Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Nádobové rostliny spojují dům se zahradou

Rady a tipy, vydáno 16. 07. 2015

Nádobové rostliny jsou velmi oblíbené a letní zahradu, terasy anebo domovní vchody či balkony si bez nich už ani nedovedeme představit. Pro výsadbu do nádob existuje mnoho oblíbených druhů, každý si může vybrat „tu svou“ květinu, stromek, či letničku.

Rostlina dne

Rozchodník

Rozchodník

Tato sukulentní rostlina se výborně hodí do skalek. Existuje na 400 druhů rozchodníků. Jejich dužnaté listy mohou být buď...

Dlouhověké nádobové rostliny

Pěstujeme-li nádobové rostliny dlouhověké, jako jsou například oleandry, mučenky, fíkovníky, ibišky, hortenzie nebo mračňáky, poskytneme jim pravidelně každoročně stejnou péči v podobě letnění. Koncem května je přeneseme ven, a to nejlépe za mírně podmračeného počasí, aby nám jarní slunce nespálilo rostliny.

Půdu v jejich květináčích pak udržujeme vlhkou, přihnojujeme jednou měsíčně a hlavně hlídáme případné napadení škůdci. Zvláště puklice je nutné okamžitě odstranit.

Lilek Rantonetův (Solanum rantonetti ) s půvabnými modrofialovými květy je rovněž oblíbenou nádobovou rostlinou. Dá se z něj spolehlivě vypěstovat krásně tvarovaný stromeček na kmínku.

Nejkrásnější okrasné rostliny do nádob

Náročný, ovšem nikoli obtížně pěstovatelný, je ibišek. Je okouzlující díky svým nádherným květům. Čínská růže (Hibiscus rosa-sinensis) může mít květy růžové, žluté, bílé nebo červené, velké jako dlaň. Je dobré jeho výhony na jaře přistřihovat, aby nám z ibišků vyrostly krásné husté rostliny.

Okouzlující jsou i bohatě kvetoucí ibišky syrské, které mohou růst i volně v zemi, neboť v našich podmínkách jsou plně mrazuvzdorné. Stálezelený kalokvět (Agapanthus orientalis, africanus) má nádherné modro-fialové květy podobné květům klívie. Ty vyhánějí ze středů přízemních listových růžic. Rostliny kvetou od června do srpna. Nedoporučuje se jejich přesazování, neboť kvetou jen starší rostliny. Přesazujete tedy jen v případě, že nádoba je již pro rostlinu skutečně malá.

 

Bez oleandrů a hortenzií by to nebylo ono

Na plném slunci se oleandrům daří nejlépe. Pokud je trochu sestřihujeme, rostou pěkně keřovitě.  V létě bohatě kvetou. Jen nesmíme zapomenout, že všechny jeho části jsou jedovaté. Hortenzií, které můžeme pěstovat v nádobách je celá řada. Vždy je však nutné pamatovat na ně včas se zálivkou. Vyzkoušet můžete například hortenzii velkolistou s květem ve vaší oblíbené barvě. Zajímavá varieta je pojmenována „Pinky Winky“ anebo zkuste hortenzii latnatou, jejíž laty květů mají spíše homolovitý tvar.

Přidejte do nádob výplňovou zeleň

Výplňová zeleň v nádobách, v nichž pěstujeme vyšší rostliny nebo rostliny na kmínku, plní nejen okrasnou funkci. Zároveň totiž zabraňuje vysokému odparu vláhy z nádob a udržuje tak rostlin v nádobách déle svěží. Jako výplňová zeleň se osvědčilo hned několik druhů: Dichondra argentea, Ipomea batata, Lysimachia nummularia, Iresina lindenii, Helichrysum petiolare, Calocephallus brownii nebo Pilea microphylla.Text: Zuzana Bohdalová
Foto: container-gardening-for-you.com, onekingslane.com, meadowmuffingardens.blogspot.com, flickr.com, listotic.com, pinterest.com, amateurgardening.com, indulgy.com, latanneriefrance.com, perennials-made-easy.com, momcrieff.com, kingsmangarden.com, beginnergardening.com, whatsurhomestory.com, finegardening.com, elho.com, bloglovin.com, blog.americanmeadows.com, hgtvhomeplants.com, unskinnyboppy.com.


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha