Plánování zahrady se nesmí podcenit!

Plánování zahrady se nesmí podcenit!

Rady a tipy, vydáno 28. 12. 2012

Pěkná zahrada je vlastně dekorativně uspořádaný svět rostlin, kde je dostatek životního prostoru pro člověka i pro přírodu. Pokud chceme mít zahradu prosperující, která nám poskytne dostatek místa k relaxaci a stále nové zážitky, musíme vytvořit nezbytné předpoklady jejího vzniku a následného růstu.

Rostlina dne

Krásnoplodka

Krásnoplodka

Stálezelené nebo opadavé keře i stromky, letorosty jsou kulaté až čtyřhranné, listy pilovité, květy drobné, plody...

Čím víc toho pro svou zahradu vytvoříme vlastníma rukama, tím silnější vazbu k ní budeme mít. Ideální je, pokud máte k dispozici situační nákres pozemku. Zaneste do něj všechny stavební prvky, jako jsou cesty, dláždění, schody anebo třeba jezírko. Nezapomeňte, že důležitý je i  zákres přístupu do domu a do zahrady. Na plánek připojte i orientaci pozemku vzhledem ke světovým stranám. Je to důležité zejména pro výběr druhů rostlin.
 
Celou plochu rozdělte na úseky. Bylinkové záhony by měly být co nejblíže kuchyni. Místo k posezení vyberte dál od hranice pozemku, odkud by k vám mohl pronikat hluk. Koutek pro děti umístěte v dohledu z domu nebo terasy, abyste své děti měli stále na očích. Takovýmto plánováním získáte vyvážený poměr mezi volným a využitelným prostorem zahrady.

Poté by mělo následovat rozhodnutí, zda zůstane na pozemku například i část staré výsadby anebo bude pozemek opatřen výhradně novými rostlinami. Zvolte dále umístění plotu a vyberte materiál, ze kterého jej vybudujete. Rozhodující je, aby všechny materiály v zahradě  vzájemně ladily.  


Dobré je, nechat si udělat chemický půdní rozbor. Ten vám napoví, jak se postarat o nápravu půdy buďto přihnojením, zhutněním atd. Dobrý tip je vysadit do půdy brambory, budete překvapeni, jak nádherně kyprou půdu po jejich sklizni získáte. 

Nejprve začněte s výsadbou stromů a keřů. Pokud si nejste zcela jisti, požádejte o pomoc zahradního architekta anebo zahradní centrum, kde jste zakoupili rostliny. Jistě vám poradí nebo přímo pomohou s výsadbou. Většina stromků bude potřebovat i opěrný kůl, který zajistí jejich stabilitu, než se rostlina v půdě ujme. Na závěr přichází na řadu výsadba trávníku a záhonů.Pravděpodobně za tři až čtyři roky by zahrada mohla vypadat již opravdu pěkně. Za zdařilé je považováno například proměnlivé ohraničení pozemku, kdy jeho část bude neprůhledná a další část zase otevřená. Oceníte jistě i lavičku u jezírka nebo alespoň s výhledem na něj. Přímo nádherně bude působit trvalkový záhon u besídky a stejně bujně rostoucí růže na pergole či oblouku u terasy
 
Aby zahrádka vypadala stále pěkně, je třeba pravidelně ji zbavovat plevele, kypřit půdu a odstraňovat odkvetlé květy a dřeviny každoročně zaštipovat, nebo rovnou seřezávat.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: fiberfarm.com, gertens.com, designhomeonline.net, witsendnj.blogspot.com, julieorrdesign.com, super-cars.net, existentialbuddhist.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha