Plánování zahrady se nesmí podcenit!

Plánování zahrady se nesmí podcenit!

Rady a tipy, vydáno 28. 12. 2012

Pěkná zahrada je vlastně dekorativně uspořádaný svět rostlin, kde je dostatek životního prostoru pro člověka i pro přírodu. Pokud chceme mít zahradu prosperující, která nám poskytne dostatek místa k relaxaci a stále nové zážitky, musíme vytvořit nezbytné předpoklady jejího vzniku a následného růstu.

Rostlina dne

Fazol šarlatový

Fazol šarlatový

Fazol má až čtyři metry dlouhou, nevětvenou, hustě olistěnou lodyhu. Listy jsou dělené. Květy fazolu jsou bílé,...

Čím víc toho pro svou zahradu vytvoříme vlastníma rukama, tím silnější vazbu k ní budeme mít. Ideální je, pokud máte k dispozici situační nákres pozemku. Zaneste do něj všechny stavební prvky, jako jsou cesty, dláždění, schody anebo třeba jezírko. Nezapomeňte, že důležitý je i  zákres přístupu do domu a do zahrady. Na plánek připojte i orientaci pozemku vzhledem ke světovým stranám. Je to důležité zejména pro výběr druhů rostlin.
 
Celou plochu rozdělte na úseky. Bylinkové záhony by měly být co nejblíže kuchyni. Místo k posezení vyberte dál od hranice pozemku, odkud by k vám mohl pronikat hluk. Koutek pro děti umístěte v dohledu z domu nebo terasy, abyste své děti měli stále na očích. Takovýmto plánováním získáte vyvážený poměr mezi volným a využitelným prostorem zahrady.

Poté by mělo následovat rozhodnutí, zda zůstane na pozemku například i část staré výsadby anebo bude pozemek opatřen výhradně novými rostlinami. Zvolte dále umístění plotu a vyberte materiál, ze kterého jej vybudujete. Rozhodující je, aby všechny materiály v zahradě  vzájemně ladily.  


Dobré je, nechat si udělat chemický půdní rozbor. Ten vám napoví, jak se postarat o nápravu půdy buďto přihnojením, zhutněním atd. Dobrý tip je vysadit do půdy brambory, budete překvapeni, jak nádherně kyprou půdu po jejich sklizni získáte. 

Nejprve začněte s výsadbou stromů a keřů. Pokud si nejste zcela jisti, požádejte o pomoc zahradního architekta anebo zahradní centrum, kde jste zakoupili rostliny. Jistě vám poradí nebo přímo pomohou s výsadbou. Většina stromků bude potřebovat i opěrný kůl, který zajistí jejich stabilitu, než se rostlina v půdě ujme. Na závěr přichází na řadu výsadba trávníku a záhonů.Pravděpodobně za tři až čtyři roky by zahrada mohla vypadat již opravdu pěkně. Za zdařilé je považováno například proměnlivé ohraničení pozemku, kdy jeho část bude neprůhledná a další část zase otevřená. Oceníte jistě i lavičku u jezírka nebo alespoň s výhledem na něj. Přímo nádherně bude působit trvalkový záhon u besídky a stejně bujně rostoucí růže na pergole či oblouku u terasy
 
Aby zahrádka vypadala stále pěkně, je třeba pravidelně ji zbavovat plevele, kypřit půdu a odstraňovat odkvetlé květy a dřeviny každoročně zaštipovat, nebo rovnou seřezávat.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: fiberfarm.com, gertens.com, designhomeonline.net, witsendnj.blogspot.com, julieorrdesign.com, super-cars.net, existentialbuddhist.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha