Na půdě záleží –  udělejte test na zjištění kvality

Na půdě záleží – udělejte test na zjištění kvality

Rady a tipy, vydáno 18. 05. 2011

Není půda jako půda – to díky neúspěchům zjistili nejen zahradníci ale i zahrádkáři. Kvalita a složení půdy často neodpovídá přáním majitele zahrádky, protože na neobohacované zemině vyroste málokterá květina, či běžná odrůda ovoce a zeleniny.

Rostlina dne

Fazol šarlatový

Fazol šarlatový

Fazol má až čtyři metry dlouhou, nevětvenou, hustě olistěnou lodyhu. Listy jsou dělené. Květy fazolu jsou bílé,...

Jak má vypadat kvalitní půda?
Úrodná půda, na které chceme pěstovat květiny a zeleninu by měla obsahovat velké množství humusu. Ten se preferuje lehký a drobivý. Naopak velmi nevhodné pro pěstování mnoha druhů rostlin jsou hutné, nepropustné jílovité půdy. Jak ale zjistíme, jakou půdu máme na zahradě, když nejsme odborníci a nemáme žádné speciální přístroje či laboratoř?

Uděláte si sami takzvanou sedimentační zkoušku. Pokud z výsledků zjistíme, že potřebujeme půdu zkvalitnit, máme dvě možnosti, jak to provést. Mulčování a tzv.zelené hnojení. Obě techniky jsou známy už od středověku, kdy se používaly v klášterních zahradách.

Na půdě záleží

Jaká půda je na mé zahradě?
Už pouhým okem můžete sami zjistit charakter půdy na své zahradě. Podle jemnosti částic lze určit, zda se jedná o lehkou půdu, která se skládá z hrubozrnných částic a je z větší části tvořena pískem. Těžká půda je naopak jemnozrnná. Může za to vysoký podíl jílu a hlíny. Částice jílu nejdou poznat pouhým okem, ale na omak jsou mazlavé a lze je tvarovat. Rostlinám se daří v půdě, kde zastoupen jak písek, tak i jíl, přibližně ve stejném množství. Taková půda zadržuje dešťovou vodu i nutné živiny. Jílová hlína propouští velmi málo vody a živin, často se míchá s písčitou půdou, aby se provzdušnila.
Sedimentační zkouška
Ryze písčité, jílovité nebo hlinité půdy jsou vzácné. Většinou bývá půda v našich zahradách směsí různých druhů. V našem testu zjistíme v jakém poměru jsou jejich částice zastoupeny.

Na půdě záleží

Plnou hrst zahradní zeminy nasypeme do sklenice vody a dobře zamícháme. Necháme přibližně 12 hodin odstát, dokud se vše neusadí.

Písek  má největší zrnka, měl by se usadit na dně sklenice jako první, pak následuje jíl. Hlína je podstatně lehčí a také jemnější – usadí se proto až později. Humus naleznete v nejvyšší vrstvě, a protože je nejlehčí také občas plave. Při optimálním složení půdy jsou podíly jílu a písku zhruba stejné a vrstva humusu je také velmi výrazná.

Jakou půdu máte na zahradě vy?


Redakce
Zdroj: Rady naší babičky

Foto:uvm.edu, gourmet.com, environment.nsw.gov.au, mymontys.com, faroutflora.wordpress.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

16. 05. 2012 Reagovat
Zdšeněk Vyhnal: Zahrada se mě líbí

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha