Mnohostranné využití dekoračních materiálů na zahradě

Mnohostranné využití dekoračních materiálů na zahradě

Rady a tipy, vydáno 03. 09. 2014

K velmi žádaným prvkům, které mohou sloužit zahradně hned několika způsoby, jsou dekorační materiály. Patří k nim dekorační kůry a mulče. Mohou obohatit zahradu o nové barvy, sjednotit její krásu a zároveň jí dokážou vtisknout neopakovatelnost originálu.

Rostlina dne

Rozrazil

Rozrazil

Jsou to rostliny rozšířené převážně v Holarktidě, kde v mnoha druzích rostou v mírném a subtropickém podnebném pásu a v...


Dekorativní barevné mulče

Dekorativní mulče v zahradě reprezentují jeden z nejnovějších způsobů úpravy volných ploch a prostranství. Jedná se o hledisko dekorativní, tak o hledisko užitné. Zahrada je tím pádem obohacena o vysoce hodnotný mulčovací a pokrývací materiál z odkorněného dřeva. Barvy, které jsou vyžívány na dobarvování mulče jsou ekologicky nezávadné.

Účinky použití mulčů v zahradě

Mulče dokážou stejně dobře zabránit vysychání půdy, jako jejímu rozbahňování. Půda je díky mulčům zároveň i dobře provzdušněna. Pokrýváním různých ploch dekoračním přibarvovaným mulčem lze v zahradě vytvářet doslova neopakovatelnou atmosféru v místech, kde každodenně žijeme a trávíme svůj volný čas.

Přednosti dekorativních mulčů

Dekorativní mulče jsou odolné vůči povětrnostním vlivům, což znamená, že je nemusíte sbírat nebo zametat všude kolem, jen co zavane vítr. Mají dlouhou životnost a barevnou stabilitu. Nemusíte se tedy obávat, že první větší déšť z nich spláchne jejich barvu. A snad nejdůležitější ze všeho je jejich schopnost chránit půdu před vysokými teplotními výkyvy.

Dekorační kůra

V případě dekorační kůry se jedná o čistě přírodní produkt získaný výhradně z nařezané kůry jehličnatých stromů. Tento produkt je určen pro vysoce dekorativní pokrytí půdy. Dekorační kůra má za úkol výrazně omezit vysychání půdy, čímž pomáhá snižovat spotřebu zálivkové vody. Rovněž má dekorační kůra napomáhat brzdit erozi půdy a růstu plevelů. Na druhé straně podporuje růst pěstovaných rostlin. Vlivem pomalu probíhající fermentace kůry tento zdánlivě dekorační prvek v zahradě vytváří kvalitní humus, kterým dlouhodobě zásobuje rostliny živinami.

Srovnání dekorační kůry s dekoračním mulčem

Srovnáváme-li tyto dva dekorační prvky, nelze pominout fakt, že barevný mulč z dřevních štěpek má trvanlivost delší o 30% ve srovnání s klasickou dekorační kůrou.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: technivel.com, merchantcircle.com, 1800mulchpro.com, iondecorating.com, landscapemulch.com, watersaverlandscapetour.org, grilloservices.com, wakefieldlibrary.org, gardensgalorescotland.co.uk, infobarrel.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha