Na kašel a nachlazení přírodní cestou – bylinkami

Na kašel a nachlazení přírodní cestou – bylinkami

Rady a tipy, vydáno 05. 12. 2012

S výraznou změnou počasí bohužel často přicházejí i chřipka a nachlazení. Nejen v lékárně, ale i v přírodě lze nalézt mnoho prostředků na jejich vyléčení. Je dobré, pokud přírodní léčebné prostředky vyzkoušíme ještě před návštěvou lékaře, mají totiž neuvěřitelnou sílu, účinek a to nejdůležitější: jsou z přírody.

Rostlina dne

Rozchodník

Rozchodník

Tato sukulentní rostlina se výborně hodí do skalek. Existuje na 400 druhů rozchodníků. Jejich dužnaté listy mohou být buď...

Ať je kašel jakýkoli, jedná se o obranný mechanismus těla. Tělo se snaží dostat pryč  z dýchacích cest různé substance. Navíc v průběhu zánětu se situace ještě komplikuje a je nejvyšší čas tělu pomoci. Vybrané léčivé bylinky, jako jsou jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata), heřmánek pravý (Matricaria recutita), meduňka lékařská (Melissa officinalis), tymián (Thymus) a eukalyptus (Eucalyptus) umožňují tělu brzké uzdravení.

Většina těchto rostlin může být zpracována do formy mastí, kapek, sirupů, éterických olejů a čajů. Všechny tyto bylinky jsou osvědčenými a hlavně účinnými prostředky při léčbě kašle a zahlenění průdušek.

Jitrocel kopinatý řadící se mezi vytrvalé byliny lehce identifikovatelný podle výrazné růžice přízemních listů je rozšířený po celé Evropě i Asii. Obsahuje slizové látky, glykosidy aukubin a akteosid, které mají antibakteriální a protizánětlivé účinky. K léčbě se využívají listy, které je třeba opatrně sušit v temnu, neboť jsou na sušení velmi choulostivé.Heřmánek pravý je jednoletá bylina, kterou si nejspíš všichni dobře vybavujeme z dětství. Roste jako plevel volně v přírodě v celém mírném pásmu. Pro lékařské využití se však pěstuje na plantážích. Účinnými látkami v heřmánku jsou chamazulén a bisabololy. Využíván je květ, a to k přípravě čajů anebo koupelová varianta k napařování dutin dýchacích cest.

I meduňka je dobře známou z našich zahrad. Jedná se o vytrvalou bylinu, která je domovem ve východním Středomoří. Užitečná silice je obsažena v listech, jichž stačí opravdu malé množství k úlevě a zklidnění dráždivého kašle. Užívá se ve formě čaje.

Stejně tak i tymián je původem ze Středomoří. Sbírá se z něj nať, ve které je obsažena hlavní účinná látka – thymol.

Jestliže si chceme při problémech s kašlem a nachlazením zpříjemnit ovzduší v místnosti, zvlhčit jej a zároveň něčím léčivým obohatit, můžeme použít několik kapek vonného éterického oleje z eukalyptu neboli blahovičníku. Stačí do aroma lampy kápnout 2 až 3 kapky a za chvíli se vám bude hned lépe dýchat.
 
A na závěr ještě jedno malé, ale velmi důležité upozornění: pokud už máte nos celý zarudlý od neustálého smrkání, nezapomeňte jej mazat měsíčkovou mastí, je to dokonalý prostředek k léčbě kožních nedostatků a problémů s podrážděním kůže s rychlým nástupem hojivých účinků.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: farmacyherbs.blogspot.com, nybg.org, dancingoaks.com, wwgreenhouses.com, kalipso-floracroatica.blogspot.com, naturespot.org.uk, giardinaggio.efiori.com, botanika.lt, yourhealthyourplanet.blogspot.com, clearlygorgeous.com, teasss.com, fytosan.com, griechische-pflanzen-und-samen.de


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

05. 12. 2014 Reagovat
Radulka: Přesně, bylinky, ty většinou zabírají na všechno a souhlasím s Miluškou, Stopkašel taky znám, je super, už má svoje místo v naší lékárničce.
19. 12. 2012 Reagovat
Jaruška: Miluško, to se máte. Mě babička dávala kdysi akorát tak rybí tuk a moc hezké vzpomínky mi to nevzbuzuje. Teď jsem si hodně zvykla na psí sádlo z bylinek, které se maže na hrudník a uvolňuje hleny. Má i hezkou krabičku s pejskem na obalu. Zkusím si koupit i ten stopkašel, jak píšete. Tak budu mít sirup jako prevenci a psí sádlo, když už něco opravdu začne.
19. 02. 2013 Reagovat
Miluška: Fuj rybí tuk, zvedá se mi žaludek :-) myslím, že jste se rozhodla dobře i s touhle kombinací, jinak jsem si ověřila jeho účinnost i u mých dětí, opravdu je to STOP kašel :-) výstižný název.
18. 12. 2012 Reagovat
Miluška: Když to tady čtu, tak si vzpomínám na dětská léta :-) babička mi kdysi dělávala jitrocelový sirup, když jsem byla malá, ale v dnešní době nemám čas a ani možnost si takto sirup po „domácku“ udělat :-( v lékárně mi doporučili sirup stopkašel, neobsahuje totiž jen ten jitrocel , ale i eukalypt a další bylinky a chuťově se dá a hlavně mi zabírá :-)

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha