Okrasná zahrada v listopadu

Okrasná zahrada v listopadu

Rady a tipy, vydáno 11. 11. 2014

Listopad je v zahradách měsícem příprav rostlin ke zdárnému přezimování. Ještě můžeme dokončovat výsadbu nových stromů a keřů. Mráz, mlhy nebo podzimní plískanice naše snažení na zahradě přerušit na poměrně dlouhou dobu, takže se snažíme využít poslední pěkné dny k tomu, abychom uvedli v zahradě vše popořádku.

Rostlina dne

Ramondie pyrenejská

Ramondie pyrenejská

Zelené listové růžice, na spodní straně obrvené. Podle kultivarů květy buďto tmavě modrofialové (Ramonda myconi) nebo...

Vydatná zálivka

Zvláště u stále zelených dřevin, bychom jim naposledy před nástupem zimy, měli dopřát vydatnou zálivku. Rododendronům dopřejte vody zvlášť bohatě.

Rychlení cibulovin

Listopad je také ideální příležitostí pro rychlení cibulovin na vánoční stůl. Můžeme si tedy vyrýt na zahradě puky konvalinek, které mají kulaté vrcholy a dát je po skupinách do hrnků zasypat pilinami a pískem a poté zavlažit. Nakonec je důležité přikrýt je obráceným hrnkem či papírovým kornoutem a uložit v teple. Jakmile rostliny vytvoří květy, odstraníme přikrytí. Dále můžeme rychlit rané tulipány, hyacinty nebo čemeřici.
Listopad je rovněž vhodnou dobou pro tvarování jehličnatých živých plotů. Na jaře totiž může být stříhání živých plotů problematické, neboť v nich již mohou být zahnízděni ptáci s novou snůškou.

Přesazování dřevin


Před zamrznutím půdy máme ještě poslední možnost přesadit přerostlé dřeviny na jiné místo a nahradit je malými, raději však jiného druhu. Některé druhy keřů při nedostatku sněhu přes zimu hrozí vymrznutím.  Jedná se hlavně o zpodostěr (Ceanothus), bělas (Chionanthus), ibišek, tamaryšek, nebo komuli  (Buddleia). U těchto keřů je ideální zvolit jako nastýlku asi 20cm vrstvu listí, kterou můžeme navíc pohodit kompostem.

Stálezelené dřevin, například bobkovišeň, rododendrony, cesmínu nebo tis, chráníme klestím, To je zastíní před osluněním a současně také omezí vliv větrů a zároveň i transpiraci, což znamená výdej vody povrchem rostliny, převážně listy. Kořeny stálezelených rostlin můžeme chránit asi 10 cm vysokou vrstvou rašeliny nebo listí.  Plaménky, čili Clematisy se na zahradách pěstují obvykle v odolných odrůdách, kdyby však hrozilo nebezpečí většího mrazu, obalíme tyto rostliny do výše 1,5 m klestím nebo slámou.

Můžeme zakládat dřevité řízky pro budoucí výsadbu živých plotů.  Nejčastěji volíme pustoryl, rdesno - ovíjivé druhy, zimolez, tavolu nebo velmi dobře rostoucí ptačí zob (Ligustrum).  Dále pokračujeme ve sklizni plodů olše, netvořce a jinanu (Gingko biloba).
 
V drsnějším prostředí je třeba chránit před zimou také juky, a to hlavně před silnými vysušujícími větry. Mimo ochranného pokrytí půdy se osvědčilo i vytvoření ochranného krytu zapícháním rákosí do země kolem rostliny a jeho následné svázání na vrcholku. Pokud bude vaše juka takto chráněna před zimou, jistě přežije i v drsnějších podmínkách.

Pokud plánujeme na jaře založení nového trávníku, je zapotřebí zrýt půdu již nyní, aby se do jara dostatečně slehla. Stávající trávníky můžeme ještě jednou, avšak pouze výjimečně poséct.  Obvykle však postačí provzdušnit důkladným prohrabáním.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: hyacinthvases.org.uk, delhiseeds.org, chewvalleytrees.co.uk, northwestgardennews.com, growsonyou.com,  panoramio.com, verdeacolori.it, caeservices.co.uk, survivaltek.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

24. 11. 2013 Reagovat
Zuzana Bohdalová : Dobrý den, vzhledem k tomu, že lekníny nejlépe přezimují ve vodě pod ledem, postačí s příchodem zimy odstranit jejich listy, aby ve vodě nezahnívaly a nevytvářely tak v ní jedovaté plyny. Rostliny však můžete přezimovat i v nádobách, a to v bezmrazých prostorách například ve sklepech, garážích nebo zimních zahradách. Ideální je pro ně na přezimování teplota okolo 4°C a spíše světlé než tmavé místo.
10. 11. 2013 Reagovat
Helena Grulichová: Mám velkou zahradu a nestihla jsem ješte všechno zazimovat.Takže pokud mi to počasí dovolí,mohu ještě přesadit třeba Buxusy a nařízkovat Ligustrum na žívý plot.Ještě by mně zajímalo,jestli mám vyjmout Lekníny z jezírka,když dosahuje hloubku asi 60cm.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha