Pěstujte meruňky - jsou zdravé

Pěstujte meruňky - jsou zdravé

Rady a tipy, vydáno 14. 06. 2013

Meruňky jsou nejen chutným ovocem, ale mají i velmi pozitivní význam pro lidský organismus. Jsou to mimořádně teplomilné stromy. Na jaře jsou doslova obalené spoustou nádherně do růžova vybarvených květů a poskytují tak kouzelnou podívanou. Jejich plody se dají zpracovávat na mnoho způsobů.

Rostlina dne

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet)

Aurakárie (Blahočet) je exotický stálezelený jehličnatý strom. Ve své domovině mohou dorůstat do výše 30 až 80 m.

Domovinou meruněk je střední a východní Asie, především Čína. Tam rostou meruňky dodnes planě na velkých plochách a v nejrůznějších formách. K nám se však meruňky dostaly z oblastí kolem Středozemního moře. Jejich pěstování je u nás rozšířeno zvláště na jižní Moravě, méně již v Čechách, což logicky souvisí s odlišnými klimatickými podmínkami.
Meruňka má poměrně vysoké požadavky na teplo a dostatek světla.  Nejlépe se jí daří v polohách s ročními srážkami mezi 550 až 600 mm v nadmořské výšce do 350 m. n. m. Meruňky lze však pěstovat i v oblastech s průměrnou teplotou alespoň kolem  7°C a do nadmořské výšky  400- 450 m se srážkami okolo 700 mm. Tam jim však musíme poskytnout stanoviště na jihozápadním nebo západním svahu. Tam totiž teploty méně kolísají, a tak se tam stromům bude více dařit. Nejdůležitější je však výběr vhodné odrůdy.

V posledním období bylo vyšlechtěno mnoho odrůd dobře odolávajících mrazům. Vzhledem k mimořádné teplomilnosti těchto ovocných druhů jsou meruňky obvykle pěstovány v teplejších oblastech, kde jsou méně ohrožené pozdními jarními mrazíky. Velmi vhodné je jejich pěstování při stěnách a v závětří.

V zahradách se meruňkám daří zvláště dobře na chráněných stanovištích s výhřevnou a propustnou půdou. Samosprašné stromy lze řezem udržet do 3 až 4 metrů výšky. Důležité je neopomenout prosvětlování koruny, nejlépe odborníkem. Pro lehké záhřevné půdy volíme jako podnož silně rostoucí meruňkové semenáče, pro půdy v plné síle pak středně rostoucí slivoňové semenáče anebo typové podnože, vegetativně množené.

Vhodné odrůdy k pěstování jsou například „Velkopavlovická“, „Maďarská nejlepší“ se sladkými plody, která je od konce července vysoce plodná. Odrůda „Mombacher aprikose“ má zlatožluté velké plody, úrodná je od poloviny července. Další vhodnou odrůdou je „Orange red“ se šťavnatými červenými plody, úrodná od poloviny srpna.
 
Mladé meruňkové stromy řežeme v počátku rašení. Důležitý je řez kosterních větví a bezezbytkové odstranění konkurenčních výhonů. U meruněk se jeví jako nejosvědčenější přírodní koruna s rozprostřenými větvemi a s terminálním výhonem. Takto rostlý strom zajistí přístup slunečních paprsků i do středu koruny a ovoce tak může na všech částech stromu dostatečně vyzrát. Po 4 letech je možné výchovný řez ukončit.  I v následujících letech je však vhodné stálé odstraňování konkurenčních výhonů.Meruňky jsou znamenitě chutnající výživné ovoce s vysokou zdravotní hodnotou. Plně vyzrálé se hodí k přímé konzumaci, na výrobu džemů a marmelád a do pečiva, méně vyzrálé k zavařování. Meruňku můžeme i mrazit a sušit či využít k přípravě destilátu.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: treesdirect.co.uk, casaxjardin.blogspot.com, ornamental-trees.co.uk, gardenbestbuys.com, ucanr.edu, maryjamesenprovence.blogspot.com, seeprovence.com, dfkoffel.blogspot.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

09. 05. 2016 Reagovat
Alice Dlouhá: Potřebovala bych se poradit. Rádi bychom pěstovali meruňku, ale menší strom. Existují ještě nějaké ovocné stromy jako čvrtkmeny? Mívali jsme meruňky, ale museli jsme je vykopat kvůli šarce. Jsou nějaké druhy rezistentní proti této chorobě? Děkuji předem za radu, Alice Dlouhá.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha