Jaké vybrat čerpadlo na zahradu?

Jaké vybrat čerpadlo na zahradu?

Rady a tipy, vydáno 27. 01. 2017

Zimní období, kdy není moc práce na zahradě, lze využít k výběru mnohé techniky na zahradu a připravit se tak dobře na další zahradnickou sezonu. Po zimě bude jistě ve vašich zásobnících na vodu dost vody, kterou lze dobře využít na zalévání. Také se může stát, že se vaše čerpadlo v jímce či studni po zimě už nerozeběhne a vy se tak budete muset poohlédnout po novém modelu.

Rostlina dne

Fazol šarlatový

Fazol šarlatový

Fazol má až čtyři metry dlouhou, nevětvenou, hustě olistěnou lodyhu. Listy jsou dělené. Květy fazolu jsou bílé,...

Čerpací technika se sice nevyvíjí tak rychle jako jiná, ale i tak je vhodné být stále v obraze a mít přehled, aby byly vaše finanční prostředky využity, co nejlépe.

Jaký typ čerpadla zvolit?

Jaký typ a hlavně také velikost vybrat, záleží hlavně na typu zdroje vody. Studna může být jak kopaná tak vrtaná a v případě jímky záleží na jejím objemu a rozměrech. U vrtané studny máte na výběr hlavně z kategorie třípalcových ponorných čerpadel.

V případě kopané studny můžete vybírat z různých velikostí ponorných čerpadel a porozhlédnout se můžete i po horizontálním provedení. Zde je nutné zdůraznit, že ponorná čerpadla dokážou vodu vyčerpat i z velké hloubky, záleží pouze na výkonu daného typu. U horizontálních čerpadel je hloubka daná fyzikálními zákony, a tak vodu z větší hloubky jak 8 metrů nevyčerpáte.

Jak dlouho vaše čerpadlo vydrží, záleží také hlavně na čistotě čerpané vody

Nejen výrazné znečistění vody je nutné vždy náležitě řešit různými způsoby předfiltrací a filtrací. Znečistění může být dvou typů. První a také spíše lépe řešitelné znečistění je mechanické. Může se jednak o větší až malé kamínky či písek, ale také o řasu, listí nebo jiní organický materiál.

Druhý typ znečistění je chemické, kdy dochází například k průsaku chemických látek z orné půdy, ale velkou roli hraje také chemické složení vody. Chemické složení vody ovlivňuje v některých případech tvorbu řas, které mohou způsobit ucpání čerpadla. Jedná se vždy o hůře řešitelné znečistění vody, kde se musí v mnohých případech sáhnout i ke kompromisům.

Jak silné čerpadlo zvolit?

Zde záleží nejen na hloubce, ze které je čerpána voda, ale také na vašich preferencích použití. Pro čerpání vody z 5 m hluboké studny a následné zalévání zahrady vám dobře poslouží výkonově slabé čerpadlo s průtokem kolem 2 m3 a hydrodynamickým tlakem v místě zálivky 1,5 bar.

Pro čerpání vody z vrtu oslovte určitě odbornou firmu, která vám s výběrem vhodného čerpadla pomůže. Výkon čerpadla zde už výrazně ovlivňuje také hloubka vrtu. Většinou platí, že čerpadlo použité pro závlahový systém, může dobře posloužit i na ruční zalévání zahrady, v opačném případě je s tím spíše problém.

Jaké materiály provedení zvolit?

Materiál, ze kterého je čerpadlo vyrobeno, určuje ve většině případů i jeho cenu. Pro občasný provoz čerpadla na zalévání zahrady můžete klidně sáhnout po levnějším řešení, kdy je čerpadlo vyrobeno z různých plastových materiálů. Při koupi se dívejte hlavně na lícování a utěsnění jednotlivých částí.

Při pořízení čerpadla, které potřebujeme využívat neustále například na automatický závlahový systém, musí být plášť čerpadla vyroben určitě z nerezu. Oběžná kola jsou u vertikálních ponorných čerpadel vyrobena většinou z norylu nebo technopolymeru. V obou případech se jedná o velmi kvalitní plasty. U horizontálních čerpadel se můžete navíc setkat také s mosaznými oběžnými koly.

Horizontální čerpadla
+ většinou levnější
+ snadnější montáž a obsluha
– max. celková sací výška je 8 metrů
– nutnost v zimě zazimovat nebo mít v místnosti, kde nehrozí teploty pod bodem mrazu

Ponorná čerpadla
+ nemusí se zazimovávat (určené pro trvalé ponoření)
+ veliký výtlak čerpadla
– mnohdy vyšší cena
– horší montáž a obsluha

Domácí vodárna

Při občasném použití čerpadla vám jistě nebude vadit jeho manuální zapínání a vypínání. Při častém čerpání je lepší čerpadlo rozšířit o několik málo prvků a vytvořit z něho tak domácí vodárnu. Pro sestavení domácí vodárny budete nezbytně potřebovat spínací prvek a zpětnou klapku. Dále je vhodné vodárnu osadit také expanzní nádobou a hladinovým hlídáním.

Použití hladinového hlídání se doporučuje i u čerpadel samotných. Pokud patříte mezi šikovné kutily, jistě si s trochou odborné pomoci dokážete vodárnu sestavit sami. Pro ty méně zkušené nabízí mnoho firem vodárny sestavené na míru připravené jen zapojit a čerpat.

Text: Jan Vrbata


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

28. 05. 2017 Reagovat
Luděk567: Hezký článek, pro doplnění bych rozhodně doporučil mrknout sem: https://www.cerpadlabezstarosti.cz/obsah/10-jak-vybrat-cerpadlo. právě tady jsme čerpadlo kupovali my a mohu jen doporučit. Vyslechnou vaše požadavky a s výběrem správného čerpadla vám ochotně poradí, tak jako nám :)
25. 11. 2017 Reagovat
Bára: Děkujeme za tip :) Hned na začátku léta jsme v obchodě povrchové čerpadlo koupili a musím uznat, že má super tlak a celkově funguje fakt parádně. Pro ty, kdo neznají, přikládám odkaz na nabídku sortimentu - https://www.cerpadlabezstarosti.cz/147-povrchova-cerpadla-na-vodu :)

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha