Obruby, ohraničení a palisády - zvelebte si zahradu!

Obruby, ohraničení a palisády - zvelebte si zahradu!

Rady a tipy, vydáno 28. 08. 2012

Zahrada, ať už je vytvořena v jakémkoli stylu, vždy si zaslouží naši péči, vždyť v ní nacházíme relaxaci a tolik žádaný klid. Můžeme se v ní oddat příjemnému rozjímání, poklidnému odpočinku anebo zahálení. Na oplátku za vzácné chvíle, které nám naše zahrada poskytne, můžeme udělat zase něco my pro ni, například využít nejrůznější zahradní prvky k jejímu vylepšení.

Rostlina dne

Třezalka

Třezalka

Existuje na 400 druhů této rostliny. Některé jsou opadavé nebo stálezelené keře. Mohou být vysoké od 15 cm až do výšky...

Například palisády představují takový zajímavý prvek venkovní zahradní architektury. Nacházejí široké uplatnění především při řešení výškových rozdílů a tvorbě teras, u schodů a podobně. Mohou se použít stejným způsobem, jako obrubníky. Kladou se těsně vedle sebe a zapouštějí se z jedné třetiny do betonového lože. Vyrábí se z přírodního nebo barevného betonu. 

Nezbytným doplňkem každé dlážděné plochy je betonový obrubník, kterým se ohraničují dlážděné plochy. Vibrolisované obrubníky mají perfektní vzhled, vysokou kvalitu a také dlouhodobou životnost. Mezery mezi obrubníky se však nedoporučuje spárovat maltou. Předejde se tím budoucím poruchám a vydrolování betonu ze spár. Některé obrubníky mají vymezovací nálitky, jiné jsou jen tvarovány tak, aby se daly ukládat těsně za sebou.


 
Běžně se dnes již vyrábějí i obrubníky, které usnadňují práci na zahradě při sekání trávy. Jsou ve tvaru písmene L a pomáhají oddělovat travnatou plochu od okrasné části zahrady. Je možné tedy pohodlně sekat až k hraně trávníku. Obrubníky tohoto typu umožňují snadnou pokládku a jsou tak ideální součástí zahrady, která je běžně udržovaná.Tam, kde se na travnatou plochu napojuje nezpevněný záhon, skupina keřů případně zahradní svah, může poskytnout použití pojezdové obruby vítané ulehčení práce. Sekačka je na jedné straně vedena právě přes pojezdovou obrubu, a tak dochází k přesnému sekání až k hraně.Současný trh nabízí i palisády plastové, se kterými se snadno manipuluje a vaší zahradě budou slušet stejně tak jako betonové. Funkčně v zahradě zastanou naprosto stejné úkoly. Mohou vytvořit průchod mezi různými výškami zahrady. Můžete z nich vybudovat nejrůznější spirály, které ohraničí například bylinkové záhony. Jedná se o naprosto bezúdržbové materiály a prvky. Materiál nesaje vodu, takže okolní půda neztrácí vlhkost, nehnije a odolává všem cizopasníkům. Pro jednoduchou instalaci jsou oba konce obrubníku z plastu opatřeny zámky, které do sebe při pokládce zapadnou.V nabídkách firem lze najít obrubníky v široké škále možností, umožňují vytvářet nejrůznější tvarované obruby - kruhy, oblouky, vlnovky, elipsy a další tvary. Podle charakteru terénu můžete vybírat i mezi různými výškami obrub. Stejně tak jako betonové, nebo platové palisády a obrubníky vyrábějí se i dřevěné, mořené. Navzdory moření je ale jejich životnost podstatně nižší než u betonových anebo plastových obrub, ohraničení a palisádA závěrem nezbývá než popřát vám, ať palisády a obruby tvoří ve vaší zahradě funkční a praktický prvek zahradní architektury v takovém rozsahu, jak jste si přáli.


Text: Zuzana Bohdalová
Foto: roadstone.ie, lethbridge.olx.ca, premierdriveways.net, archiproducts.com, click4garden.co.uk


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

26. 02. 2014 Reagovat
Geomall.cz: Pěkně napsaný článek. Jako prodejce zahradního a stavebního sortimentu vím, že naši zákazníci by měli být co nejlépe informování. Snad tento článek pomůže čtenářům s výběrem.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha