Jak zastřešit terasu

Jak zastřešit terasu

Rady a tipy, vydáno 13. 07. 2015

Jedním z příjemných okamžiků, které nabízí letní období, je možnost servírovat oběd na terase. Často nás ale odradí pálící slunce. Jak se před ním ochránit a nepokazit si tak možnost strávit poledne na venkovní terase?

Rostlina dne

Máta vodní

Máta vodní

Máta vodní je vytrvalá bylina. Kvete růžovými paličkami od července do října a je tak nejen voňavou, ale i velice...

Pro každou zahradu a samozřejmě i pro každého jejího majitele se hodí jiný typ zastřešení. V prvé řadě je při úvahách o ideálním řešení venkovní terasy nutné zvážit několik kritérií. Před čím vším nás má zastřešení uchránit - budeme na terase chtít trávit čas během slunečného poledne, i během jarních deštivých dnů? Volbu ovlivní i okolní terén, především pak blízká přítomnost stromů a vzdálenost terasy od obytných prostor. V neposlední řadě bude rozhodovacím faktorem pro mnohé z nás cena zastřešení.

Zahradní slunečník

Nejjednodušší a nejméně nákladnou variantou zastínění terasy je slunečník. Jeho velkou výhodou je možnost stažení, je tedy ideální pro malé terasy v bezprostřední blízkosti domu, kde by trvalé zastřešení negativně ovlivňovalo přístup světla do interiérů. Jeho nevýhodou je však omezené rozpětí. Je nestabilní při extrémním větru a za deštivých dnů vás na terase neochrání.

 

Markýza

Stále ještě cenově přijatelnou alternativou je textilní markýza, která nabízí větší rozpětí a také se dá stáhnout. Hodí se proto i pro větší terasy v blízkosti domu. Avšak i tato volba vám vyřeší pobyt na terase především během slunečných dnů, za deště si díky ní příjemný pobyt na terase neužijete. Nevýhodou textilních materiálů v exteriéru je barevná nestálost a téměř nemožné čistění.

Konstrukce s panely z různých materiálů

Stabilním řešením pro zastřešení terasy je konstrukce, kterou je možné nechat zhotovit ze dřeva, oceli či hliníku. U všech variant materiálu je po čase nutná údržba, volba se tedy bude lišit zejména ve výsledné představě majitele terasy. Je-li vám blízký styl zahrady moderní, bude se na terase vyjímat kovová konstrukce. Pro tradiční a středomořské zahrady je pak vhodnější dřevěná.

Je několik možností, jak konstrukci zastínit, případně ji můžete nechat jako pergolu volnou a osázet okolí terasy pnoucími rostlinami. Přirozený vzhled evokují rákosové a textilní panely. Jejich nevýhodou je nestabilita v extrémnějších podmínkách a krátká životnost. Alternativní volbou materiálu pro panely může být plexisklo. S vlnitým reliéfem vám zajistí rozptyl slunečního světla a díky své vyšší odolnosti zajistí i příjemné posezení v náročnějším počasí. Je však potřeba zhodnotit tuto variantu i s ohledem na nutné sezónní čistění, které se může rázem proměnit v kaskadérský počin.

Cenově náročnější variantou je pak kompletně zasklená terasa s možností otevírání jednotlivých oken. Volba je to cenově náročnější a opět je nutné přemýšlet i nad nutnou údržbou. Na druhou stranu touto cestou vyřešíte stabilní zastřešení terasy, aniž byste omezili přístup denního světla do přiléhajícího obydlí.Lenka Malá
Foto: Pinterest.comDoporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha