Pěstujte pokojové rostliny ve vodě aneb Hydroponie

Pěstujte pokojové rostliny ve vodě aneb Hydroponie

Rady a tipy, vydáno 05. 01. 2017

Jde o způsob pěstování rostlin nenáročným způsobem, a to v živném roztoku. I když není tento druh pěstování tak rozšířený a uplatňuje se hlavně při pěstování zeleniny, především salátů a bylinek, ve velkém, začíná se prosazovat i při pěstování pokojových rostlin.

Rostlina dne

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka) je trvalka i letnička. Dosahuje výšky 45 cm a šířky 30 cm. Eustoma má poměrně masivní šedo-zelené...

Jelikož se rostliny při hydroponickém pěstování nevysazují do hlíny, odpadají problémy s plísněmi, osvědčuje se v bytech alergiků, ale také nemocnicích či hotelích. Tento postup rostlinám svědčí, rostou v něm hodně a bujně, a tím dělají svým majitelům radost.

Dostatek vody a tepla

I rostliny pěstované hydroponií potřebují v květináči stabilitu, k čemuž se používá neutrální substrát. Ideální je keramzit, který dobře nasákne vodou. Kuličky pojmou a následně uvolňují vodu, takže ji ze dna nádoby či ze zásobníků převedou až nahoru, předávajíce si ji mezi sebou.

Protože voda sama o sobě žádnou výživu nedodá, přidává se do ní dlouhodobě působící živný roztok. Ten se připravuje z vody a hnojiv rozpustných ve vodě, která mohou být jak v tekutém, tak v pevném stavu. Dbáme na jeho správnou koncentraci. Příliš vysoká koncentrace by kořeny spálila. Nejlepší pro laiky je zakoupit speciální hnojiva pro hydroponii.

Výhody pěstování hydrokultur

  • Zásoba vody vám umožní se vzdálit z domova na delší dobu.
  • Zálivka ani hnojení nezabere příliš času.
  • Jedna nádoba poslouží k umístění několika rostlin s různými požadavky na půdu.
  • Voda ve správném poměru se vzduchem vytváří optimální podmínky pro život rostlin.
  • Díky vodoznaku máte vždy přehled o tom, kolik vody je v nádobě. Nehrozí přelití ani vysušení, jako je tomu u běžně pěstovaných rostlin v půdě a klasickém květináči.
  • Výživa v podobě živného roztoku zajišťuje rostlinám veškeré potřeby na dobu 4–6 měsíců.

Nezbytné potřeby pro hydroponii

Důležitou pomůckou pro pěstování v hydroponii je vodoznak neboli hladinometr. Vodoznaky se pořizují v závislosti na velikosti hydroponického květináče. Každý takový květináč má otvor, který slouží právě pro toto příslušenství. Květináč určený pro hydroponii je dvouplášťový, kde vrchní obal či dvojité dno vytváří zásobník vody pro vnitřní květináč. Použít ale lze prakticky každou nádobu, kterou nepostihuje koroze.

Frekvence zalévání

Doplňování vody by mělo probíhat jednou za dva týdny. Zálivka stačí taková, aby ukazatel hladiny vody byl na optimu. Na maximum zaléváme jen v létě, a to ještě jen ty rostliny, které jsou na hodně světlém místě, nebo ty, které opouštíme na dlouhou dobu, například při dovolené. Je-li ukazatel na minimu, je lépe vyčkat ještě 2–3 dny a až poté doplnit vodu na optimální hladinu. Není-li dostatek slunečního svitu, je vhodné snížit zálivku až o třetinu.

Specifika některých rostlin

  • U dřevnatých rostlin, jako jsou například dracéna nebo juka, je potřeba udržovat hladinu vody spíše na minimu.
  • Rostliny v malých nádobách, které obvykle ukládáme na okenní parapet, zaléváme spíše malým množstvím vody a častěji. Jednak k nim stoupá teplo z topení a jednak na ně dopadá víc slunečního svitu.
  • Chlad působí rostlinám různé choroby, proto není vhodné zalévat rostliny studenou vodou. Vždy použijte alespoň vlažnou vodu.

Změna ze zeminy na hydroponii je možná

Vždy je snadnější přeorientovat na pěstování v hydroponii mladší rostliny. Při přesazování je nejdůležitější očistit kořeny od zeminy. I sebemenší kousky zeminy by mohly započít hnilobný proces. Kořeny po očištění zkrátíme. Poté je v hydroponické nádobě zasypeme keramzitem. Většina kořenů musí zůstat nad hladinou vody, jinak by uhnily. Přibližně po dvou týdnech se začnou tvořit nové kořínky a to je doba, kdy přidáváme i živný roztok. Vhodným obdobím pro tuto změnu je jaro nebo léto.   

Pokud jsou již rostliny zcela vyvinuté, utrpí touto změnou šok a budou potřebovat i tři měsíce v teple a při vysoké vlhkosti vzduchu, aby se zotavily. V hydroponii lze také zakořeňovat řízky, mnohdy snáze nežli v klasickém substrátu.

Text: Zuzana Bohdalová 
Foto: shutterstock.com
Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

23. 10. 2018 Reagovat
Silvie: O hydroponii se zajímám už nějakou chvíli, skvělé informace jsem našla v e-booku, který je na internetu zdarma ke stažení: Revoluční hydroponie, https://magazin.specialnizahradnictvi.cz/ebook-hydroponie . Pokud tedy začínáte, bude se vám skvěle hodit

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha