Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Nemoci a škůdci brukvovité zeleniny

Rady a tipy, vydáno 07. 11. 2014

Kéž by žádná zelenina a ovoce, které pěstujeme na našich zahradách, nebylo napadáno žádnými chorobami a škůdci! Měli bychom po starostech a zahradničení by pro nás bylo jen zábavou. Ale opak je pravdou, naše výpěstky jsou neustále něčím napadány a nám nezbývá, než takové rostliny ze zahrad odstraňovat anebo řešit různé postřiky a přípravky proti nemocem a škůdcům hodujícím na naší zelenině.

Rostlina dne

Máta vodní

Máta vodní

Máta vodní je vytrvalá bylina. Kvete růžovými paličkami od července do října a je tak nejen voňavou, ale i velice...

Boulovitost brukvovitých

Tato nemoc je vlastně nádorovitost. Rostliny vadnou, zčásti jim žloutnou listy a na kořenových krčcích a kořenech brukvovitých rostlin se vytvářejí nádorky. Původcem tohoto onemocnění je hlenka kapustová nebo plasmodiophora. Nádory na kořenové části jsou v různé velikosti a tvarech. Především v teplých půdách se během léta vyskytuje na všech druzích brukvovité zeleniny. Tento typ nádorů je nutné umět rozlišit od nádorků způsobených škůdcem larvy krytonosce zelného. Uvnitř jím způsobených nádorků jsou viditelné larvičky nebo alespoň dutinky po jejich žíru.

Obrana před nádorovitostí brukvovitých

Snížit nebezpečí výskytu této choroby se daří všude tam, kde se vysazují silné sazenice s dostatečně vyvinutým kořenovým systémem. Rostliny napadené boulovitostí musíme bezpodmínečně zlikvidovat a nikdy je nepřidávat na kompost. Nutné je rovněž věnovat pozornost pH půdy. Ideálně by měla být spíše alkalická, což znamená pH vyšší než 7. Před výsadbou sazenic brukvovité zeleniny je vždy dobré poohlédnout se po odolnějších odrůdách.

Housenky běláska zelného

Velké nebezpečí pro brukvovitou zeleninu představují housenky běláska zelného. Okusují listy zeleniny a navíc ještě znečišťují rostliny svými výkaly. Ochranu brukvovité zelenině před tímto škůdcem můžeme zajistit formou natažené sítě nad záhonem se zeleninou. Motýli tak nebudou moci naklást na její listy svá vajíčka. Pokud na rostlině přece jen nějaké housenky spatříte, sbírejte je ručně anebo můžete použít přípravek Biobit, který obsahuje bakterie bacilus thuringiensis.

Larvy osenic

Larvy osenic jsou tmavě zbarvené, a protože okusují kořeny v půdě, jsou hůře zpozorovatelné. Dostávají se však snadno i ke spodním listům v blízkosti půdy. Výskytu osenic můžete zabránit tak, že v zálivce budete aplikovat entomopatogenní hlístice. Ty proniknou do hostitele a poté začnou uvolňovat ze střev své symbiotické bakterie, které způsobí hostitelovu smrt. Hlístice získáte v přípravku zvaném Larvanem.

Sítě s drobnými oky, které jsme zmínili již dříve, jako mechanickou ochranu brukvovité zeleniny můžete využít i proti napadání zeleniny dřepčíky. Ti v listech vykusují drobné dírky. Sítě s hustě tkanými oky pomohou i před plodomorkou, jejíž larvy se specializují na mladé listy brukvovitých.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: pesticide.ro, certiscleanstart.com, smokylakecounty.ab.ca, nyis.info, inspection.gc.ca, ogorodik-sad.ru, myplanet-ua.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha