Kamenná zřídla a chrliče do zahrad

Kamenná zřídla a chrliče do zahrad

Rady a tipy, vydáno 29. 07. 2013

Styl zahrady, kterou jsme vybudovali, bude vždy vypovídat o tom, co je pro nás důležité a co máme rádi. Trendem současnosti jsou okrasné zahrady s odpočinkovými partiemi. Ty vnímáme jako volné pokračování obytného prostoru. Svou důležitou úlohu zde hraje i terén a orientace vzhledem ke světovým stranám. Často do svých zahrad volíme vodní prvek, který má za úkol obohatit zahradu a vnést do ní oživující energii. Vodní prvek v zahradě mohou kromě jezírek, vodopádů nebo fontánek představovat také zřídla a chrliče.

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

Pramen vždy byl a také zůstane symbolem zrození. Kouzlo, které z pramenu vody vyzařuje, nám umožňuje pocítit blízkost přírody a zrod nového života. Voda je v zahradách zkrátka vždy prvkem lahodícím našim smyslům, nejvíce oku ale i uchu. Přímo fascinující je kouzlo, které vyzařuje z každého vodního prvku v zahradě.

V menších vodních zahradách máme na výběr ze dvou možností, kterými jsou kamenné zřídlo, nebo chrlič. Tyto dva vodní zdroje v zahradě mají ale zásadní podmínku, a tou je uzavřený koloběh vody. K realizaci tohoto plánu je zapotřebí také oběhové čerpadlo, které zajistí dopravu vody vytékající z pramene zpět ke zdroji. V obou případech, ať již hovoříme o pramenném kameni anebo kamenném zřídle, se jedná o samostatně stojící prvek. Jméno sice napovídá, že se zpravidla jedná o přírodní kámen, z něhož voda vytéká, ale realizace samotná naznačuje mnohé další varianty. Může se jednat také o hliněnou amforu nebo třeba plastovou dekoraci, ze které bude voda vytékat.

V případě všech typů chrličů se jedná o vystřikující vodu, což je vlastně nejefektnější způsob. Čerpadlo je nutné přesně seřídit, abychom docílili toho, že voda bude prýštit přesně do stanovené výšky. Ideálním řešením je pořízení kompletní sady, jejíž součástí je i čerpadlo o vhodném výkonu. Průmyslově vyráběné pramenné prvky jsou domyšleny do nejmenších detailů, a tak mají obvykle ve spodní části vyhrazeno místo, kam se čerpadlo ukryje.

Jsou zřídla méně obvyklá, ale i taková, která jsou velice oblíbená. Mezi ty oblíbenější prvky, ze kterých může voda vyvěrat, patří bludný kámen, mlýnský kámen anebo barevná koule. V okolí Středozemního moře se však nejčastěji setkáváme s chrliči označovanými jako amfory. Jsou vzhledově velmi efektní a jakoby náhodně upuštěné. K dostání jsou v mnoha tvarech i velikostech. Při nákupu je vhodné poohlédnout se po mrazuvzdorných typech, které se v našich podmínkách lépe uplatní.

Klasické chrliče jsou velmi často umělecká díla představující reálné postavy, či pouhé plivající hlavy nejrůznější zvířat anebo také velmi často čůrající chlapečci. Takovéto skulptury a umělecká díla se velmi vhodně kombinují s mini jezírky anebo většími okrasnými vodními plochami.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: authenticprovence.com, theft-alerts.com, specialtyfountains.com, exteriorworlds.com, waterfeatures2go.co.uk, bi-gardenantiques.com, shoptriples.com, myhotellife.blogspot.com, pondworksetc.com, ukarchitecturalantiques.com,  archipedclassics.com, wae.blogs.starnewsonline.com, exaltedfountains.com, autohomedecor.com, reviews.diy.com, prweb.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha