Nářadí, bez kterého se právě teď neobejdete

Nářadí, bez kterého se právě teď neobejdete

Rady a tipy, vydáno 25. 05. 2012

Jaro je v plném proudu, sluneční paprsky krásně hřejí a lákají nás z domova do přírody a zahrádkáři se s nadšením každý den vrhají na práci na své zahrádce. Pokud patříte mezi ně, pak vězte, že při jarní výsadbě a vůbec práci na zahradě budete potřebovat celou řadu důležitých pomocníků.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Tatam jsou doby, kdy jste si vystačili s jednou lopatkou a rýčem. V dnešní moderní době mít na každou práci správný nástroj je snad zahrádkářská povinnost. Pojďte se spolu s námi podívat na nářadí, bez nějž se na jaře neobejdete.

Pro prvotní úpravu hlíny a podzimní rytí budete vždy potřebovat kvalitní rýč. I kdyby jiné nářadí ve vašem zahradním domku nebylo, tak s rýčem si vystačíte. Už proto by měl být skutečně kvalitní, vyroben z pevného a odolného materiálu a měl by vám dokonale padnout do ruky, jinak se vám s ním bude špatně pracovat. Při jeho koupi si vyzkoušejte také jeho váhu, pro ženy jsou určené speciální rýče odpovídající právě hmotností. 

Pro osázení truhlíků na balkoně budete potřebovat nerozlučnou trojici ve složení lopatka, motyčka a plečka. Lopatku využijete k přípravě hlíny do truhlíků, plečku a motyčku pak oceníte především při pletí nebo kypření půdy. Jako skvělý pomocník při výsadbě se nám osvědčil sázecí kolík s nímž jednoduše připravíte prostor pro sazenici. Máte rádi design? Pak sáhněte i po designovém nářadí. Vybírat si můžete ze zajímavých barev nebo dokonce květinových dekorací. K nářadí si můžete pořídit ve stejném dekoru také rukavice a klobouk, abyste i při práci na zahradě byli styloví.

Nářadí vybírejte nejlépe z nerezové oceli, která je pevná a odolná, poněkud méně odolnější variantou jsou výrobky z tvrzeného plastu, které vám ale pro balkónové zahradničení úplně bohatě postačí.

Na zahradě však budete potřebovat podstatně více věcí, především máte-li ji bujně porostlou vegetací oceníte docela jistě kvalitní zahradnické nůžky. Pro běžné užití si vystačíte s jednoruční variantou, na živé ploty si však pořiďte raději nůžky elektrické.
Potřebovat budete také hrábě, ať už na jarní či podzimní úklid nebo na prohrabávání starého trávníku. Na tolik nenáviděné pletí použijte klekátko, které zabrání bolavým zádům nebo sáhněte po speciálních odplevelovačích, u nichž se k rostlině nemusíte ani ohnout. Při jarní inventuře nezapomeňte ani na kolečko a koště. A docela jistě nezapomeňte ani na pořádné rukavice, které vaše ruce ochrání před mozoly, oděrkami a hlínou za nehty. Oceníte také nejrůznější sadbovače a košíky.

Pokud máte výbavu dávno nakoupenou, tak nezbývá, než se pustit do půlroční dřiny, kterou mají mnozí z nás jako skvělý koníček. Patříte také mezi nadšené zahrádkáře? A co ve vašem zahradním domku rozhodně nesmí na jaře chybět?

Pokud jste udělali všechno a zahrada přesto nevypadá tak, jak byste chtěli, možná že něco děláte špatně. Co to může být, se dozvíte v našem článku 5 nejčastějších zahradnických chyb - děláte je také?

Text: Petra Martišková

foto: gardenguides.com, smallbiztechnology.com, alibaba.com, ayearinmygarden.blogspot.com, bbb.org, nathankmiller.com, msdlouky.org


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha