Ošetřované trvalky kvetou déle

Ošetřované trvalky kvetou déle

Rady a tipy, vydáno 29. 07. 2016

Rozsáhlá skupina rostlin s odlišným označením pereny nebo vytrvalé rostliny, jsou nám všem dobře známé trvalky. Liší se v nárocích na půdu, umístění i zálivku, ale rozhodně mají i něco společné. Je-li o ně dobře pečováno, vydrží kvést opravdu dlouhou dobu a příští rok nás opět zaplaví velkým množstvím květů.

Rostlina dne

Hrachor širokolistý

Hrachor širokolistý

Hrachor širokolistý (Lathyrus latyfolius) je z hrachorů jediná popínavá trvalka. Dorůstá až do dvou metrů. Kvete hrozny...

Na trvalky je třeba si počkat. V prvním i druhém roce potřebují trochu více pozornosti, ale v dalších letech, když zesílí, budou růst bez přesazování několik let na tomtéž místě. Budete-li jim dobře udržovat záhon, dopřávat hnojivo, závlahu a odstraňovat odkvetlé květy, budete překvapeni, kolik květů se na trvalkových záhonech objeví již v třetím a dalších letech. Pokud odkvetlé věty necháte na rostlinách, rostliny se soustředí na tvorbu plodů, a to je celkově oslabí.

Na rozdíl od letniček, které kvetou v sezoně i několik měsíců, kvetení trvalek obvykle nepřesahuje dobu 4 týdnů. Ideální je pro prodloužení celkového efektu z kvetení vhodně obě skupiny květin různým způsobem kombinovat. 

Další péče o trvalky

Vzhledem k tomu, že trvalky, které jsou vysazené na vhodném místě, jsou velmi nenáročné na údržbu, stačí jim jako běžná péče již zmíněné pravidelné odstřihování odkvetlých květů, občasné zmlazení a pravidelné přihnojení kompostem. 

Nenáročné trvalky ideální pro začátečníky

Pro polostinná místa je dobré zvolit některou z těchto nenáročných trvalek: udatna lesní (Aruncus vulgaris), bergénie (Bergenia), srdcovka nádherná (Dicentra spectabilis), škornice (Epimedium x rubrum) nebo kakost oddenkatý (Geranium macrorrhizum).

Pro slunná místa se více hodí tyto nenáročné trvalky: šanta (Nepeta), krásnoočko přeslenité (Coreopsis verticillata), vrbina tečkovaná (Lysimachia punctata), denivka plavá (Hemerocallis fulva), orlíček obecný (Aquilegia vulgaris), pivoňka čínská (Paeonia lactoflora) nebo třapatka zářivá (Rudbeckia fulgida).

Zdánlivé trvalky

I když některé rostliny v zahradě budí dojem vytrvalých rostlin, skutečné pravé trvalky to nejsou, jedná se spíše o dvouletky. Ty se průběžně přesévají a vysemeňují v blízkém okolí původního stanoviště a vytvářejí trvalé porosty, z nichž jednotlivé rostliny nepřetrvají déle než 2 roky. K těm řadíme například slezové růže (Alcea rosea) a divizny (Verbascum).

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha