Jak zabránit psovi v hrabání děr na zahradě

Jak zabránit psovi v hrabání děr na zahradě

Rady a tipy, vydáno 26. 09. 2014

Tento měsíc jsme v našem zahradním magazínu zahájili kalendářem s fotografiemi našich psích přátel a mazlíčků, a tak jsme se rozhodli ho také s nimi i ukončit. Tentokrát to však bude článkem s námětem aktuálním a neustále řešeným, hlavně tedy řešeným majiteli psů a zahrad. Podíváme se na to, proč vlastně psi tak milují hrabání a jak udělat vše pro to, abychom jim v tom zabránili na místech, kde o žádné díry rozhodně nestojíme.

Rostlina dne

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet) je exotický stálezelený jehličnatý strom. Ve své domovině mohou dorůstat do výše 30 až 80 m.

Proč vlastně psi hrabou?

Na jednoduchou otázku jednoduchá odpověď: je to jejich přirozenost. Tak jako pes štěká, tak i hrabe. Je to pro psa činnost zcela normální, takže je třeba na to tak i pohlížet. Je to způsob psí zábavy, a tudíž se nelze divit, že pes, který je volně vypuštěn na zahradu, sem tam nějakou tu díru udělá, zvláště pak, pokud se na zahradě sám nudí a není zaměstnán jinou smysluplnější anebo pro něj zajímavější činností. Je to pro něj dobrá činnost vhodná na protažení svalů, které by jinak nezapojoval. Nemá-li v parných letních dnech na zahradě místo, kde by si mohl poležet ve stínu, může si rovněž hrabáním připravovat místo, kde není zem tak vyhřátá a do ní si pak lehne. Pokud máte doma psího tuláka, je to jasné, hrabe, aby se dostal ze zahrady ven. Další možností, která se jeví jako nejpravděpodobnější u loveckých psů, je, že cítí kořist - hraboše, krtka, myš nebo rejska a snaží se ho ulovit. Nejsou výjimečné ani situace, kdy pes hrabe ze stesku. Může mít ovšem i z něčeho strach.

Lze psa odnaučit hrabání?

To je přímo otázka na tělo, ale spíš na tělo nás – majitelů psů. Bude lepší, když se smíříme s tím, že to psa zkrátka neodnaučíme. Je to věc loveckého instinktu anebo prostě psí přirozenosti, takže v tomhle směru je lepší pro nás, když se s tím smíříme. Nemusíme však vzdávat boj proti dírám na místech, kde je mít nechceme! Prvním krokem k úspěchu je rozpoznat správný důvod, proč to zrovna náš pes dělá. Pak už je snadnější mu hrabání na zahradě omezit anebo na tuto činnost vyčlenit určitý úsek zahrady, kde nám to nebude tolik vadit. Samozřejmě, pokud jste si pořídili štěně, dá se s tím ještě dost udělat, začněte mu hrabání od samého začátku zakazovat.

Jak eliminovat důvody pro psovo hrabání?

V prvé řadě mu v létě poskytněte na své zahradě místo k odpočinku ve stínu. Horkem trpí nejen psi s dlouhou srstí, ale také psi s černou srstí, nebo ti, kteří nemají kde se zchladit. Dopřejte jim v parném létě na zahradě vaničku s vodou, třeba po vašich dětech, ať se mohou okoupat. Psi uvítají i chladivou dlažbu, je pro ně totiž důležité, aby si zchladili hlavně spodní část těla. Proto jim i v řece mnohdy postačí, když si ani nenamočí hřbet, nebo si nezaplavou, jen se ve vodě projdou. Nuda, to je přímo výzva k hrabání, takže svého psa zaměstnejte. Jakmile nejste na zahradě i vy, dejte mu tam jeho oblíbenou hračku anebo mu pořiďte na ohryzávání dostatečně velkou kost, která mu na nějakou dobu vydrží. Berte ale na zřetel to, že jen zahrada stejně vašemu psovi stačit nebude. I kdyby tam mohl běhat jako o závod, chce poznávat i nová místa, takže ho vezměte každý den na procházku, tam mu házejte míček, nechejte ho zaplavat si, učte ho novým dovednostem anebo ho nechejte pohrát si s ostatními psy. Bude rád, vděčný a po návratu domů příjemně unavený. Možná si na hrabání ani nevzpomene a vy si alespoň na procházce s ním po práci vyčistíte hlavu.

Přípravky a zabezpečení zahrady proti hrabání

Velmi osvědčený je způsob, kdy do již vyhrabaných děr vložíte velký kámen anebo dlaždici, případně cihlu a tu pak zasypete zeminou. Je pravděpodobné, že pes se k hrabání vrátí na stejné místo, a jakmile zjistí, že se nedá prohrabat, hrabání zanechá. Vlastníte-li takzvaného hrabáče, můžete ohradit část zahrady elektrickým ohradníkem, kde se při kontaktu s ním pes lekne el. výboje hned napoprvé a pak už se sem nebude přibližovat. Některým psům bude stačit, když jim vyrobíte takové malé soukromé pískoviště, kde si budou moci hrabat bez problémů a kdykoli se jim zachce. Pokud se váš pes bez ustání vrhá na rostliny a ty vyhrabuje, doporučuje se pro tento případ zakoupit speciální sprej a rostliny jím postříkat. Spreje jsou k dostání pod různými názvy například: Stop it dog, Fernhaltspray, Reppers Spray atd. zabrat může i drcený pepř na místech, kam víte, že by mohly směřovat kroky vašeho „čtyřnohého zahradníka“.

Doufejme, že některou z výše uvedených metod budete moci uplatnit i vy na své zahradě, aby zůstala krásná a nerozrytá. V případě, že jste objevili svou vlastní metodu proti hrabání psa na zahradě, která přinesla úspěch, podělte se o ni s našimi čtenáři například v diskusním fóru.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: purplegoo.ca, mooseyscountrygarden.com, motherearthnews.com, shakesville.com, ourgreyhounds.co.uk, textgeorge.blogspot.com, ehow.com, lawnsforyou.com, gardeningknowhow.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

26. 08. 2018 Reagovat
Lenka: Spíš teď řeším, co s rozmočeným trávníkem napodzim... Toho bahna, vyšlapaná místa..Jílovitá půda... Uvažuji o rohožích na zpevnění. Něco na způsob těch parkovacích, které dobře prorůstají trávou...
26. 08. 2018 Reagovat
Lenka: Mám skvělou zkušenost se zmíněným psím pískovištěm. Naši 3 tibetaci a hlína, to byla vždy nadílka... Od doby, kdy mají svoje pískoviště pod jabloněmi, jsou nadšení a my také:-). Olemovala jsem jim prostor s pískem kládami. Snad bych jen vyměnila "obyčejný nažloutlý písek", za křemenný. Psi by se prakticky ani moc nezamazali. Občas jim totiz v suchu pisek pokropim...Ten klasický špiní... Křemenný nebo bilý vápencový je lepší.
17. 05. 2016 Reagovat
Miloš: Hmm,psí hrabání NO mě trápí už 5 let a nic neexistuje jí to odnaučit ( věk 6 let) , fena je to jinak poslušná, vyrovnaná povaha, hodná atd. , ale prostě hrabe asi na 10 stále stejných místech. Zahradu sdílí se psím kamarádem Boloňákem a prostor mají cca 800m2 a o zábavu mají postaráno ( ze dvou stran celkem frekventované vesnické ulice a psi skoro neustále běhají podél plotů) Nejhorší, je že prostě hrabe furt kolem cesty od vchodové branky k baráku ( nejvíce pod jabloněma) zbytek celé zahrady jí nezajímá. Věnování se více psovi i přes velký výběh chozením na procházky je snad ještě horší ( to je schopná druhý den všech 10 děr znovu vyhrabat ) ,stejně tak je i horší se jí více věnovat na zahradě ( ona to pak dělá snad naschvál, abych si s ní zase hrál ) Jak vidím v článku,že pes se musí unavit,aby nehrabal - tak to je článek asi pro psy z bytů, ti se lehce proběhnou a jsou x hodin KO, ale pes ze zahrady je unavenej maximálně v letních pařákách a i přesto hrabe. Zkoušel jsem na ona místa zahrabat velké kameny, cihly a dokonce i drátěné pletivo a vždy když už konečně vysetá travička by si zasloužila první sekání, tak fenečka si s tím poradila po svém :( A tak to je furt, někdy hrabe každý den,někdy obden a někdy je třeba i 10 dní klid. Dětské pískoviště jí nezajímá, krtince na konci zahrady taky ne, prostě to vidím na nějaký její zafixovaný zlozvyk hrabat na stále stejných místech - pepř,granule, ocet- prostě po 3 dnech je to nanovo díra 30x30x30, když jí nezahrnu, tak si jí prostě třeba 2 měsíce nevšimne, ale jakmile jí zahrnu,tak je to nanovo. No takže každý rok rozvezu cca 30 koleček hlíny a trávu už vůbec nevysévám. Teďka mě napadlo- stejnak tam tráva neroste, tak na těch 10 míst rozmístím těžké dlaždice a uvidím co se bude dít.
09. 10. 2015 Reagovat
Petr: A ještě něco. Na vypnutém pletivu jsem klidně mohl i sekačkou udržovat trávník v okumilému stavu. Po odnaučení hrabání v daném prostoru můžeme pletivio ještě použít i jinde. P.
09. 10. 2015 Reagovat
Petr Chromečka: Buď chytřejší,než tvůj pes. Já jsem ,,hraboše´´ této činnosti odnaučil jednoduše. Podél plotu,kde hrabal nejčastěji jsem položil na zem plotové pletivo ze starého plotu. Pěkně jsem ho napnul a nechal ležet. Můj Falko po vypuštění a ponechání o samotě chtěl okamžitě zahájit svou oblíbenou činnost,ale ouha. prostě to nešlo. Chvíli koukal jako trouba a protože to nešlo ani jinde,smířil se s tím,že to prostě už nejde.Činnosti a venčení má dostatek,ale teď již nemám problém ho nechat běhat bez dozoru klidně celý den. Přeji mnoho zdaru a pohodové chvíle se psím kamarádem. Petr

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha