Jeteloviny vhodné do trávníků

Jeteloviny vhodné do trávníků

Rady a tipy, vydáno 25. 02. 2014

V jarním období se většina z nás začíná zamýšlet nad svými trávníky a dumá, jak by bylo možné si usnadnit práci, přitom trávník co nejvíce zvelebit, a to pokud možno s minimem vynaložené energie i finančních prostředků.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Jde to poměrně jednoduše, přidáním jetelovin, které jsou vhodné pro kombinaci s travním osivem. Zvláště v případě jetele plazivého je opravdu možné si tímto způsobem usnadnit práci a navíc ještě ušetřit. Jetel plazivý (Trifolium repens) má skvělou schopnost odolávat suchu, a díky tomu, že má vysokou schopnost dodávat do půdy dusík, nahrazuje tím část hnojení. I pro tyto jeho vlastnosti jsou v současnosti jeho malolisté odrůdy využívány také v okrasných trávnících. Zvlášť výhodné je jejich použití tam, kde není možné dodávat trávníkům pravidelnou zálivku anebo živiny. Pro trávníkové využití je třeba zvolit odrůdu s menším nárůstem hmoty a drobnolistou. Měla by snášet nízké sekání, které jí neumožní vytvářet kvetoucí hlávky. V trávnících se dobře kombinuje s jílkem vytrvalým a lipnicí luční.

Pro krajinné trávníky je možné využít ještě další typy jetelovin, jako například štírovník růžkatý (Lotus cornicultus) a štírovník bažinný (Lotus uliginosus), které patří mezi vytrvalé druhy, avšak svými nároky na půdní podmínky se výrazně liší. Štírovník růžkatý je druh světlomilný dobře snášející i dlouhodobější sucha, zatímco rozšíření štírovníku bažinného, jak již sám jeho název napovídá, je omezeno na polohy v okolí vodních toků nebo vlhčí až bažinaté půdy. Navíc má v oblibě půdy s nižším pH.
  
Krásnou jetelovinou, která upoutá svým vzhledem je víceletá čičorka pestrá (Coronilla varia), její lodyhy jsou částečně poléhavé a velmi dobře se jí daří v mírně suchých květnatých trávnících. Její nafialovělé květy můžete velmi často spatřit na okrajích cest. Kvetoucí rostliny jsou tak ozdobné, že se využívají do kytic. Rostlina však nesnáší vysokou spodní vodu a je náročnější na teplo. Je vhodnou rostlinou, která najde skvělé uplatnění na svazích ohrožených erozí.

Pro chudší půdy je vhodné vysévání tolice dětelové (Medicago lupulina), která navíc velice dobře snáší sucho. Máte-li na zahradě vápnitou půdu, pak je pro vás volba tolice dětelové vhodná. I tolici je možné využívat jako protierozní rostlinu.

Při zúrodňování písčitých a kamenitých půd najde skvělé uplatnění komonice bílá (Melilotus alba). Je to skromná, jedno až dvouletá rostlina, medonosná, vyskytující se běžně na kamenitých navážkách či štěrkovitých náspech. Zajímavostí je, že její kořen běžně dosahuje délky až 2 metrů.

A poslední rostlinou vhodnou k výsevu do krajinných trávníků je úročník lékařský (Anthylis vulneraria). Jedná se o víceletou jetelovinu, která má mohutný kořenový systém. Je to plodina vhodná k zúrodňování chudých půd, neboť je, stejně jako ostatní doplňkové jeteloviny, dokáže obohacovat dusíkem. Úročník je vhodný zejména pro chudá štěrkovitá stanoviště a rovněž pro technické účely, jako zpevňovač erozivních svahů.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: beeandgarden.com, frenchhillpond.org, gardeningknowhow.com, listofimages.com, all-creatures.org, members.unitewireless.com, freepages.family.rootsweb.ancestry.com, cod.edu, stevensonintermountainseed.com, agroatlas.ru, delawarewildflowers.org, pollinator.ca, cabanedetellus.free.fr, die-honigmacher.de, bot1320.nicerweb.com, florelaurentienne.com, apiculture-populaire.com, aphotoflora.com, aphotoflora.com, bruehlmeier.info, austria-forum.org, izekesivek.hu, leicestershirevillages.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha