Pěstování růží – 5 nejčastějších chyb

Pěstování růží – 5 nejčastějších chyb

Rady a tipy, vydáno 11. 10. 2010

Možná právě děláte poslední důkladný zahradní úklid před zimou a přemýšlíte jak to, že ani letos jste se nedočkali svých vlastních rozkvetlých růží. Protože nejste sami, které to trápí, připravili jsme pro vás seznam 5 nejčastějších chyb, kterých se při pěstování růží lidé dopouštějí.

Rostlina dne

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholany) jsou opadavé nebo stálezelené keře či stromy. Dorůstají výšky od 2 m do 26 m. Pro magnólie jsou...
O pěstování růží se často říká, že je to umění a věda v jednom. Něco na tom nejspíše bude, protože mnoho pěstitelů se shoduje, že ač dodržuje přesný návod, vždy musí do určité míry experimentovat a samozřejmě dát do toho i srdce.

1.    Nevhodné umístění
Růže jsou královny zahrady a proto jsou velmi vybíravé na správné místo pro pěstování. Potřebují alespoň 6 hodin dobrého světla a slunce denně, opravdu kvalitní  propustnou zeminu a hlavně prostor, který nebudou okupovat kořeny jiných květin a stromů. Rozhodně od nich nečekejte zázraky, pokud je umístíte do stínu velkých stromů nebo zasadíte do velmi malé nádoby.

2.    Správný druh růží

Zjistěte si, do jakých rozměrů se růže rozrůstají. Některé keříky rostou do šířky, takže je nesázejte blíže k plotu, o který se dělíte se sousedem. Jiné kvetou jen jednou ročně. Existují i velmi choulostivé druhy, které jsou  náchylné na choroby, jako například černé skvrny apod. Jste-li začátečníci, vyberte si ty nejméně náročné růže a zaměřte se také na vůni, barvy a velikost květů.​
3. Špatně načasované prořezávání
Pokud se vám růže pnou před okny a vy je prořezáváte, aby vám neblokovaly výhled, možná jim tak nevědomky ubližujete. Právě pnoucí růže by se měly prořezávat na podzim a také navazovat, aby se pnuly tam, kam chcete. Čajové a malé růže, které kvetou několikrát do roka se zastřihávají na  začátku jara a pak až na podzim.

Pěstování růží – 5 nejčastějších chyb

4. Pamatujte si jméno
Budete se asi divit, ale existuje mnoho lidí, kteří vědí, že mají na zahradě růže, ale bohužel si nemohou vybavit jejich jméno. Pak ale také nemohou vědět, jak se o ně starat. Pokud si kupujete růže k sázení, kupujte takové, které mají informační cedulku. Ani nevíte, jak se vám to pár měsíců po té bude hodit.

5. Nezapomínejte na péči
Krásné a bohaté růže se bez vaší péče neobejdou. Ignorování tří důležitých kroků – zálivka, hnojivo a odstraňování zvadlých květů, vede k tomu, že se rostlinám nedaří. Zalévejte v závislosti na počasí a obecně platí  dvakrát týdně a důkladně. Brzy na jaře a na začátku léta pohnojte přírodním hnojivem. Jednou za dva týdny použijte tekuté hnojivo. Nezapomeňte také odlamovat zvadlé květy, protože ty berou rostlině sílu a  brání v růstu nových.

Pokud se vyvarujete těchto nejběžnějších chyb, budete se už příští rok těšit ze zahrady obsypané květy voňavých růží.

Sabrina Harisová
Foto: fineartamerica.com, ilpoderedelbosco.com, theflowerexpert.com, casecooler.com, reddirtramblings.com, crazyfrankenstein.com​

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

27. 12. 2013 Reagovat
RADIM: ASI 20.ZAŘÍ JSEM ZASADIL OBJEDNANÉ RŮŽE BYLY MOC PĚKNÉ,ZDRAVÉ A ZELENÉ. A TED PO TŘECH MĚSÍCÍCH ZJIŠTUJI NA NĚKTERÉ,ŽE VÝHONY ZAČÍNAJÍ ČERNAT. NEZAHYNOU MI CELÉ ROSTLINY.MÁM STRACH. PROSÍM ODPOVĚZTE MI. R

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha