Okrasná zahrada v září

Okrasná zahrada v září

Rady a tipy, vydáno 08. 09. 2014

Září je měsícem „babího léta“ a rovněž časného podzimu. Vegetace již postupně končí a v některých polohách je nutné již koncem měsíce počítat i s prvními podzimními mrazíky. Touto dobou také výrazně poklesne délka dne, a proto rostliny citlivé na tuto změnu reagují výrazným způsobem, některé rostliny nasazují na květ.

Rostlina dne

Rozchodník

Rozchodník

Tato sukulentní rostlina se výborně hodí do skalek. Existuje na 400 druhů rozchodníků. Jejich dužnaté listy mohou být buď...

Dřeviny

V září vysazujeme do zahrad stálezelené dřeviny, rovněž jehličnany a nezapomínáme tyto nové výsadby pravidelně zalévat. Důkladné prolití platí i pro dřívější výsadby, a to bez ohledu na počasí. Na konci září jim dopřejeme vydanou záliku, aby načerpaly dostatek vláhy i na zimní měsíce, kdy nebude dostatek vláhy. Pokud jste si připravili na množení zimní řízky topolů nebo zimostrázu, nyní je vhodný čas pro jejich zapichování.

Letničky

Tam, kde nebudeme sbírat semena, odstraňujeme stonky s odkvetlými květy. Vypadaná semena by mohla způsobit doslova zaplevelení záhonu, zvláště u některých druhů květin. U vybraných rostlin naopak semena sbíráme. Necháme je dobře doschnout na vzdušném místě. V druhé polovině září vyséváme některé letničky, které budou kvést dříve než z jarního výsevu, například jednoletý mák, měsíček zahradní, stračky a černuchy. V případě dvouletek vysazujeme předpěstované sazenice.

Trvalky a cibuloviny

V září dokončujeme rovněž přesazování kosatců a pivoněk, rovněž drobných cibulovin. Narcisy, které plánujeme později řezat, vysazujeme do sponu 20x10 až 15 cm a do hloubky 15 cm. Plánujeme-li výsadbu hyacintů v těžkých půdách, vysazujeme je pouze do hloubky 10 cm. V lehčích půdách dodržíme hloubku 15 cm a vzdálenost 12 až 15 cm. Raně kvetoucí gladioly již v průběhu září vyjmeme rycími vidlemi z půdy.

Skalka

V druhé polovině září provedeme přísnou kontrolu rozsahu porostů. Omezíme ty druhy, které přerůstají vymezený prostor. Někde postačí řez, jinde bude zapotřebí rostliny vyjmout a rozdělit a poté opět vysadit.

Rostliny k sušení

Slaměnky řežeme dříve, než se květy plně rozvinou a hlavně je sušíme v temnu, aby neztratily nic ze svých barev. Statice a další rostliny sklízíme plně rozkvetlé a vybarvené. Řežeme je nejlépe v poledne za slunného dne.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: outdoordesign.com.au, countryliving.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha