Nejúčinnější přírodní antibiotika z vaší zahrady

Nejúčinnější přírodní antibiotika z vaší zahrady

Rady a tipy, vydáno 07. 12. 2016

Příroda nám mezi různými léčivými látkami nabízí i antibiotika, která na rozdíl od syntetických farmaceutických látek nemají vedlejší účinky. Navíc některé z nich působí souběžně proti virům, bakteriím i plísním. Přinášíme přehled našich nejběžnějších přírodních antibiotik.

Rostlina dne

Brambořík

Brambořík

Brambořík je dnes jednou z nejznámějších hrnkových rostlin pěstovaných v zimním období. Různé odrůdy se od sebe liší...

Penicilin už dávno není nejrozšířenějším antibiotikem. V průběhu let získaly bakterie vůči jeho účinkům imunitu, někteří lidé naopak trpí alergií na penicilin. Proto vznikají neustále jiné a silnější typy antibiotik, které nám při užívání doslova vyplení užitečnou mikrofóru.

Často jsme pak nuceni užívat několik balení antibiotik po sobě a ozdravný účinek se přesto ne a ne dostavit. Alternativou jsou nejen v tomto případě přírodní antibiotika. Mnohá z nich si můžeme dokonce sami vypěstovat na své zahradě anebo je získat od přátel, kteří se věnují chovu včelstev, případně si je zakoupit v obchodě s potravinami.

Známá přírodní antibiotika:

Nejen v případě akutního onemocnění, ale i pro preventivní užívání jsou skvělé mnohé druhy přírodních antibiotik. Řadíme k nim z těch domácích zvláště česnek, cibuli, tymián, šalvěj, třezalku, echinaceu čili třapatku, lichořeřišnici, propolis, křen a z těch exotičtějších hřebíček, zázvor a kurkumu.

Šalvěj

Pro své antibiotické účinky se využívá hlavně při onemocněních zažívacího traktu a gynekologických problémech. Velmi dobře ale poslouží i při onemocnění močových cest, která jsou v zimním období velmi častá. Protože však silice v šalvěji obsahují i jedovatý thujon, není droga určená k dlouhodobému užívání. Při bolestech v krku se doporučuje připravit si ze šalvěje kloktadlo.

Tymián

Na tymián nedáme dopustit. Dokáže zničit v těle nejen bakterie, ale i plísně a rovněž střevní parazity. Odvar z tymiánu smíchaný s olivovým olejem je určen k čištění ran. Tymián je považován za jedno z nejsilnějších přírodních antibiotik. Čaj z tymiánu se užívá také při zánětech horních cest dýchacích. 

Třapatka nachová  

Neboť sušení této léčivky snižuje její účinek, je vhodnější si z ní připravit tinkturu. Využijeme ji v období chřipek a respiračních onemocnění. Vnitřně posiluje srdeční činnost a lymfatický systém. Zevně pomáhá s léčbou bércových vředů, hemoroidů, lupénky a křečových žil. Echinacea byla v minulosti využívána často k léčbě nebezpečného záškrtu. 

Třezalka tečkovaná

Její antibiotické účinky mají velmi příznivý vliv na čištění krve. Třezalka má navíc antidepresivní účinky, pomáhá se spánkem i s bolestivou menstruací. Při dlouhodobém užívání však dejte pozor, obsahuje látky, které zvyšují citlivost na sluneční záření. Také mohou nastat kontraindikace s léky na krevní oběh.

Křen

Nejlepší účinky má čerstvě nastrouhaný křen. Uvolňuje horní cesty dýchací a ucpané dutiny. Šťávu z nastrouhaného křenu můžete ve zředěném stavu použít jako kloktadlo. Křen je skvělým prostředkem pro boj s počínajícími infekcemi, navíc dokáže dobře rozpouštět hleny.

Lichořeřišnice

Možná znáte lichořeřišnici jako jedlou květinu, kterou se zdobí saláty a další letní pokrmy. Je to však i významné přírodní antibiotikum. Skvělé účinky vykazuje při léčbě zánětu močových cest, středního ucha i dýchacích cest. Má dezinfekční i antibakteriální účinky a působí léčivě i při nachlazení.
   
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha