Malá zahrada – využijte každou její píď!

Malá zahrada – využijte každou její píď!

Rady a tipy, vydáno 29. 11. 2010

Máte zahradu jen o několika desítkách metrů čtverečních a zoufáte si, že se vám do ní nic nevejde? Stačí ji jen dobře naplánovat a i do prostoru, kam by se na první pohled nemohl vejít ani jeden vzrostlejší strom, vměstnáte posezení i se záhonem rajčat. Inspirujte se a uvidíte sami.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...
Začněte systematicky a nápady si hned kreslete na papír. Neobejdete se bez posezení, ale zahradního jezírka se rádi vzdáte? Nebo naopak jezírko s rybkami je přesně to, o co se chcete starat, zato nepotřebujete záhon plný brambor nebo cibule? Máte-li za domem menší prostor než byste si představovali, musíte být vybíraví a hlavně soudní. Do zahrádky pět krát pět metrů opravdu bazén nevměstnáte. Na druhou stranu se nesnažte vytvořit rustikální zahradu s lavičkami po babičce, pokud před ní stojí moderní jednoduchý dům.

Malá zahrada nejdřív na papíře
Proberte svoje nápady s rodinou. Vašemu oku sice může lahodit fakt, že na každou barvu květin vyšel jiný řádek, který navíc ladí i s květy okolních keřů, ale máte-li menší děti, můžete se s kytičkami rovnou rozloučit, pokud jim nenecháte dostatečný prostor na hraní. ​Neopomíjejte světové strany. Květiny, které hodláte zasadit, totiž možná na té severní dobře neporostou. Posezení, na které bude přes celé léto prát slunce, taky příliš obdivu nesklidí. Myslete i na drobnosti, které se při plánování často opomíjejí, a ve výsledku vás nemůže nic překvapit.
Malá zahrada: soulad a detaily
Nezapomínejte na soulad – příliš dlážděné plochy zahradu doslova „ubije“, naopak přílišná zeleň a křoví, mezi kterým se budete prodírat na úzkých chodníčcích, taky není to pravé. Vyčleňte si prostor na židle se stolem, popřípadě i s lehátky, a toho se držte. Více dlážděné plochy už nebude třeba, maximálně menší chodníček nebo stezka. Všímejte si detailů. V malé zahradě vyniknou mnohem více než v rozlehlém sadu, navíc dobře umístěná a například v noci nasvícená rostlina dokáže dodat prostoru na zajímavosti. Nebojte se používat přírodní materiály. Využijte například dřevěné paravány, kterými zacloníte nepříjemný výhled, nebo uchráníte posezení od studeného větru.
Malá zahrada – využijte každou její píď!
Malá zahrada: nezapomínejte ani nepříliš oblíbené prvky
Prvky, které sice nepůsobí příliš esteticky, a navíc o nich mnohdy v plánování nepadne ani zmínka, vám budou po čase chybět. Kompost, kontejner na odpad nebo úschovna nářadí by měly být v plánku zakresleny od samého počátku. Když se budete snažit kompost vměstnat do již ucelené zahradní plochy, bude pozdě. Před prvním kopnutím do země přeneste plánek přímo na zahradní plochu. Využijte kolíky, špalíky nebo zahradní hadici, abyste přesně věděli, kam bude který prvek zasahovat. Na papíře všechno působí „placatě“, proto je dobré vědět, jak bude například právě kompost nebo úschovna nářadí působit ve skutečné velikosti.
Malá zahrada – využijte každou její píď!
Nesnažte se do zahrádky nasázet rostliny ze všech koutů světa. Vaše malá zahrada je jen jedním ze všech těch koutů, proto ji nemusí všechny typy rostlin dobře snášet. Zjistěte si, jak kyselou nebo zásaditou máte půdu, kam bude zasahovat stín nebo jak silný vítr se budou zahrádkou prohánět, a podle toho vybírejte.

Martina Tlachová
Foto: southernliving.com, home-and-gardening.info, gardenpatio.com, norfolk.com, sunset.com

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha