Levné a zábavné: Vypěstujte si exotické rostliny z pecek!

Levné a zábavné: Vypěstujte si exotické rostliny z pecek!

Rady a tipy, vydáno 12. 05. 2015

Milujete chuť exotického ovoce a zároveň vás láká mít doma citroník, palmu nebo rostlinku ananasu? Postačí použít pecky, nebo nechat zakořenit část z ovoce a pak jen zasadit do substrátu. Jak na to, a které typu rostlinek vám touto cestou vyraší, si povíme v dnešním článku.

Rostlina dne

Vánoční hvězda (Poinsetie)

Vánoční hvězda (Poinsetie)

V adventním čase se tyto exotické rostliny stávají nedílnou součástí výzdoby našich domovů. Ve skutečnosti nejsou ozdobou...

Co je důležité vědět?

Pecku použijte jen za předpokladu, že je ovoce zralé a nejeví známky plísně. Pecky vyjměte z plodu, očistěte, opláchněte a nechejte volně proschnout. Pak teprve přichází ten správný čas na zasazení do hlíny. Zvolte nižší květináč a pecky jemně přikryjte substrátem, nemá cenu uložit je příliš hluboko, budete zbytečně déle čekat, než se objeví první klíček.

Abyste urychlili proces klíčení, situujte květináč na okenní parapet, kde je dostatek světla a slunečních paprsků a nakonec přes něj natáhněte igelitový sáček. Zajistíte rostlince podmínky jako ve skleníku, což exotickým plodinám jednoznačně prospívá. Pravidelně však kontrolujte, zda přítomnost slunce, nebo teplého vzduchu z topení příliš nevysušily substrát a v případě potřeby nezapomínejte na zálivku nebo rosení.
Tip: Pokud se vám v zemině nic neuchytí, vyzkoušejte semínka naklíčit pouze na vlhkou vatu, nebo buničinu.

Ananasovník

Zelené vlásky z plodu opatrně odstraňte a dejte do odstáté vody zakořenit. Pokud máte doma tvrdou vodu, přeorientujte se raději na tu destilovanou. Vodu je vhodné také pravidelně měnit, aby nedocházelo ke vzniku plísně. Do třiceti až čtyřiceti dnů byste měli zpozorovat drobné kořínky smetanové barvy. Teprve nyní je vhodné, rostlinku umístit do rašeliny s perlitem. Dobře se jí bude dařit na místě, kde je dostatečné světlo a střední intenzita slunečních paprsků.

 

Avokádo

Pecku po stranách několikrát propíchněte tak, abyste do ní mohli vsunout špejle. Proč? Díky tomu budete moci pecku ponořit do vody takovým způsobem, aby se pouze spodní část pecky koupala na hladině. Se sázením do květináče počkejte do doby, než se objeví vyšší zelený stonek, v  tu chvíli pustí pecka i dostatečné množství kořínků. Pecku zasaďte do květináče a přikryjte ji zlehka zeminou. Větší část pecky by vám měla koukat z květináče ven.

Jaké pecky má význam sázet?

I když vám někdo bude tvrdit, že i po několikátém pokusu stejně nic nevyrostlo, nevzdávejte se. Jednou se určitě zadaří. Použít můžete pecky z mandarinek, limetek, pomerančů, litchi, datlí, granátových jablek, grepů, mučenky nebo pomela.

Spíše počítejte s tím, že vám rostlina bude sloužit pouze na okrasu, protože vesměs se bude jednat o plané rostliny, což znamená, že jsou to ty, co nebudou plodit.

Darujte známým vlastnoručně vypěstovanou rostlinu

Pokud se vám s výsadbou exotických rostlin daří, vypěstujte pro známé, nebo rodinu tento opravdu nevšední dárek. Květináč můžete dozdobit ubrouskovou technikou a nezapomeňte ani na zápich se štítkem, kde uvedete informace, o jakou rostlinu se jedná, jak o ni pečovat, čím ji hnojit a také kdy byla vysazena.Lenka Zelnitiusová
Foto: pinterest.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

30. 04. 2018 Reagovat
Eva: Dříve jsem skoušela pecky mandarinek pomerančů i citrónu sázet.Vše se pěkně ujalo.Ale nyní v pomerančích a mandarinkách marně hledám pecky,prostě tam nejsou.Čím to asi je? když+

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha