Jakou květinovou dekorací uctít Památku zesnulých

Jakou květinovou dekorací uctít Památku zesnulých

Rady a tipy, vydáno 22. 10. 2014

Již od desátého století jsou první listopadové dny zasvěcené uctívání našich zemřelých blízkých. Dušičky, čili Památka zesnulých mají u nás opravdu dlouhou tradici. Hřbitovy se v té době rozsvítí mnoha světélky a zaplní těmi, kdo přišli vzpomenout na své blízké zesnulé.

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

Tvorba dekorací na hroby, pomníky a další pietní místa nemusí být jen ponurá, tmavá a velmi decentní. Ke vzpomínkové dekoraci mohou posloužit i květinové aranže, které jsou doplněny světlejšími barvami a jejich odstíny. Vždy by však mělo platit, že celek musí vypadat umírněně a v duchu této pietní vzpomínky i decentně.

Dekorace na hroby v podobě křížů, věnců, nejrůznějších polštářků a srdíček má velkou výhodu v tom, že k jejich výrobě lze použít takzvané polotovary, které jsou již předem vyrobené, a vy si je třeba už jen sami dozdobíte. V sortimentu všech dekoračních velkoobchodů ale i mnoha květinářství figuruje nabídka různých materiálů tak široká, že z nich vybere každý. Využít můžete například šišky, proutí, pedig, drobné sekané větvičky, kůru, bodláky, korpusy slámových věnců, floristickou pěnu Oasis na čerstvé květiny, základy nejrůznějších tvarů obalené mechem atd.

Použijete-li k dokončení smuteční výzdoby na hrob přízdoby ze sušin, můžete výzdobu dokončit s opravdu dostatečným předstihem, abyste stihli navštívit i vícero hrobů nebo hřbitovů v průběhu několika dní až víkendů v tomto dušičkovém období.

Pokud se chystáte jen na jedno místo a navíc počasí přeje a nejsou příliš chladné nebo už dokonce mrazivé noci, můžete využít k přízdobě základu i rostlé květiny, například růže, chryzantémy, laskavec, kaly, hortenzie, sedum, karafiáty nebo chmelové šištice. Tyto rostlinné materiály jsou také využity na pietních dekoracích, které vám přinášíme jako ukázkové fotografie doplňující dnešní článek.

U mnohých z nich skvěle posloužily jako zelený podklad listy venkovního břečťanu nebo pachysandry čili tlustonitníku, dále zelené duté stvoly křídlatky a k dozdobení zelené výhonky přísavníků. K pokrytí slaměných korpusů věnců jsou ideálním materiálem větvičky z tují, dále z jehličin například z jedlí. Takový pěkně upravený věncový základ pak stačí obmotat červeným drátkem a nalepit na něj například červené dřínky či šípky a vzpomínková výzdoba hrobu zůstane decentní, i když nebude ponurá. Pokud při práci zohledníte dostatečně křehkost některých zvolených materiálů, jistě se vám dekorace vydaří.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: geelpunt.be


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha