Odkud se berou pekanové ořechy?

Odkud se berou pekanové ořechy?

Rady a tipy, vydáno 02. 12. 2014

Na jednoduchou otázku jednoduchá odpověď. Možná si řeknete, že pekanové ořechy se berou na váhu v obchodě:-) I když svým způsobem je to pravda, my se dnes zaměříme na strom, na kterém tyto nevídaně velké exotické ořechy vyrůstají.

Rostlina dne

Rozchodník

Rozchodník

Tato sukulentní rostlina se výborně hodí do skalek. Existuje na 400 druhů rozchodníků. Jejich dužnaté listy mohou být buď...

Obliba pekanových ořechů v jiných oblastech

V případě pekanových ořechů se jedná s největší pravděpodobností o nejrozšířenější ořech v anglosaské oblasti světa. Zde se využívají v takovém rozměru, jako u nás ořechy vlašské nebo lískové. Pekanové ořechy jsou plodem ořechovce pekanového (Carya illinoensis).

Mrazuvzdornost ořechovce pekanového

Ořechovec pekanový je poměrně mrazuvzdorný. Uvádí se v jeho případě mrazuvzdornost sahající až k -25°C. Je to v dospělosti statný vysoký a také dlouhověký strom. Tyto stromy mají značný význam v přírodě, neboť poskytují potravu pro mnohé živočišné druhy a hlavně vytvářejí specifický krajinný ráz. Velikost těchto stromů je hlavním prvkem, který zabraňuje jejich pěstování v menších a středních zahradách. Olistění ořechovce pekanového ve srovnání s vlašským ořechem je spíše jemnější.

Velmi chutná jádra

Hladké podlouhle vejčité ořechy se snadno sloupnutelnou skořápkou červenohnědé barvy, tak by se ve stručnosti daly charakterizovat pekanové ořechy. Jádra těchto ořechů jsou světle hnědá, velmi chutná a sladká. Chuťově se dají přirovnat k vlašským ořechům s mnohem jemnější chutí. Celé ořechy včetně skořápky měří něco mezi 1,5 až 7 cm. Delikátní chuť těchto ořechů výrazně vylepšuje například chuť čokolády. Ořechy jsou součástí různých cukrovinek a mnoha kuchařských receptů.

Lze pěstovat pekanové ořechy u nás?

To, že ořechovec pekanový je poměrně mrazuvzdorný ještě neznamená, že ho můžeme v ČR pěstovat bez problémů. Problém nastává v tom momentě, kdy potřebuje nejen teplá léta, ale také teplý podzim a dostatečně dlouhé vegetační bezmrazé období, aby byly jeho plody schopny dozrát. Ty nejkvalitnější odrůdy potřebují na dozrátí i 250 bezmrazých dní. Nemá-li strom dostatečně dlouho dobu teplo, vyzrávají velmi špatně i jeho letorosty a ty přes zimu umrzají. Pokud se chcete přesto pustit do pěstování těchto stromů, zkuste vybírat ze skupiny severských pekanů. Dlouhodobá selekce a přes sto let trvající šlechtění si dalo za cíl vypěstovat skupinu ořechovců, kterým bude postačovat 140 až 160 bezmrazých dní v roce, což už je v našich zeměpisných šířkách splnitelná podmínka. Je však nutné počítat s celkově menšími plody u těchto severských pekanů, než mají ty klasické ořechovce pekanové při dobrých podmínkách.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: phytoimages.siu.edu, kollarnursery.com, leafco.co.za, onlineplantguide.com, botanicayjardines.com, egzotikusdisznovenyek.hu, biodiversityexplorer.org, backyardnature.net


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

21. 02. 2017 Reagovat
Hana: Dobrý den, ze všech oříšků mám opravdu nejraději pekanové. Občas je ale složité je u nás sehnat. Nedávno jsem narazila na stránku https://www.zodo.cz/ kde mají nejen skvělé pistácie, ale i jiné další lahůdky!! Mrkněte tam:)

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha