Květiny a rostliny, které známe z dovolené – Atmosféru Středomoří můžete mít i doma!

Květiny a rostliny, které známe z dovolené – Atmosféru Středomoří můžete mít i doma!

Rady a tipy, vydáno 29. 05. 2015

Pokaždé, když frnknete za sluníčkem a užíváte si zaslouženého volna, vás s železnou pravidelností vyvede z míry místní květena? Co takhle si přivézt kousek prosluněného Řecka, nebo Itálie k sobě domů. Poradíme vám, jak na to!

Rostlina dne

Lýkovec

Lýkovec

Lýkovec je opadavý tak i stálezelený keř. Existuje na 50 druhů lýkovců. Obvykle rostlina dorůstá výšky okolo 50 cm a...

Jedovatý, leč nádherný oleandr: Symbol Řecka v mnoha odstínech

Tyrkysové moře, hřejivé slunce, zvuk cikád a lehounce až tmavě růžové oleandry, které rostou přímo před očima. Přesně takové je Řecko. Pokud kromě teplého počasí Řekům závidíte i bujně kvetoucí oleandry, pořiďte si je domů i vy. Dokonale vám navodí středomořskou atmosféru a navíc vám zkrášlí vaši zahradu, balkón, terasu nebo dvorek.

Nejčastěji natrefíte na jeho sladce růžové květy, ale vlivem šlechtění si můžeme vybrat z bílé, oranžové, temně fialové a červené. Oleandr není nijak významně náročný, miluje slunné stanoviště a v době květu pravidelnou zálivku a správné hnojení (a to alespoň jednou až dvakrát do měsíce). Před zalitím, nechejte vodu odstát, přílišná tvrdost vody totiž teplomilné rostlince rozhodně škodí. Co se týká půdy, oleandru se bude dařit ve hlinitopísčitých půdách s přítomností rašeliny. Pokud květináč s oleandrem máte pod širým nebem a prší už několik dní v kuse, schovejte rostlinu pod stříšku. Pozor si dejte také na děti a pejsky, aby nedošlo k otravě, oleandr je totiž prudce jedovatý. Nebezpečné látky obsahují nejen květy a stonky, ale i stálezelené listy.

Ibišek: O kapku náročnější rostlina, ale svými květy si vás podmaní

Ibišek si oblíbíte pro jeho krásné květy, syté barvy a také díky tomu, že vás jenom pohled na něj vrátí alespoň v myšlenkách do slunného jihu Evropy. Tento jižanský sympaťák může zdobit i vaši terasu, balkon, nebo okenní parapet, ale je nutné, ibišku přijít na chuť. On má totiž své nároky. Preferuje slunné stanoviště, žádá si pravidelné hnojení, ale i zálivku. Na začátku květeny jej přihnojujte živinami s vyšší koncentrací dusíku, a v létě naopak sáhněte po fosforu.  Před tím, než si ibišek přinesete domů, důkladně popřemýšlejte o tom, kam ho umístíte, každou změnu totiž hůře nese a může začít ztrácet lístky, navíc těžce snáší průvan. A to stejné platí i o zálivce a hnojení, nic se nemá přehánět. Svůj nesouhlas s vaší péčí vám dá často ihned najevo uvadáním, nebo ztrátou lístků.

Olivovník: Krasavec na způsob oblíbených bonsají

Olivovníky na nás působí magicky a budí v nás dojem toho, že se s jistotou jedná o staletý strom, může za to totiž jejich nevšedně tvarovaný kmen. A vzhledem k tomu, že nádherně prospívají v suché a spíše kamenitější půdě, skvěle se jim bude dařit i u vás doma. Se zálivkou je to jednoduché, není nijak výrazně potřeba, ale jednu podmínku přece jen olivovník má, a tou je vyšší koncentrace slunečních paprsků a teplo. Pokud ho máte přes léto venku, v zimě ho však schovejte, nesnáší totiž mrazy.

Atmosféru Středomoří vám pomůže vytvořit palma, citrusovník, pomerančovník, rostlina vavřínu, tymiánu, nebo levandule.

Lenka Zelnitiusová
foto: pinterest.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha