Nejúčinnější přírodní antibiotika z vaší zahrady

Nejúčinnější přírodní antibiotika z vaší zahrady

Rady a tipy, vydáno 07. 12. 2016

Příroda nám mezi různými léčivými látkami nabízí i antibiotika, která na rozdíl od syntetických farmaceutických látek nemají vedlejší účinky. Navíc některé z nich působí souběžně proti virům, bakteriím i plísním. Přinášíme přehled našich nejběžnějších přírodních antibiotik.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Penicilin už dávno není nejrozšířenějším antibiotikem. V průběhu let získaly bakterie vůči jeho účinkům imunitu, někteří lidé naopak trpí alergií na penicilin. Proto vznikají neustále jiné a silnější typy antibiotik, které nám při užívání doslova vyplení užitečnou mikrofóru.

Často jsme pak nuceni užívat několik balení antibiotik po sobě a ozdravný účinek se přesto ne a ne dostavit. Alternativou jsou nejen v tomto případě přírodní antibiotika. Mnohá z nich si můžeme dokonce sami vypěstovat na své zahradě anebo je získat od přátel, kteří se věnují chovu včelstev, případně si je zakoupit v obchodě s potravinami.

Známá přírodní antibiotika:

Nejen v případě akutního onemocnění, ale i pro preventivní užívání jsou skvělé mnohé druhy přírodních antibiotik. Řadíme k nim z těch domácích zvláště česnek, cibuli, tymián, šalvěj, třezalku, echinaceu čili třapatku, lichořeřišnici, propolis, křen a z těch exotičtějších hřebíček, zázvor a kurkumu.

Šalvěj

Pro své antibiotické účinky se využívá hlavně při onemocněních zažívacího traktu a gynekologických problémech. Velmi dobře ale poslouží i při onemocnění močových cest, která jsou v zimním období velmi častá. Protože však silice v šalvěji obsahují i jedovatý thujon, není droga určená k dlouhodobému užívání. Při bolestech v krku se doporučuje připravit si ze šalvěje kloktadlo.

Tymián

Na tymián nedáme dopustit. Dokáže zničit v těle nejen bakterie, ale i plísně a rovněž střevní parazity. Odvar z tymiánu smíchaný s olivovým olejem je určen k čištění ran. Tymián je považován za jedno z nejsilnějších přírodních antibiotik. Čaj z tymiánu se užívá také při zánětech horních cest dýchacích. 

Třapatka nachová  

Neboť sušení této léčivky snižuje její účinek, je vhodnější si z ní připravit tinkturu. Využijeme ji v období chřipek a respiračních onemocnění. Vnitřně posiluje srdeční činnost a lymfatický systém. Zevně pomáhá s léčbou bércových vředů, hemoroidů, lupénky a křečových žil. Echinacea byla v minulosti využívána často k léčbě nebezpečného záškrtu. 

Třezalka tečkovaná

Její antibiotické účinky mají velmi příznivý vliv na čištění krve. Třezalka má navíc antidepresivní účinky, pomáhá se spánkem i s bolestivou menstruací. Při dlouhodobém užívání však dejte pozor, obsahuje látky, které zvyšují citlivost na sluneční záření. Také mohou nastat kontraindikace s léky na krevní oběh.

Křen

Nejlepší účinky má čerstvě nastrouhaný křen. Uvolňuje horní cesty dýchací a ucpané dutiny. Šťávu z nastrouhaného křenu můžete ve zředěném stavu použít jako kloktadlo. Křen je skvělým prostředkem pro boj s počínajícími infekcemi, navíc dokáže dobře rozpouštět hleny.

Lichořeřišnice

Možná znáte lichořeřišnici jako jedlou květinu, kterou se zdobí saláty a další letní pokrmy. Je to však i významné přírodní antibiotikum. Skvělé účinky vykazuje při léčbě zánětu močových cest, středního ucha i dýchacích cest. Má dezinfekční i antibakteriální účinky a působí léčivě i při nachlazení.
   
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha