Melouny nemusíte kupovat, můžete si je vypěstovat

Melouny nemusíte kupovat, můžete si je vypěstovat

Rady a tipy, vydáno 01. 08. 2013

Melouny jsou velmi oblíbenou letní krmí. Uprostřed parného léta nemůže být snad nic víc osvěžujícího než pěkně vychlazený vodní meloun. I když i cena této oblíbené pochutiny přes léto výrazně klesá, mnozí z nás pěstitelů se rozhodli pochutnat si na vlastnoručně vypěstovaných melounech.

Rostlina dne

Máta vodní

Máta vodní

Máta vodní je vytrvalá bylina. Kvete růžovými paličkami od července do října a je tak nejen voňavou, ale i velice...

Melouny jsou významné svým vysokým obsahem antioxidantů. Kromě nich obsahují melouny i vitamíny A, B, C a další minerální prvky. Vzhledem k až 90% vody, která je v nich obsažena, jsou melouny silně močopudné a také významnou měrou působí proti zácpě. Pokud si vybíráme meloun pro konzumaci, lehce na něj poklepeme a pokud zní lehce dutě, je akorát, pokud silně dutě, je už pravděpodobně přezrálý.

Chcete-li si pochutnávat na vlastních melounech, je zapotřebí začít s předpěstováním sadby již v polovině dubna. Do malých sadbovačů vysejte semínka vybrané odrůdy vždy po jednom, maximálně dvou kusech. Pokud nemáte skleník, umístěte je na parapet u okna. Začátkem května pak začněte rostliny otužovat. Vysadit do půdy je můžeme až po takzvaných „zmrzlých“, čili v druhé polovině května.

Ideálním místem pro vysazení melounů je chráněné slunné stanoviště s půdou bohatou na živiny. Rostliny sázíme dostatečně hluboko, tak aby se půda dotýkala jejich děložních lístků. Snažíme se udržet výsadbu do sponu max. 1 x 1 metr, ale může stačit i 0,5 x 1 m. Ihned po výsadbě rostliny velmi důkladně zalijeme. 

Chceme-li se dočkat úrody o něco dříve, pěstujeme melouny na černé netkané textilii. Jednak pomáhá akumulovat v půdě teplo a melouny pak přinášejí bohatou úrodu. Takto pěstované melouny rodí v průměru o 14 dní dříve než ostatní.

Jakmile začnou melouny intenzivněji růst, což bývá obvykle koncem června, znamená to, že budou potřebovat zvýšený příděl vody. Ideální je, pokud jim dopřejeme vydatnější množství vody raději však méně často. Je to pro ně lepší, než kdybychom je zalévali malou dávkou vody a častěji. Tak se voda z půdy snadněji vypaří a rostliny z ní nemají takový užitek. S opylováním melounů si při venkovním pěstování nemusíme dělat starosti, to zajistí za nás hmyz. Pokud jsou však melouny pěstovány například ve skleníku nebo na jiném chráněném místě, kam se hmyz těžko dostane, provedeme ruční opylování. Utrhneme z rostliny samčí květ, který má 5 srostlých tyčinek a samičí květy jím přetřeme. Samičí květy poznáme podle výrazného semeníku.

Na zahrádce můžeme lépe sledovat dozrávání než třeba na poli, a tak nebudeme s utržením zralých melounů čekat až do zasychání stopky, to už může být meloun přezrálý. Pokud pozorujeme, že plod přestal růst, nevadí to, necháme ho ale ještě na rostlině asi tak měsíc a až poté ho utrhneme.

Pokud chcete překvapit například své přátele a pochlubit se jim, že jste vypěstovali hranatý meloun, není to nemožné. Musíte si však pro pěstování pořídit nejlépe průhlednou bedýnku ve tvaru kvádru a do ní plod melounu vložit ještě než doroste do dané velikosti, opatrně, abyste jej neoddělili od rostliny a v horní části bedýnky udělat otvor, kterým prostrčíte stopku. Pak meloun dopěstujete v hranaté podobě.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: image-base.blogspot.com, chloesblog.bigmill.com, slashfood.com, blog.babylonstoren.com, harvesttotable.com, greenbarngardens.com, timebeganinagarden.com, egrowingwatermelon.com, agraria.org, agardenpatch.com, graftingclips.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

30. 09. 2014 Reagovat
Tereza: Dobrý den, začala jsem pěstovat melouny, ale zůstali mi jen malé bobule ve kterých jsou velká semena, nemohla by jste mi prosím poradit??? Děkuji Tereza

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha