Navrhování chodníků a cest v zahradě

Navrhování chodníků a cest v zahradě

Rady a tipy, vydáno 18. 01. 2013

Hlavním úkolem chodníků a cest v zahradě je spojení různých zahradních zařízení a oddělení travnatých ploch s plochami různých druhů výsadby. Aby tyto zpevněné cesty a chodníky nepůsobily neklidným dojmem a nenarušovaly celkový ráz zahrady, je zapotřebí věnovat jejich plánování čas i energii a pracovat s určitým kompozičním řádem.

Rostlina dne

Vánoční hvězda (Poinsetie)

Vánoční hvězda (Poinsetie)

V adventním čase se tyto exotické rostliny stávají nedílnou součástí výzdoby našich domovů. Ve skutečnosti nejsou ozdobou...

Chodníky a cesty v zahradách mohou vypadat různě. Mohou být vedené v oblých liniích, které se dobře přizpůsobují svému okolí, mohou být i rovné a v pravých úhlech lemovat záhony. Chodníky pomáhají členit a ohraničovat plochy jednotlivých záhonů a zároveň k nim zajišťují pohodlnější přístup umožňující péči o ně.

Podle konkrétní potřeby a vkusu je lze vydláždit nebo vysypat nejrůznějšími druhy pokládkového materiálu. Existují také dlažby, kterými může prorůstat tráva, takzvané  zatravňovací dlažby - nejčastěji betonové, ale mohou být i plastové. Vhodné jsou k tomuto účelu i děrované mrazuvzdorné cihly nebo dlažební kostky se širokými spárami.
 
U celoročně používaných a přístupových cest a chodníků je zapotřebí dbát také na jejich spád a drsnost povrchu, abychom zabezpečili při chůzi za deště, sněhu, mrazu bezpečnou chůzi. Pro volbu materiálu je také důležitý navrhovaný tvar chodníků a cest. Například dlažby pokládané z malých prvků jako jsou třeba dlažební kostky, se dají snadno dle potřeby rozšířit nebo při přestavbách zahrady rozebrat a složit znovu na jiném místě. Což však nebude možné udělat například s betonovým dlážděním. Velké pravoúhlé plochy a desky se hodí převážně pro přímé chodníky.

 
V obytné zahradě je zapotřebí pamatovat i na místa, kde chceme trávit volné chvíle a mít odtud dobrý výhled na zahradu anebo alespoň na některé ze záhonů. Cestičky tady budou zabezpečovat rychlý přístup k odpočinkové ploše. Malé cestičky povedou předzahrádkami, které obvykle nedisponují zrovna rozsáhlou plochou.

Pro vedlejší chodníky v zahradě postačí obvykle šíře 40 – 80 cm.  Pro obytné zahrady se doporučuje šířka chodníků pro vstupy do domu a hlavní chodníky 120 – 150 cm. Málo frekventovaným cestičkám a stezkám postačí, když na ně uložíme nášlapné prvky, například dřevěné nebo kamenné plochy o šířce 40 cm. Vzdálenost mezi středy jednotlivých  nášlapných desek se obvykle pohybuje kolem 65 cm.

Chodníky a cesty ale nemusí být zdaleka jen pravidelné. Mohou být například z jedné strany rovné a druhý okraj mít rozvlněný anebo lze chodník osadit tak, že bude v oblých tvarech při zachované rovnoběžnosti stran. Variant je opravdu mnoho. Zvolit lze i zaoblené tvary chodníků s různou šířkou anebo jednostranně rozšířený chodník.Pokud uvažujete nad cestou jako příjezdovou komunikací, bude nejdůležitějším předpokladem její stabilita při zatížení automobilem.

Text: Zuzana Bohdalová 
Foto: scotiastone.ca, renaissancemosaicinspirations.com, finegardening.com, househunting.ca, hometolife.co.za, 900house.com, realestate.msn.com, naturescapes-pa.com, decorating-trends.com, homedesigndecorates.com, hickoryhollowlandscapers.com, willowbeeinspired.blogspot.com, barrysbog.blogspot.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

08. 11. 2016 Reagovat
Ivana: Super článek, hned si nějaký chodníček navrhnu :) Máme velkou zahradu, takže to dá fušku. Ještě přemýšlím nad estetickou stránkou celého projektu, nějakou motivaci jsem našla i na http://homezin.cz/media/zahradni-chodnicky-inspirace-fotogalerie , tak si to musím promyslet a zvolit ten správný :)

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha