Písčitá půda na zahradě

Písčitá půda na zahradě

Rady a tipy, vydáno 24. 10. 2014

Především na jižní Moravě a ve východních Čechách jsou u nás rozšířeny písčité půdy. Písčitá půda má tu výhodu, že se dá docela dobře obdělávat jak v suchém, tak ve vlhkém stavu. Z tohoto důvodu se písčité půdy označují jako půdy lehké. Jak lze takovéto půdy vylepšit, co všechno obsahují a co naopak ne, to je námětem dnešního článku. Pokud se vás a vaší zahrady týkají právě otázky písčitých půd, čtěte dále.

Rostlina dne

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka) je trvalka i letnička. Dosahuje výšky 45 cm a šířky 30 cm. Eustoma má poměrně masivní šedo-zelené...

Charakteristika písčitých půd

Díky velké pórovitosti a hrubé zrnitosti jsou písčité půdy dobře propustné pro vodu i vzduch. Výhodou je tedy, že nemají sklon k podmáčení. Nevýhodou ve vlhčích klimatických oblastech je však bohužel snadnější vyplavování živin právě z těchto půd. Obsah jemnozemě a humusu v písčitých půdách významnou měrou ovlivňuje obsah živin. Mezi rychle vysychající půdy chudé na živiny patří písčité půdy s nízkým obsahem humusu a s malým obsahem jílnatých částic.

Jaké je využití písčitých půd

Vzhledem k tomu, že se zvýšeným obsahem humusu a jílu se zlepšují i vlastnosti těchto půd, čistě písčité půdy jsou vhodné pouze jako lesní stanoviště. Za čistě písčité půdy jsou označovány půdy s obsahem jílnatých částic pod 10%. Vhodnými opatřeními lze z těchto půd získat dobré zahradní půdy, to jsou půdy s obsahem jílnatých částic v rozpětí 15 – 25 %. V takových půdách již mohou růst téměř všechny rostliny.

Náplavové písčité půdy a jejich využití

V těchto typech půd je upřednostňováno pěstování raných brambor a rané zeleniny. Daří se v nich i jahodám, a takřka všem druhům kořenové zeleniny. Snad pouze košťáloviny zde mohou trpět nedostatkem živin. Letničky naopak dávají přednost právě těmto nivním náplavovým písčitým půdám. Mírný nedostatek živin jim nevadí, kvetou zde bujněji a navíc je velmi pozitivní, že na těchto půdách méně trpí chorobami.

Jaké rostliny do písčitých půd

Levandule, verbena bonariensis (sporýš argentinský), choisya ternata, buddleia (komule) a geranium (kakost), to všechno jsou květiny, kterým se bude dařit v písčitých půdách, a při jejich výsadbě na vaši zahradu rozhodně neuděláte chybu. Co se týče stromů, v písčitých půdách si libují katalpy, laburnum (štědřenec), crataegus (hloh), břízy (betula), acer (javor), albizia, ginkgo. Z konifer juniperus, pinus, cupressus (cypřiš), chamaecyparis (cypřišek), araucaria. Ze stálezelených rostlin jsou to ilex (cesmína), quercus ilex (dub cesmínovitý), eukalyptus, mahonie, helianthemum (devaterník), hebe, brslen (eonymus). Keře, kterým vyhovují písčité půdy: tamaryšek (tamarix), kalina (viburnum), cytisus (janovec), cotoneaster (skalník), berberis (dřišťál), abutilon chagana, forsythia (zlatice), gaultheria, ribes (meruzalka), philadelphus (pustoryl), lonicera (zimolez), hypericum (třezalka), hubiscus syriacus (ibišek syrský), mahonie,erica (vřesovec), caluna vulgaris (vřes).

Jak je vidět, výběr rostlin vhodných pro písčité půdy je opravdu dostatečný, takže se rozhodně nemusíte obávat, máte-li písčitou půdu ve své zahradě, že byste v ní neměli co pěstovat.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: ksl.com, hgtvgardens.com, cropideas.blogspot.com, myhomeharvest.com.au, wsu.edu, squashhousequilts.com, texasbeyondhistory.net


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

14. 09. 2015 Reagovat
adamprodan: xsasAASASDASDASDDAS GGNFHUDNGHDTNEZD
05. 12. 2014 Reagovat
Stanislav Babák: Článek s velmi zajímavým tématem. Škoda, že neobsahuje to co slibuje v úvodu. Co je vlastně zobrazeno na fotografiích?

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha