freshdesignblog, patiofurnitureusa, parasol garden furniture

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

02. 04. 2013 Reagovat
Eric: Tiez sa na opatovne cinitae uz zopar rokov chystam, no nejako sa neviem odhodlat. Ta hrubka je dost ubijajuca.:) najma, ked je tak vela dobrych knih, ktore som este vobec necital.Dik za tip na Nezbytne veci, k tym som sa este nedostal.Pravdupovediac, podobne ako ty, novsie veci od neho vobec necitam. Ale Duma Key bol vraj dobry.
13. 05. 2012 Reagovat
Wesselin : Mluvíme pouze o slunečníku nebo bereme současně i ochranu proti dešti při posezní pod "deštíkem"? Plní tuto funkci současně, já bych vyžadoval funkci "slunečníku a deštníku! současně"./Jde o běžnou zátěž, ne bouřka + průtrž mračen a vichřice nebo větší vítr/. Jsou tyto potahy impregnovány??Je problém to zjistit, protože to není uvedeno v návodu prodávaného slunečníku! Proto píši! Je to problém u prodejce zjistit- tako jsem pochodil v Jysku. Pro posezení venku chci též ochranu před zmoknutím abych nemusel kvůli dešti balit !Toppisch

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha