Ošetřované trvalky kvetou déle

Ošetřované trvalky kvetou déle

Rady a tipy, vydáno 29. 07. 2016

Rozsáhlá skupina rostlin s odlišným označením pereny nebo vytrvalé rostliny, jsou nám všem dobře známé trvalky. Liší se v nárocích na půdu, umístění i zálivku, ale rozhodně mají i něco společné. Je-li o ně dobře pečováno, vydrží kvést opravdu dlouhou dobu a příští rok nás opět zaplaví velkým množstvím květů.

Rostlina dne

Muchovník

Muchovník

Muchovník je opadavá dřevina. My ho řadíme mezi opadavé keře, ve své domovině roste jako menší strom. Obvykle dorůstá...

Na trvalky je třeba si počkat. V prvním i druhém roce potřebují trochu více pozornosti, ale v dalších letech, když zesílí, budou růst bez přesazování několik let na tomtéž místě. Budete-li jim dobře udržovat záhon, dopřávat hnojivo, závlahu a odstraňovat odkvetlé květy, budete překvapeni, kolik květů se na trvalkových záhonech objeví již v třetím a dalších letech. Pokud odkvetlé věty necháte na rostlinách, rostliny se soustředí na tvorbu plodů, a to je celkově oslabí.

Na rozdíl od letniček, které kvetou v sezoně i několik měsíců, kvetení trvalek obvykle nepřesahuje dobu 4 týdnů. Ideální je pro prodloužení celkového efektu z kvetení vhodně obě skupiny květin různým způsobem kombinovat. 

Další péče o trvalky

Vzhledem k tomu, že trvalky, které jsou vysazené na vhodném místě, jsou velmi nenáročné na údržbu, stačí jim jako běžná péče již zmíněné pravidelné odstřihování odkvetlých květů, občasné zmlazení a pravidelné přihnojení kompostem. 

Nenáročné trvalky ideální pro začátečníky

Pro polostinná místa je dobré zvolit některou z těchto nenáročných trvalek: udatna lesní (Aruncus vulgaris), bergénie (Bergenia), srdcovka nádherná (Dicentra spectabilis), škornice (Epimedium x rubrum) nebo kakost oddenkatý (Geranium macrorrhizum).

Pro slunná místa se více hodí tyto nenáročné trvalky: šanta (Nepeta), krásnoočko přeslenité (Coreopsis verticillata), vrbina tečkovaná (Lysimachia punctata), denivka plavá (Hemerocallis fulva), orlíček obecný (Aquilegia vulgaris), pivoňka čínská (Paeonia lactoflora) nebo třapatka zářivá (Rudbeckia fulgida).

Zdánlivé trvalky

I když některé rostliny v zahradě budí dojem vytrvalých rostlin, skutečné pravé trvalky to nejsou, jedná se spíše o dvouletky. Ty se průběžně přesévají a vysemeňují v blízkém okolí původního stanoviště a vytvářejí trvalé porosty, z nichž jednotlivé rostliny nepřetrvají déle než 2 roky. K těm řadíme například slezové růže (Alcea rosea) a divizny (Verbascum).

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha