Jak vypudit krtka ze zahrady

Jak vypudit krtka ze zahrady

Rady a tipy, vydáno 26. 06. 2017

Zahradníci a zahrádkáři příliš s krtky nekamarádí, i když v mnoha ohledech bychom mohli krtky považovat za tvory pro zahradu užitečné. Loví totiž i myši, živí se hlavně hmyzem a jeho larvami. Ale vehementní kypření zahradní půdy v podobě krtinců způsobuje hlavně milovníkům anglických trávníků záchvaty vzteku. Jak se tedy postarat o to, abychom krtky, tyto svalnaté živočichy s tlapkami jako lopatky, dostali mimo své udržované pozemky?

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

Protože se krtci pod zemí nepotřebují orientovat zrakem, tak je příroda obdařila raději dokonalým sluchem než zrakem. A právě toho je třeba využít a snažit se krtka ze svého pozemku vyplašit. 

Ráno s motykou do zahrady

Mnozí z nás si jistě vzpomenou na babičky, jak v časných ranních hodinách číhaly u krtinců s motykou, aby zasáhly krtka právě ve chvíli, kdy vystrčí svou téměř slepou hlavičku na denní světlo. Ovšem tuhle metodu již v současnosti s ohledem na zákon o ochraně druhů volně žijících živočichů nelze uplatnit.

Využijte jeho dobrý sluch

Hlučné prostředí krtky neláká. Běhají-li po vaší zahradě psi nebo děti, často tam něco kutáte nebo pořádáte rodinné a kamarádské sešlosti, máte takřka jistotu, že krtek z vašeho pozemku raději zmizí.

Krtci si s oblibou udržují své chodbičky průchozí. Pokud jim je sešlapete a krtince rozkopete, budou si je chtít znovu vyspravit. Vy se tak možná dočkáte chvíle, kdy krtek vystrčí hlavu ven, motykou mu pomůžete ven a přemístíte ho do kyblíku, v němž ho přenesete na místo dostatečně vzdálené od vaší zahrady.

Pořiďte si kočku

Krtek má jednoho opravdu velkého nepřítele a tím je kočka. Venkovské kočky opatřené notnou dávkou trpělivosti při číhání na svou kořist jsou velmi spolehlivými lovkyněmi krtků. Jen musíte počítat s tím, že kočka vám svůj úlovek bude chtít ukázat.

Pěstujte, co krtkovi nevoní     

Tak jako my lidé, tak i krtci mají rostliny, jejichž pach právě nemilují. V prvé řadě je to cibule řebčíku královského, která krtkům zapáchá. Záhonům s řebčíky se krtci opravu vyhýbají. Bohužel ani česnek, ani cibule není pro krtky velký problém a jejich pach není dostatečný na to, aby krtka ze zahrady vyhnal, zvláště pokud je půda bohatá na živiny a drží se v ní dostatek žížal.

Jinak je to s květinami zvanými afrikány neboli aksamitníky (Tagetes). Ty dokážou ze zahrady krtky opravdu vyhnat stejně účinně jako pryšce křižmolisté (Euphorbia lathyris) anebo laskavce (Amaranthus).

Vykuřování krtčích chodeb

Vyzkoušejte vykuřovací patronu. Je třeba ji zapálit a nechat vyhořet, patrona pak začne vlivem vlhkosti uvolňovat jedovatý plyn a krtka z jeho chodeb vypudí. Další možností jsou naftalínové tablety, které je třeba vložit do krtčích chodeb. Podobný účinek mají na krtky také sirné knoty.

Trubkové a další pasti na krtky

Otvory trubkových pastí jsou svou velikostí přizpůsobené tělu krtka. Průměr takové pasti je obvykle 5 cm. Je třeba odkopat chodbu, v níž se krtek pohybuje, a past do ní umístit. Následně se musí past přikrýt třeba trávou, aby se dovnitř pasti nedostávalo světlo. Krtek, který do ní vleze, už se nedostane ven, neboť obě záklopky v pasti se otevírají pouze jediným směrem, a to dovnitř.

Nezapomeňte je kontrolovat, abyste ho neodsoudili ke smrti žízní a hlady. Živého krtka v pasti pak odneste někam na louku, kde nebude vadit.

Elektronická a mechanická zvuková zařízení

Možná, že i pravidelné sekání zahrady sekačkou nebo křovinořezem, nikoli ale kosou, může nadělat dostatek hluku, aby to krtka vyhnalo třeba k sousedům, nebo do blízkého lesa či na louku. Jinak se využívají také plastové lahve, z nichž zahrádkáři dělají větrníky otáčející se na roxorech zapíchnutých do země na různých místech zahrady. Ovšem takové plašiče často zahradu spíše hyzdí a navíc ještě překáží při sekání trávy. Existují i dražší elektronické plašiče na krtky, které pracují na principu zvuků a vibrací.  

Žádné z výše navrhovaných řešení, které vám mohou pomoci s vypuzením krtka z vaší zahrady, není sice stoprocentní, ale můžete je vyzkoušet a zjistit, která metoda bude na krtka zabírat právě u vás.       

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

16. 04. 2018 Reagovat
Pepa Kos: Doporučil bych určitě expanzní likvidátor hryzců a krtků. Koupíte zde: http://www.kentaurzbrane.cz/expanzni-likvidator-hryzcu-model-w2/ Je to na slepé patrony 9x17mm. Krtkovi nepomůže ani to, že před sebou hrne hlínu.
27. 06. 2017 Reagovat
Pavel: Dobře se dá na krtcích i vydělávat . Já jsem jich na zahrádce chytil živých asi 6 a všechny sem je prodal po 500kč sousedům. Stačí pár slov . Třeba Honzo nekoupíš za pětikilo krtka?? ....nebo ti ho tam v noci hodím zadarmo a zatím každý koupil :o))))
26. 06. 2017 Reagovat
Krrrrtek: Karbid jsem zkoušel, dýmovnice, kočičí chlupy a trus taky, a tomu zmetkovi to vůbec nevadí...Jdu najít pet láhve a roxor...
26. 06. 2017 Reagovat
Petr: Osvědcené jsou psí chlupy nacpané do děr.
26. 06. 2017 Reagovat
Já: Všem co tu píšou, že krtky takhle ničej - toluen atd....doufám, že toto se stane vašim dětem či vnoučatům!!!!!
26. 06. 2017 Reagovat
Miloš: Udělejte z krtka feťáka. Kus vaty napustit toluenem, najít pod krtincem díru a nacpat tam napuštěnou vatu. 100% úspěch.
26. 06. 2017 Reagovat
jitom: Njvíc osvědčenou metodou je u mě vložit do odkryté chodbičky kousek látky, polít troškou nafty a zasypat . Zkoušel jsem vše možné,ale toto je u mě osvědčené !!!!
26. 06. 2017 Reagovat
květa: už jsem se jich zbavila. je to sice "opičárna " na zahradě a tak používám aspoň zelené plastové lahve od piva. Lahve od piva jsou totiž tvrdší a dobře ťukají o slabý drát do betonu. Vidim že jsou krtci teď u souseda.
26. 06. 2017 Reagovat
Bobajs: Velmi spolehlivý je KARBID na krtky. Vložit pár kamínků do nory a krtek je pryč!!!
26. 06. 2017 Reagovat
Petr: Tady by chtělo podotknout, že někdo má zahradu někdo trávník, dalo mu to jistou práci a chce mít takové jaké si to přál, bohužel krtek to pochopení nesdílí, že je chráněný je sice možné,ale to je více zvířat, ty ovšem nelikvidují pracně okopané zalévané a vypleté rostliny.A když si koupíte třeba sadbu zeleniny, ošetřite to proti myšicím, plísním a kde čemu jinému a zaléváte, prostě se staráte a přileze ten zmetek svalnatý s lopatkama na místo rukou a udělá vám za noc na místo pěti květáků pěkné hromady, tak si snad je naivní b-lb může myslet že ho za to pochválíte. Prostě ho jedni vidí v kalhotkách malovaného.. a ten zbytek jsou zahrádkáři:-)))
26. 06. 2017 Reagovat
antikrtek: A kdopak přišel na ten nesmysl, že by se krtek nesěl praštit lopatou? Když vám rozryje půl zahrady, tak klidně!
26. 06. 2017 Reagovat
Miloš: Martin Hessler No jistě máte " pravdu ", která platí i pro ostatní " volně žijící - myši , potkany , holuby , kteří roznáší nakažlivé nemoci atd...:-) ? :-)
26. 06. 2017 Reagovat
Martin Hessler: Ender: Kočka loví malé obratlovce, je to její naturel a přirozený běh věcí. Příroda /nebo Prozřetelnost, chcete-li/ ji stvořila jako predátore. Vybíjet volně žijící zvířata jedem, brokovnicí nebo umlácením motykou nemá s pořirozeným během věcí nic společného.
26. 06. 2017 Reagovat
a.b: Kdysi jsme vyzkoušeli tzv. "účinou metodu " také napsanou nějakým specialistou na vše . Týkala se zakopání pětilitrové láhve od okurek mezi chodbičku krtka . A co se nestalo - hned druhý den byla láhev napěchovaná a udusaná hlínou až po okraj a krtek vysmátý .... A když tady někdo píše rady - chytit krtka a odnést někam dál... To by muselo být opravdu hodně kilometrů - rád se na svá oblíbená místa vrací... Jak už jsem psal - sirné knoty když se dají poctivě všude - krtka udusí a je na čas po problému.
26. 06. 2017 Reagovat
a.b: Osvědčily se sirné knoty . Na rozdíl od vykuřovacích patron nejsou drahé a opravdu účinné. Je třeba je zapálit do všech krtičinců , potom utěsnit a krtek je kaput.Takže pro tzv. ochránce všeho možného i nemožného to vhodné není. :-)
26. 06. 2017 Reagovat
Ender: Tak co moc nechápu je to, že krtka nesmím zabít motyčkou, ale mohu si na něj pořídit kočku. Ta už ho jako nezabije?
26. 06. 2017 Reagovat
beranka: Nic z uvedených způsobů se mě neosvědčilo. Mám jiný způsob. Když vidím, že krtek ryje pod mýma nohama, opatrně jdu pro konev s vodou, lopatku a prázdný kyblík. Lopatkou mu zahradím únikovou cestu a pak leju a leju vodu. Krtek vodu nemá rád a okamžitě je venku na povrchu. To pak nesmím otálet a šup s ním do kyblíku. Potom mu udělám malý výlet někde hodně daleko a vypustím ho.
26. 06. 2017 Reagovat
Petr: Po vyzkoušení všech možných typů, včetně řady tzv. plašičů (nic z toho nefunguje) zvítězil rýč a na krtka si počkat. To je na 100%

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha