Jakou podlahu použít na terasu u domu

Jakou podlahu použít na terasu u domu

Rady a tipy, vydáno 29. 05. 2018

Terasy propojují domy s okolím, s venkovním prostředím, a tak zvětšují obytnou plochu domu. Materiály, které na jejich stavbu zvolíme, by vždy měly ladit se stavbou, její fasádou nebo obklady a také s chodníky v zahradě. Dále by měly splňovat poměrně dost užitných vlastností, a tak není právě jednoduché vybrat pro terasu tu správnou, ba přímo ideální podlahu.

Rostlina dne

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet) je exotický stálezelený jehličnatý strom. Ve své domovině mohou dorůstat do výše 30 až 80 m.

Co určuje dispozice terasy

Dispozice terasy jsou určovány nejen našimi záměry, ale rovněž velikostí a tvarem pozemku. V případě příliš velké terasy je dobré zvážit kombinaci dvou materiálů. Velice efektně vyhlížejí terasy, které jsou řešené po celé půdorysné délce domu. Své kouzlo má i terasa zahnutá za roh domu. 

Na jaké materiály vsadit 

Dřevo
Dřevo je snad prvním materiálem, který nás v souvislosti s konstrukcí terasy napadne. Materiál je to příjemný a přirozený, ale má nízkou odolnost. Zvolíme-li český smrk nebo borovici, můžeme počítat s životností cca 10 let.  Vhodným řešením s vyšší odolností jsou prkna ošetřená speciálními nátěry a již z výroby opracovaná, např. borovicová prkna, na jejichž úpravu byla zvolena technologie thermowood. Tato technologie snižuje možnost napadení prken škůdci a snižuje i absorbování vody. K druhům dřeva, které celkově i bez ošetření vykazují delší životnost, patří dub, akát, sibiřský modřín a z exotických dřevin pak merbau, teak, bangkirai nebo masaranduba. 

Kameny
Z kamenů určených k výstavbě teras patří k favoritům žula, rula, čedič mramor a porfyr. Jedná se o další přírodní materiály, které jsou ale tvrdé a odolnější než dřevo. Na slunci se však rozpalují. Je možné je ošetřit proti skluzu. Jejich odolnost proti vnějším vlivům a také proti působení chemikálií je vysoká. 

Kamínkové koberce
Vhodnou alternativou k přírodním materiálům jsou bezspárové kamínkové koberce. Může se jednat o základ z drceného mramoru a o říční kamínky, které jsou spojené speciálním pojivem. Takový kamenný koberec je ideálním povrchem na terasy, které jsou spojené s bazénem, zajistí přirozenou masáž chodidel.  

Kompozita
Dřevo bývá často nahrazováno dřevoplastovými prkny. Ta se vyrábějí z plastových polymerů a dřevních vláken. Často je to v poměru 40 : 60 ve prospěch dřeva. Poměr složek však může být i půl na půl. Poměr dřeva a typ plastu jsou základní prvky ovlivňující rozdíly v dřevoplastových prknech od různých výrobců. WPC prkna mají obrovskou výhodu v tom, že nehnijí, dále nevsakují vodu a nezadřeme si na nich třísku do nohy, chodíme-li po nich bosi, navíc není třeba jejich nátěr obnovovat.  

Další možností je použití venkovní krytiny Runnen, která se hodí nejen na terasu, ale i na balkony nebo patio. Zvolit se dá jednobarevné řešení, ale vhodná je i kombinace barev. V okolí sloupků nebo při volbě zaoblených rohů je možné podlahovinu řezat. 

Pebbels dlažba je věrnou imitací kamene. Je vyráběna pomocí technologie digitálního tisku na reliéfní povrch. Takováto dlažba je mrazuvzdorná i protiskluzná a hodí se jak na terasy, tak na balkony.  

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com, WEPC-Woodplastic, Silvadec, Topstone, Profimedia.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

28. 09. 2018 Reagovat
Marketa: Děkuju za tipy. Ráda bych se ještě zeptala, jaký zvolit typ zastřešení terasy? Přemýšlíme o zbudování terasy u domu, s pracemi bychom začali na jaře, tak se chci poradit dopředu a připravit si to všechno. Na http://homezin.cz/media/zastreseni-terasy-fotogalerie-inspirace jsem narazila na několik inspirací. Nevím zda použít skleněnou střechu, nebude časem zanesená špínou? Jak se pak čistí? Nebo když je látková, neroztrhá se větrem? Nebo použít takový ten kroucený plast? Co ne nejméně náročné na údržu a vydrží dlouho? Poradíte prosím?
29. 05. 2018 Reagovat
ing.MILAN VÍDENSKÝ: To je sice hezký-ale zkuste si dnes koupit ve stavebninách dlažbu-dostanete tak akorát prospekt-a pak fakturu k zaplacení-a pak čekáš a hádáš se aby to vubec dovezli-katastrofa-kdo neučinil-neuvěří

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha