Plánujeme květinovou zahradu

Plánujeme květinovou zahradu

Rady a tipy, vydáno 06. 03. 2018

Bez kvetoucích rostlin se obejde jen málokterá zahrada, a pokud přeci v ní tento sortiment chybí, působí tato zahrada poměrně fádně. Trvalky, letničky i kvetoucí dřeviny totiž dodají každému prostoru elán, který se bude obměňovat s ročními obdobími. Ovšem i květinovou zahradu je třeba pečlivě naplánovat. Co by v ní tedy nemělo chybět a na co si dát pozor?

Rostlina dne

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholany) jsou opadavé nebo stálezelené keře či stromy. Dorůstají výšky od 2 m do 26 m. Pro magnólie jsou...

Pod květinovou zahradou si každý představí asi trochu něco jiného. Někteří zahrádkáři si pod tímto pojmem představí zahradu plnou letniček a trvalek, ale stejně tak zde mají své místo kvetoucí dřeviny. Aby ovšem pestrých barev nebylo až příliš, určitě zde počítejte i s rostlinami, které mají univerzálně zelenou barvu. Ta totiž bude působit jako propojující prvek mezi výsadbami a umožní očím odpočinek.

S barvami to určitě nikdy úplně nepřehánějte. Třeba ty pestré mohou na některé jedince působit znepokojivým způsobem. Studené barvy v podání modré, bílé či starorůžové působí zcela opačně. Výsadby v těchto barvách budou pozorovatele uklidňovat, proto se hodí hlavně do těch zahradních kompozic, které budou určeny pro odpočinek.

V přírodním nebo jiném stylu?

V posledních letech jsou čím dál tím více oblíbené přírodní zahrady, ve kterých mají kvetoucí rostliny svoje místo. Neslouží zde ovšem pouze pro okrasu, hrají zde důležitou ekologickou funkci, protože slouží jako zdroj potravy pro různé druhy živočichů.

Při výběru sortimentu se zaměřte hlavně na domácí druhy rostlin. Inspirujte se přírodními stanovišti a rostliny si buď nakupte u specializovaných prodejců nebo si je vypěstujte ze semen. Z domácích druhů trvalek vybírejte třeba dobromysl obecnou (Origanum vulgare), vrbinu tečkovanou (Lysimachia puncata), kosatek žlutý (Iris pseudacorus), orlíčky obecné (Aquilegia vulgaris) či různé druhy zvonků (Campanula).

Z kvetoucích dřevin vyzkoušejte i druhy, se kterými se běžně setkáte ve volné přírodě, to ovšem neznamená, že musí na zahradě převažovat. Můžete vedle nich vysadit i druhy u nás nepůvodní, neměly by se ovšem nekontrolovatelně šířit do okolí, jak se stalo v minulosti například s trnovníkem akátem (Robinia pseudoacacia) nebo křídlatkou (Reynoutria). Dnes je až neuvěřitelné, že se v minulosti jednalo o rádoby okrasné rostliny, které byly oblíbené ve šlechtických zahradách, dnes se na ně ovšem koukáme spíše jako na obtížný plevel, který ze stanovišť vytlačuje původní vegetaci.

Moderní květinové zahrady

Zde můžete vybírat rostliny dle libosti, měly by ovšem zapadat do celkově promyšleného zahradního konceptu. Cílem květinové zahrady není zcela zaplnit prostor kvetoucím sortimentem, vždy pamatujte i na druhy, které se primárně nepěstují kvůli okrasným květům, jako jsou okrasné traviny, stromy i některé keře.

V květinové zahradě mají své místo i letničky. Tato oblíbená skupina vyniká i v záhonech trvalek. Třeba v některých prérijních záhonech, kde hrají hlavní roli okrasné trávy a trvalky, je možné vysít letničky, které se pak následující roky už budou přesévat samy. K tomuto účelu se hodí sluncovka kalifornská (Eschscholtzia californica), která snese i dlouhodobý přísušek. Přesévat se ovšem bude i měsíček lékařský (Calendula officinalis).

Návrat k venkovu

Pokud patříte mezi milovníky venkovských zahrad, pak vás jistě potěší, že se na trh opět vrací staré osvědčené druhy trvalek. Do venkovských zahrad se skvěle hodí různé druhy kosatců (Iris), mák východní (Papaver orientale), vrbina tečkovaná (Lysimachia punctata), třapatka zářivá (Rudbeckia fulgida) nebo dobře známý šáter latnatý (Gypsophila paniculata).

Jak postupovat při návrhu květinové zahrady

Postup je vlastně stejný jako při tvorbě zahrad jiného zahradního stylu. Vždy se zaměřte na tvorbu kvalitního konceptu, ve kterém se budou odrážet vaše požadavky na vlastní zahradu. Květinové výsadby plánujte tak, aby byly zajímavé co nejdelší dobu. Rozhodně neplatí, že květiny mohou zahradu zdobit pouze na jaře a v létě. Využijte sortiment předjarních trvalek a cibulovin, ale stejně tak i trvalky, které kvetou dlouho do podzimu.

Kvetoucí druhy kombinujte ovšem i se sortimentem dřevin či keřů se zajímavou borkou, barevnými výhony či atraktivní strukturou listů.

Květinové záhony vždy lépe vyniknou před neutrálním pozadím, což může být třeba živý plot z listnatých dřevin. Při plánování si vždy ujasněte, jestli budete trvalky kombinovat tón v tónu nebo jestli raději upřednostníte pestrobarevné výsadby.

Foto a text: Lucie Peukertová


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha