Kombinace rostlin pro ovocné porosty a sady

Kombinace rostlin pro ovocné porosty a sady

Rady a tipy, vydáno 27. 06. 2012

Převážně jde o stromy a keře, které jsou obvykle velmi soupeřivé. Avšak prozíravý výběr pozitivně působících rostlin může významně vylepšit úrodu přivábením opylovačů a predátorů. Některé tyto pomocné rostliny dokonce dokážou zvýšit vitalitu a odolnost ovocných plodin vůči chorobám.

Rostlina dne

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet) je exotický stálezelený jehličnatý strom. Ve své domovině mohou dorůstat do výše 30 až 80 m.

Většina ovocných plodin má užitek z přítomnosti česnekových rostlin, kopřivy dvoudomé a lichořeřišnice. Taktéž jim jako dobří sousedé mohou posloužit vratič obecný, pelyněk brotan a křen selský. Ve formě postřiku je velmi užitečný ke stimulování květů ovocných stromů kozlík lékařský. Tyto postřiky se aplikují obvykle na jaře. Pokud budeme v sadu obnovovat trávník, bude dobré smíchat semena travin se semeny vojtěšky, jetele a dalších luštěnin.

Například ostružiny lze využít jako obětní plodinu, když zraje hroznové víno. Ostružinám prospívá přítomnost vratiče obecného a kopřivy dvoudomé.

V blízkosti švestek bychom neměli nechávat žádné sasanky. Jsou totiž náchylné na stejné plísňové choroby.

Maliny trochu lépe prospívají, pokud pod nimi roste vratič, česnek anebo aksamitníky. U brambor však mohou vyvolat hnilobu. Fíkům se nedaří v blízkosti routy vonné.

Listy ořešáku černého omezují růst okolních rostlin, zejména brambor, rajčat, jablek a ostružin.

Traduje se, že kousky stonků rebarbory přidané do jamky při sázení pozitivně regulují zamoření nádorovitosti kořenů košťálovin a květilek na brukvovitých rostlinách. A také myši mají velký odpor k výtažku z kořene rebarbory.
 
Angrešt má užitek z podsady mokřadky Douglasovy nebo ptačince prostředního. Prospívá mu přítomnost rajčat. Bob obecný odpuzuje housenky pilatky rybízové.

Neplodnost hroznového vína způsobuje pryšec chvojka. Vinná réva také nemá ráda vavřín, ředkvičky a hlávkové zelí. A totéž platí i o křenu selském. Réva se tradičně šplhá po jilmu nebo moruších, má prospěch i z blízkosti ostružin, yzopu a hořčice.

Jablka mají užitek z fialek a méně trpí strupovitostí, pokud jsou pod nimi pěstovány česnekovité rostliny, především pažitka. Pokud poblíž roste i dračík, účinně tak odpuzuje pilatku jablečnou, lichořeřišnice zase odrazuje vlnatku krvavou. Jakmile jablka již dozrávají, vylučují plynný etylén, jenž negativně ovlivňuje rostliny v okolí.


 
Obzvláště negativně působí na brambory, které jsou pak náchylnější k plísni bramborové.
Jahody dobře rostou ve spodním patře meruněk a malin, i když ne přímo pod nimi. Naopak jitrocel není vhodným přítelem jahod, jelikož často poskytuje úkryt mšicím. Jahody přímo zbožňují mulč z borovicového jehličí. Avšak je nutné se vyhnout při mulčování jahod slámě z ovsa setého, protože může způsobovat hnilobu kořenů.

Je tedy patrné, že rostliny si mohou být při vzájemném správném sesazení velmi užitečné.  Pokud budeme schopni toho využit v našich sadech a zahradách, prospějeme našim rostlinám i my.

Další informace o ovocné zahradě najdete v článku Ovocné stromy a keře - i v létě potřebují vaši péči

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: andysorchard.com, agri-media.ca, gaytravel.about.com, loafonline.co.uk, simplybackgrounds.deviantart.com, wallpapers5.com. good-wallpapers.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

07. 01. 2014 Reagovat
Zuzana Bohdalová : Dobrý den, může se jednat o plíseň révy vinné. Původce onemocnění přezimuje v napadených listech. K šíření choroby dochází za teplejšího vlhkého počasí. Rostlina se neobejde bez postřiků, a to po odkvětu, v době květu pokud jsou podmínky pro šíření plísně příznivé (použít kontaktní preventivně působící fungicidy) a ještě bude zapotřebí třetí postřik měďnatými fungicidy. Pokud máte jen jednu rostlinu, bude asi lepší se staré rostliny zbavit a koupit novou, a tu vysadit na jiné místo. Vyberte si však odrůdu odolnější vůči plísním.
15. 06. 2013 Reagovat
margareta: Před dvěma roky jsem si zasadila 1sazenici vinné révy,V loni už měla 7 hroznů,letos jich má celkem hodně,ale zjistila jsem že se mi na listech se zpoda objevili jako bílé tečky ,jako by to bilo posypáno hrubou moukou.Ale příjde mi že je v tom jako by voda.Kdo mi poradíte.Díky s pozdravem Margareta

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha