Malé balkony aneb bez květin to nejde

Malé balkony aneb bez květin to nejde

Rady a tipy, vydáno 27. 07. 2015

Máte pocit, že letos nevypadají vaše balkonovky tak, jak jste si představovali? Možná je na vině jejich nevhodný výběr podle orientace vzhledem ke světovým stranám. Když se z chyb poučíte, můžete mít příští rok i na sebemenším balkoně okouzlující květiny.

Rostlina dne

Vánoční hvězda (Poinsetie)

Vánoční hvězda (Poinsetie)

V adventním čase se tyto exotické rostliny stávají nedílnou součástí výzdoby našich domovů. Ve skutečnosti nejsou ozdobou...


Volte rostliny podle orientace balkonu

Co tedy udělat proto, aby se situace příští rok neopakovala a vy měli balkon ze všech nejbohatěji kvetoucí? Především věnujte dostatek času přípravě. Mnoho lidí touží po vyhřátém balkonu orientovaném na jih. Takový balkon bývá přes léto doslova rozpáleným stanovištěm, kde se však daří pouze rostlinám milujícím žhavé sluneční paprsky. Slunná stanoviště mohou zkrášlit převislé pelargonie, petúnie anebo zvonky. Pelargonie jsou klasikou balkonů, která se každým rokem rozrůstá o nové barvy květů. Byla by škoda toho nevyužít.

Malé balkony vyžadují úsporná řešení

Na malé balkony se hodí nejrůznější květinové schůdky. Vejde se na ně mnoho rostlin a přitom zaberou jen minimum místa. Nedostatek místa mohou skvělým způsobem vyřešit květiny v závěsu. Zkuste například bohatě kvetoucí popínavé rostlinyjako je bougainvillea anebo plamének. Rovněž osázením větších nádob vícero druhy květin ušetříte místo. Nezapomeňte však, že rostliny pěstované společně v jedné nádobě musí mít podobné pěstební nároky.

Na balkon patří nejen letničky

Nejen letničky, ale také trvalky dovedou nádherně ozdobit balkon nebo terasu. Ve výsadbě do nádob určených na balkon se uplatní jak bohatě kvetoucí stračky tak vysoké šuškardy. Vysoké typy rostlin můžete podsazovat těmi převislými.

Tip redakce

Jestliže patříte k těm, kdo rádi pěstují na svých balkonech květiny v hojném počtu, určitě vás zaujmou balkonové truhlíky z kvalitního delectenu. Delectenové pletivo tvoří odolný polyetylén, z něhož jsou vyrobena vlákna. Ta se dále splétají a vyrábí se z nich celá řada exteriérových doplňků. Tento materiál skvěle odolává mrazu i UV záření, rovněž ale odpuzuje vodu a nečistoty. Nosnost takové balkonové nádoby činí 30 kg. Je tedy jasné, že udrží velké množství zeminy a spoustu krásných květin společně.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: decoist.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

22. 03. 2016 Reagovat
Iveta: Zdravím, moc děkuji za článek. Právě si chceme udělat balkon podle představ. Ty v článku se mi moc líbí a hledám si další. Třeba tento článek: http://bydleni.idnes.cz/balkon-snu-soutez-ikea-0bm-/exterier.aspx?c=A150403_192707_exterier_rez hezké, že? Co říkáte na tyhle tyče http://www.kovian.cz/cz/Tyce-sloupy/Balkonove/Valcovane/Kovana-vypln-zabradli-H-1000xL160mm-12x12mm-valcovana-ocel.html?cur=1 není to moc zdobené? Děkuji za rady.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha