Leden v zahradě – co dělat a na co se připravit

Leden v zahradě – co dělat a na co se připravit

Rady a tipy, vydáno 04. 01. 2012

Zima je u nás proměnlivá, jeden rok v lednu přinese tuhé mrazy a závěje sněhu, jindy se jen tak proměnlivě střídá déšť a mokrý sníh. Záleží samozřejmě také na tom, jestli máte zahradu na horách nebo v nížinách. Leden je zkrátka tak trochu nevyzpytatelný měsíc.

Rostlina dne

Pařížská kopretina

Pařížská kopretina

Květy Pařížské kopretiny jsou obvykle bílé, žluté nebo růžové a na rostlinách objevují od června do září. Typické jsou...

Příroda si přesto udržuje svůj rytmus, jen musíme být trochu víc ve střehu. Zvláště letos, kdy je na většině našeho území nepřiměřené teplo a sucho, může se zahrada začít předčasně probouzet. Jenže do skutečného jara je ještě daleko, mrazy téměř s určitostí přijdou, takže se musíme postarat o to, aby rašící rostliny byly dobře chráněné.

Dostatek vody, ochrana před mrazem a sněhem
Pokud se o vláhu nepostará sníh, který přikryje vlhkou pokrývkou záhony i kořeny stromů a keřů, nezbývá než i v zimě pravidelně zalévat. Neopadavé keře, zelené trvalky, okrasné trávy, dokonce i trávník se bez závlahy neobejdou. Jedna z lidových pranostik říká, že když roste tráva dobře v lednu, poroste špatně v červnu. To je ale způsobeno hlavně tím, že trávník vyčerpá podzemní vláhu a na jaře mu pak už nestačí síly a začne uvadat. Samozřejmě nezaléváme tolik, jako v období plné vegetace, vyschnout však zmíněné rostliny nechat nesmíme. Protože v noci teplota přece jen klesá pod nulu, nejlépe je zalévat před polednem, kdy je teplota povrchu země nad bodem mrazu a voda se stačí do večera vsáknout ke kořenům. Když hrozí, že udeří mráz, pečlivě zkontrolujeme přikrývky a obaly na choulostivých rostlinách. Když se stane, že objevíme předčasně vyrašené pupeny na keřích a stromech, pokusíme se je zachránit tím, že je přikryjeme slámou, jehličím nebo senem. Tak chráníme kořeny, aby dřeviny nepromrzly v zemi, ale také kmen a korunu, aby nezmrzly pupeny listů a poupat. Choulostivé ovocné stromy, hlavně broskvoně a meruňky, natíráme vápenným mlékem, které ochrání kmen před promrznutím. Když sníh napadne, čeká nás také pravidelná kontrola zahrady. Z větví setřásáme mokrý sníh, aby stromy a keře nepolámal. A raději dříve, než napadne vysoká pokrývka, pročistíme a případně posypeme pískem nebo štěrkem (na zahradě nikdy solí!) cestičky, po kterých potřebujeme chodit. To zas, abychom si my nepolámali nohy.

Co nás potěší
Zahrada žije i v zimě nejen rostlinami. Přilétají ptáci, zabloudí k nám hladový zajíc, někde i vysoká. Opeřenci nám v zimě škodu nenadělají, naopak jsou radostnou ozdobou. Připravte jim tedy zastřešená krmítka, aby jim zrní a lůj nezapadal sníh a nezapomeňte v mrazivých dnech také na nějaké pítko s čerstvou vodou. Se zvířaty je to horší, keře a stromy je potřeba před okusem ochránit obalem. Jistě ale nechcete, aby v okolí vaší zahrady hladověla, dopřejte jim tedy nějaké ty košťály zelí, jablka, suchou trávu nebo větvičky keřů, které jste před zimou ostříhali. Zvířata se přibližují z polí a luk, takže jim potravu doneste někam za plot, na kraj pole nebo k lesu, kde se k ní v klidu dostanou. V teplém lednu jako letošní na mnoha zahrádkách najdeme i první květy čemeřice a talovínu, vykvétají kaliny vonná a bodnantská, krásně růžové kvítky lýkovce, žluté, oranžové a červené vilíny, brzy se mohou objevit i žluté kvítky na jasmínu nahokvětém. Všechny tyto keře vám nejen krásně ozdobí zahradu, ale těsně před rozkvětem poupat je můžete také nařezat do vázy, budou postupně rozkvétat a na mnoho dnů vám vyzdobí pokoj.

Tvarujeme a připravujeme sadbu
Začátek zimy je také vhodný čas na kontrolu tvaru okrasných keřů a stromů. Šeříky a komule Davidovy s příliš vyhnanými vlky můžeme zkrátit až o třetinu, do jara stihnou ještě nasadit na nové výhony s pozdějšími květy. Takové zmlazení prospěje i břízám a vrbám. Zejména převislé odrůdy potřebují příliš dlouhé větve zkrátit, aby se nedotýkaly země a nebyly příliš propletené. U všech keřů najdeme občas nějaký zapomenutý šlahoun nebo usychající letorost, který potřebuje ostré nůžky, aby dřevina vypadala na jaře pěkně. Semenáčky muškátů už nám z půdy vykukují od prosince, teď je čas vysít také lobelky, begónie nebo petúnie – jejich růst je pomalý, takže pokud chceme mít v truhlíkách v květnu již pěkné nakvetlé rostliny, je třeba je předpěstovávat už nyní. Loňské muškáty uskladněné v chladné místnosti nyní seřízneme na polovinu a přeneseme ze tmy do světlé místnosti. Nasadí na nové výhony a pěkně se rozkošatí, ve tmě by stále hnaly holé větvičky do výšky. Zatímco ještě sklízíte zimní cibuli, růžičkovou kapustu a pórek, jistě již máte rozmyšleno, co bude pěstovat na užitkové zahrádce na jaře. V obchodech se už v lednu objevují semínka nejrůznějších druhů zeleniny a bylinek, neváhejte, a udělejte si čas na nákup, dokud je z čeho vybírat.

Text: Gabriela Koulová
Foto: selbst.de, botanicalgarden.ubc.ca, huimeiyoga.com, lve-baumschule.de, botanic-fotos.de, W. Barthlott/Uni Bonn, instruct.tri-c.edu, hawthornfarm.ca


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha