Palma na vaší zahradě po celý rok

Palma na vaší zahradě po celý rok

Rady a tipy, vydáno 15. 09. 2010

Ano, slyšíte dobře. Nechceme však, abyste se odstěhovali do tropických oblastí. I tady v Čechách je to možné. Na způsob, jak mít palmy v zahradě po celý rok přišel Libor Lešner, který přiváží palmy a cycasy z celého světa.

Rostlina dne

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholany) jsou opadavé nebo stálezelené keře či stromy. Dorůstají výšky od 2 m do 26 m. Pro magnólie jsou...
Pan Lešner dlouhá léta spolupracuje s Botanickou zahradou v Praze Tróji. Tím, že vymyslel způsob, jak palmy v našich podmínkách zazimovat se stal vyhledávaným odborníkem.

Jak tedy palmu zazimovat?

Některé palmy  jako například nejvysazovanější Trachycarpus fortunei jsou krátkodobě mrazuvzdorné, nikdy však nemůžete dopředu určit jak tuhá zima náš čeká a proto je dobré se na ni připravit. Pokud venkovní teplota nepřekročí - 12°C není potřeba s palmou cokoliv dělat. Jak ale zajistíte přežití palmy, pokud nastanou dvacetistupňové mrazy? Použijete topné kabely  a jednoduše řečeno, musíte z palmy udělat mumii. Nejdříve svážete listy k sobě a pak vezmete topný kabel a obtočíte s ním palmu. Vezmete netkanou textilii a celou palmu omotáte. Vezmete další topný kabel a opakujete celý proces znovu i s netkanou textilií. Topné kabely mají koncovky, takže je prostřednictvím prodlužovacího kabelu propojíte se zásuvkou. Spínání kabelu regulujete buďto ručně, nebo si nastavíte termostat, aby se spínal, pokud teplota poklesne pod vámi nastavenou hodnotu. Spotřeba elektřiny topného kabelu při 24hodinovém provozu je cca 10Kč.

Palma na vaší zahradě po celý rok
Palmu v zábalu můžete  ponechat maximálně dva měsíce, protože jakmile se bude blížit jaro, bude více slunce a také se změní teplota a pod zábalem může z vlhka vznikat plíseň. Pokud bude stále ještě na začátku února velká zima, obal alespoň nastřihněte na více místech.

Palmy jsou nádherným doplňkem designových zahrad a pokud víte, jak o ně pečovat, můžete si vybrat tu, která se  bude do vaší zahrady nejlépe hodit.

Sabrina Harisová
Zdroj: palmycycasy.cz
Foto: emeraldview.net, palmsdirect.com, sln.org.uk,botanicka.cz, palmycycasy.cz

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha