Když dům a zahrada tvoří jeden celek

Když dům a zahrada tvoří jeden celek

Rady a tipy, vydáno 27. 01. 2015

Máte-li to štěstí a vaše zahrada přímo navazuje na váš dům, myslete již při jejím navrhování na to, že dům bude její nepřehlédnutelnou součástí. Dům s holou fasádou doslova trčící ve středu zahrady mnohdy vypadá až odpudivě. Oboustranný soulad domu se zahradou je výsledkem správného pohledu majitelů na vzájemné začlenění těchto objektů do prostoru.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

 

Zahrada na střeše

Nejen klasické zahrady obklopující dům anebo na něj přímo navazující jsou pro celkové pojetí celku charakteristické, ale i střešní zahrady, které umožňují majitelům a obyvatelům bytů v horních patrech sepětí s přírodou. Na střeše, pochopitelně ne na každé, lze zbudovat opravdovou oázu klidu a pohody, kde se skvěle relaxuje po náročném pracovním dni. Tento způsob propojení domu a zahrady má svá specifika, vyžaduje jistá důležitá opatření, charakterizuje ho výsadba specifických rostlin, ale rozhodně to není nic až tak neobvyklého. Střešním zahradám jsme se věnovali v našem magazínu již v několika předchozích článcích, do nichž můžete také nahlédnout.

Zahrada začínající na fasádě domu

Loubinec nebo stálezelený břečťan šplhající po zdech bez jakékoli opory mohou představovat to pravé propojení domu se zahradou. Břečťan s metrovými ročními přírůstky a loubinec s jedenapůlmetrovými přírůstky jsou docela silnou motivací pro to, abyste na propojení využili právě tyto dva druhy rostlin. Nepostupujte však bez rozmyslu a využití pnoucí zeleně u svého domu dobře promyslete. Příčepivé kořeny a úponky se po delší době z fasády dají odstranit jen velmi těžko. Bez jakékoli opory po stinných drsných zdech domu můžeme nechat šplhat i hortenzii pnoucí. Svou pravou krásu nám i našemu okolí odhalí na přelomu června a července, kdy se obalí plochými latami krémových kvítků. A co si budeme povídat, tou nejdokonalejší ozdobou prosluněných fasád jsou vistárie a zimolezy. Ty však na cestu vzhůru potřebují oporu.

Vysoké trvalky u zdi

Zvlášť zdařile vypadá propojení domu se zahradou a nejbližším okolím, pokud těsně u zdi vysadíme vysoké trvalky a u zahradních pěšin a obrub chodníků navíc přepadávají drobné listy a bochánky květů nízkých rostlinných druhů. Pod přesahem střech anebo na jižní straně domu mohou nastat sice problémy se suchou půdou, ale kapková závlaha se může stát v takových případech neocenitelným pomocníkem. Nenásilný přechod od domu k zahradě jsou schopny vytvořit stromy a větší keře vysazené blízko domu. Velmi vděčnou úlohu v tomto případě sehraje i pergola přímo navazující na dům, kterou necháme obrůstat ovíjivými liánovitými rostlinami. Při výsadbě stromů u domu a také při stavbě pergoly napojené na dům však dobře zvažte umístění, neboť ani jedno by nemělo bránit přílivu denního světla do obytných částí domu.

Dokonalou tečkou za prací na propojování domu se zahradou vytvoří truhlíky s okrasnými letničkami na okenních parapetech a na balkoně vašeho domu.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: pinterest.com, deavita.com, landscapingnetwork.com, houzz.com, outlawgarden.blogspot.com, ppebble.blogspot.com, lovelygreens.com, telegraph.co.uk, ecotek.com.cy, bridgman.co.uk


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha