Množení trvalek dělením

Množení trvalek dělením

Rady a tipy, vydáno 01. 10. 2014

Dělení přerostlých trvalek je doslova nutnost, aby se udržela nejen jejich ochota kvést, ale také kvalita růstu celých rostlin. Trvalky se tedy nerozdělují jen výhradně proto, aby se namnožily. Nicméně jako způsob množení je dělení trvalkových trsů velmi spolehlivé a často využívané.

Rostlina dne

Pařížská kopretina

Pařížská kopretina

Květy Pařížské kopretiny jsou obvykle bílé, žluté nebo růžové a na rostlinách objevují od června do září. Typické jsou...


Jak je to s kopretinami

U některých druhů trvalek dochází dokonce k nekontrolovanému šíření trsů. Rostliny si tak stále hledají nové zdroje výživy a rovněž nové území, kde mohou dále expandovat. Některé druhy však na původních místech vymírají. Názorným příkladem tohoto životního cyklu jsou kopretiny. Nejčastějším důvodem odumírání je jejich napadení háďátky a také vyčerpanost živin v půdě. Ovšem po zahradě se kopretiny dokážou i stěhovat.

Oživující účinek dělení

Dělení rostlin nemá jen množící účel, ale je také vítaným oživujícím účinkem. Pokud trvalky nerostou tím správným tempem, je nutné provést dělení trsů třeba i každé tři roky. Pochopitelně nejvhodnějším obdobím pro tuto činnost je období vegetačního klidu. Vybereme pro tuto práci tedy pozdně podzimní bezmrazé dny anebo brzké jaro, kdy vegetace začíná teprve růst, ale nevyrostla ještě příliš.

Kdy které rostliny dělit

Kosatce dělíme po dokvětu, tedy již v červenci, pivoňky až po ukončení růstu na podzim. U pivoněk však myslíme na to, že mnohdy kvetou až pětileté keře, takže se s jejich dělením příliš neunáhlujeme. Trávy dělíme zásadně pouze na jaře. Pokud bychom je dělili v jiném období, růst jejich kořenů by silně zaostal. Navíc, pokud bychom trávy vysadily na podzim, následovalo by jejich usychání a nepřežily by mráz. Vhodným obdobím pro dělení denivek je jak podzim, tak jarní měsíce, až do dubna. Nejpozději však můžeme provést jejich dělení do té doby, dokud nezačnou růst nové výhony.

Jak správně dělení provést

Nejprve celý bal vyryjte, přičemž se snažte kořeny co nejméně poškodit. Velký nepřehledný trs rozdělte silným bodnutím rýče. U mnohých trsů je však spojení kořenů velmi volné, tudíž postačí rozdělit takové baly ručně a tím je dostatečně zmenšit. Každá z rozdělených částí potřebuje ke svému zdárnému růstu alespoň jeden výhon a určitý počet kořenů, typický pro danou rostlinu.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: fayettewoman.com, carnivorousplants.org, agardenforthehouse.com, taglilien-hemerocallis.de, richardlindberg.com, doneganlandscaping.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha