Pěstování zeleniny tentokrát bez škodlivé chemie

Pěstování zeleniny tentokrát bez škodlivé chemie

Rady a tipy, vydáno 04. 05. 2016

Synteticky vyráběná hnojiva jsou vymožeností moderní doby. Tato hnojiva sice usnadňují péči o zahradu, protože i malé množství hnojiva obsahuje bohatou zásobu živin a navíc se snadno aplikuje, ale zároveň v sobě taková hrstička granulátu skrývá i mnohá nebezpečí. Zahradničit se dá ale mnohem efektivněji a bez chemických zátěží životního prostředí. Vyměňte syntetická hnojiva za přírodní materiály, které navíc umožní efektivní zužitkování organických odpadů.

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

Moderní doba je poměrně dost uspěchaná, neustále se za něčím honíme a tak i zahradničení, které by mělo představovat aktivní odpočinek, nabírá rychlých obrátek. Čas se tak snažíme ušetřit používáním různých pomocníků v podobě mechanizace a syntetických látek určených pro dodání živin do půdy nebo na ochranu rostlin proti chorobám a škůdcům. Ale všechno má své a každá syntetická látka představuje i určité riziko, protože jejich nesprávnou a nadbytečnou aplikací mohou v půdě vznikat nebezpečná rezidua, jejichž dopady si mnohdy ani neumíme představit.

V minulosti ale nikdo syntetické látky nepotřeboval. Zemědělci si vystačili se stájovými hnojivy nebo s kompostem či zeleným hnojením. Pokud se k tomuto způsobu hospodaření opět vrátíme, zastavíme tak postupnou degradaci jinak kvalitní půdy a budeme se tak moci těšit z kvalitní a zdravé sklizně. Časem také zjistíme, že to vlastně není ani moc složité, protože se pomocí těchto postupů zároveň zbavíme hmoty, která vzniká při celoroční údržbě zahrady, kterou jinak označujeme jako odpad a zbavujeme se jí ve sběrných dvorech.

Listí ani tráva nejsou žádný odpad

Mnozí zahrádkáři si tyto dvě hmoty pletou s obtížným odpadem, ale ve skutečnosti jsou to přírodní hnojiva, která při správném zpracování hravě nahradí komerčně prodávanou rašelinu nebo kompost či substráty.

V listí se navíc dají pěstovat brambory, stejně tak si tuto plodinu můžete vypěstovat i v záhonku založeném z posečené trávy. Listí a posečená tráva také dobře poslouží při výrobě kompostu, ale nezapomínejte do kompostéru přidávat ani zemitou složku, která kompost doplní o minerální podíl a navíc obsahuje i půdní mikroorganismy, které se podílejí na rozkladných procesech organické hmoty.

Bylinné jíchy

Syntetická hnojiva nahradíte také zákvasy z bylin nebo slepičinců. Ty jsou ovšem natolik koncentrované, že se musí před použití silně naředit vodou a lze je aplikovat pouze na vlhkou půdu, aby nedošlo k popálení kořenového vlášení.

Bylinnou jíchu můžete připravit z různých druhů planých rostlin. Vhodné jsou všudypřítomné kopřivy nebo vratič. Na jeden kilogram hrubě nasekaných čerstvých kopřiv budete potřebovat asi deset litrů vody. Jícha by měla zrát v plastové nebo skleněné nádobě asi dva až tři týdny. Během výroby ji každý den promíchejte, aby se do roztoku dostal vzduch. Během celého procesu by měla být nádoba zaklopená víkem, aby nedocházelo k přebytečným únikům dusíku. Ukončení kvasného procesu poznáte podle toho, že se z roztoku neuvolňují bublinky plynů. Jak již bylo zmíněno, jícha je silně koncentrované hnojivo, které ředíme v poměru 1:10 (1 díl jíchy ředíme 10 díly vody).

Foto a text: Lucie Peukertová


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha