Las Pozas – surrealistické zahrady výstředního básníka Edwarda Jamese

Las Pozas – surrealistické zahrady výstředního básníka Edwarda Jamese

Rady a tipy, vydáno 23. 04. 2018

Zahrady Las Pozas ve střední Americe jsou dílem výstředního podivína, oživlým snem miliardáře Edwarda Jamese. Vyhlížejí sice, jako by je stvořily zaniklé civilizace indiánských kmenů Huastéků a Otomí, které jsou v této oblasti doma, ale to nic nemění na tom, že bizarní stavby jsou odlité z betonu a zrodily se v druhé polovině 20. století.

Rostlina dne

Třezalka

Třezalka

Existuje na 400 druhů této rostliny. Některé jsou opadavé nebo stálezelené keře. Mohou být vysoké od 15 cm až do výšky...

Při návštěvě tohoto neotřele vyhlížejícího místa vás překvapí již samotná vstupní brána, která připomíná vstup do dávno zapomenutého aztéckého chrámu. Pohlédnete-li za bránu, spatříte uprostřed džungle kopec, jehož středem je vzhůru stoupající schodiště. Vše je tu velmi záhadné a podivuhodné, přesně jak si to přál básník a výstřední podivín Edward James, syn amerického železničního magnáta irského původu.

Výpravy za orchidejemi a motýly

Bizarní staveniště z betonu vzniklo v mexické oblasti zvané Huasteca Potosina díky výpravám Edwarda Jamese, které uskutečnil ve 40. letech 20. století. Tehdy si tuto oblast zamiloval při výpravách za orchidejemi prorostlou džunglí blízko městečka Xilitlu.

Pralesem protékající vodopády, jejichž voda padá do kaskády lagun, ho ohromily stejně jako roj motýlů vznášejících se náhle nad jeho hlavou uprostřed bujné zeleně. Nedalo se odolat a pozemek musel zakoupit. Posléze na něm zrealizoval svůj sen – bizarní zahradu plnou surrealistických výjevů.

Proč právě surrealistické výjevy

Nadaný E. James již jako mladý umělec obdivoval Salvadora Dalího a toho i podporoval.  Surrealismus patřil k jeho oblíbeným směrům, a když navíc neměl potíže ani s financemi, ani s inspirací, skoupil 30 hektarů džungle a za částku 5 milionů dolarů nechal vybudovat fantaskní zahrady v Las Pozas. Mezi těmito betonovými stavbami uprostřed mexické džungle pak žil až do své smrti v roce 1984.

Na pozemku nechal vytvořit orchidejovou farmu, kde se až do roku 1962 pěstovalo 20 tisíc orchidejí. Rok 1962 byl orchidejím osudný, neboť tuto oblast zasáhl nevídaný mráz a ten zahubil většinu těchto okouzlujících rostlin. Pak zde začaly vznikat betonové skulptury.

Betonové architektonické prvky

Asi byste nevěřili, že je tu i bambus z betonu. Opravdu, tak originálně pojal autor plot, kterému dal podobu vysokých bambusových stvolů. Bizarními skulpturami jsou zde prostoupeny i vodopády a tůně. Najdete tu i schodiště do nebes, bez zábran přímo k obloze. Můstky, oblouky, brány například ve tvaru pomyslného vševidoucího oka a další architektonické tvary jsou převzaty z asijské, indiánské, ale i z evropské architektury. A všechnu tuto pozoruhodnou architekturu z betonu den po dni, rok po roce pohlcuje všudypřítomná džungle.

Betonové skulptury vznikaly odléváním do forem, jejichž výroba byla velmi náročná. Někteří pamětníci na to vzpomínají dodnes. E. James nechal vybudovat 36 fantaskních staveb, jejichž financování pro něj nebylo žádným problémem. Měl sice k dispozici sídlo v Anglii, které bylo dostatečně rozlehlé, ale on dal přednost pobytu právě mezi sochami v džungli.

Zahrady jsou otevřeny veřejnosti denně

Momentálně se snaží vlastníci fondu zvlášť založeného pro možnost obnovy této památky zachovat ji pro příští generace. Džungle a příroda si totiž s dravostí sobě vlastní stihla za ta léta přivlastnit většinu této architektonické směsice a ta je pohlcována všudypřítomnou džunglí. Jen díky pravidelným zásahům bude nevšední odkaz E. Jamese zachován pro současné návštěvníky i pro příští generace.

Strávit zde v těchto rozlehlých zahradách se dá i celý den. Na návštěvu sem se můžete vypravit kterýkoli den v roce anebo se zde dokonce ubytovat. Původní dům E. Jamese byl přebudován na hotel, který však spíše připomíná zámek z hororu.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com
  
    


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha