Květinové dekorace u příležitosti Památky zesnulých

Květinové dekorace u příležitosti Památky zesnulých

Rady a tipy, vydáno 24. 10. 2013

Pro vzpomínku na naše blízké připravujeme nebo necháváme připravit nejrůznější květinové výzdoby hrobů. Vzpomínku na naše milované, kteří náš svět již opustili, lze totiž nejlépe vyjádřit právě květinami.

Rostlina dne

Lýkovec

Lýkovec

Lýkovec je opadavý tak i stálezelený keř. Existuje na 50 druhů lýkovců. Obvykle rostlina dorůstá výšky okolo 50 cm a...

Pamatujeme na to, že nejrůznější plevele nejsou dobrou vizitkou na místech posledního odpočinku našich blízkých, a tak je důsledně odstraňujeme. Můžeme použít herbicidy ve spreji se zrychleným účinkem, kdy již po 6 hodinách je plevel zahuben, a to včetně kořínků.

Ne všechny hroby jsou však osázeny rostoucí mi keři či květinami. Proto necháváme jako dekoraci vyrobit nejrůznější věnce a věnečky, vypichované kříže, žardinky, misky a květináče. Je sice pravda, že i na místech tak pietních, jako jsou hřbitovy, se pohybují mnozí nenechavci, kteří kradou i to, co uložíme na hroby a další pietní místa, ale my jim můžeme jejich úmysly poněkud ztížit tím, že místo jednotlivých květináčů na hrobky a hroby uložíme větší objemnější mísy se zeminou, do které sesadíme několik rostlin dohromady. Při výsadbě si s rostlinami můžeme doslova tvořivě vyhrát. Například střídáním kvetoucích a stálezelených rostlin po obvodu mísy můžeme vytvořit dojem věnce. Anebo naopak, celek můžeme podřídit jedné dominantní rostlině, což je zvláště vhodné pro těžké kamenné nebo kameninové mísy. 

Jestliže chcete, aby osazení květinové mísy bylo i po delší době atraktivní a s postupujícím časem působilo neustále zajímavě, pak nesmíte zapomenout na rostliny otužilé, které přečkají lecjakou nepřízeň počasí, například libavku, vřesy, brslen, buxus a mezi ně můžete vysadit cibuloviny, které v míse budou okouzlující ihned s příchodem jara.

Na hroby se velmi často kladou taktéž hrnkové chryzantémy, kterých je velké množství druhů a hlavně barev, takže ze široké nabídky si vybere opravdu každý. Pro výsadbu do žardinek jsou vhodné vřesy a vřesovce, chladnomilné bramboříky anebo zakrslé jehličnany.

Vzpomenout na blízké můžete také prostřednictvím vypichovaného aranžmá anebo věnečků ze šišek s nejrůznějšími přízdobami. Zajímavě až atraktivně působí vazby s exotickými sušenými rostlinami, které se budou hodit zvláště v tlumených barvách, patří mezi ně protea, banksie, craspedie, leucodendron nebo artyčok a také nejrůznější preparované anebo přibarvované listy. Ne každý má v oblibě tradiční úpravu kytic a bude chtít na památku zesnulým připravit vazbu v netradiční kombinaci, ze které doslova dýchne osobitý přístup.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: rgbstock.com, ebay.com, burbankfloristandgifts.com, made-in-china.com, gardeningaustralian.blogspot.com, save-on.crafts.com, rgbstock.com, polishmeknob.blogspot.com, perfectpolish.blogspot.com, merafongofuneral.co.za, teleflora.com, barteesflowers.com, royalflowerstogo.com, lesserresdebutry.fr, 123fleurs.com, mtoi-metvous.fr


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha