Nářadí, bez kterého se neobejdete

Nářadí, bez kterého se neobejdete

Rady a tipy, vydáno 14. 10. 2016

Zkušení „zahradníci“ vědí, že se bez nářadí ani bez strojů při péči o zahradu neobejdou. Ale možná se i vy léta staráte o záhony i trávník, a přesto se vám občas stane, že vám chybí některé nářadí, které by vám usnadnilo práci.

Rostlina dne

Rozchodník

Rozchodník

Tato sukulentní rostlina se výborně hodí do skalek. Existuje na 400 druhů rozchodníků. Jejich dužnaté listy mohou být buď...

Mechanizované stroje jsou opravdu účinnými pomocníky při péči o zahradu, zvláště teď na podzim, kdy ji potřebujeme připravit na zimu. Jejich nevýhodou však je, že je pořídíte za poměrně vysokou cenu a navíc (chcete-li, aby nám věrně sloužily) vyžadují relativně náročnou údržbu. Pokud se staráte o relativně malý pozemek, stačí pořídit si místo různých drahých zařízení kvalitní nářadí.

Věrná ocel

Při nákupu upřednostňujte nástroje, které jsou zhotoveny z nerezové oceli. Výhodou je, že nepotřebují téměř žádné čištění. Další volbou může být ještě uhlíková ocel, která je sice mnohem levnější, ale vyžaduje nejen důkladnou očistu a naolejování, ale například rýče nebo motyčky potřebují čas od času i naostřit.

Samozřejmě můžete zvolit i potažené nástroje, které na sebe sice nenabalují zeminu apod. a tím pádem nevyžadují žádné složité čištění, ale je nepříjemné, že povrch se po čase začne loupat. Protože je nabídka různého nářadí skutečně velmi pestrá, dejte si pozor, abyste zbytečně neinvestovali do zboží, jehož využití je podobné nebo dokonce stejné. Někdy postačí sada nástavců, které pasují na stejnou násadu.

Snadno a pohodlně

Pořiďte si takové nářadí, které vám práci co nejvíce usnadní. Většinu z nás často bolí záda a přílišné ohýbání nám dokáže znepříjemnit i jinak oblíbenou činnost. Proto se vám bude hodit speciálně upravený rýč, který má páku, s jejíž pomocí můžete pohybovat rycím listem. Vhodné jsou i menší vidle pro práci na záhoně a ruční lopatka a ruční vidle. Ty mívají dlouhou násadu, která vám umožní plít záhony bez zbytečného ohýbání.

Pěstujete-li zeleninu, hodí se vám spíše trojúhelníková motyčka, pro tvorbu řádků a okopávání brambor je vhodnější zase motyčka obdélníková. Uhlazování půdy a jemnou orbu vám usnadní kovové hrábě, zatímco k hrabání listí jsou lepší hrábě umělohmotné nebo dřevěné. Na starou uschlou trávu jsou šikovné zase ty s pružnými zuby nebo motorizované hrábě se zásobníky.

Nůžky na živé ploty

Při prořezávání plotů oceníte speciální zahnutou pilu, ale nezbytné jsou především nůžky s dlouhými rukojeťmi. Zahradnické nůžky na stříhání měkkého materiálu a dřevnatých stonků si kupte co možná nejkvalitnější, ideální jsou takové, které fungují zároveň jako nůžky i kleště. Pokud nemáte v rukou dost síly, použijte nůžky se západkovým mechanismem.

Nezbytné drobnosti

Někdy se může stát, že člověk opomine nutné drobnosti, bez nichž se při práci neobejde. Patří k nim podložky na sezení a klečení, silné zahradnické rukavice, zahradní šňůra, různé tloušťky provazů, úchyty pro rostliny, drát, sázecí kolík, štítky, vodou nesmytelná tužka, zahradnický nůž a brousek, lehká konev s jemným kropicím nástavcem, malý ruční rozprašovač pro postřikování rostlin ve skleníku, bambusové hole a plastická síťovina.

Text: Ivana Kukalová
Foto: Tchibo, OBI, Shuttesrtock


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

18. 10. 2016 Reagovat
Lucie Meláková: Díky za rozsáhlé informace, sám uvažuji nad koupí nějaké sady. kterou z těchto sad: http://www.maister.cz/Rucni-naradi/Soupravy-naradi/ na běžné použití v domácnosti doporučujete?
15. 10. 2016 Reagovat
Petr: Zdravím, děkuji za článek. Zajímalo by mě, co je pro vás nejdůležitějším nářadím, které potřebujete mít doma? Co říkáte na tyhle kleště: https://www.adima.cz/Vse-pro-dilnu-a-servis/Naradi/kleste-ploche-160-mm.html. Určitě se hodí a neztratí se!

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha