Podzimní péče o keře a trvalky

Podzimní péče o keře a trvalky

Rady a tipy, vydáno 02. 11. 2016

Zima se sice kvapem blíží, ale zatím to příliš nevypadá, že by se zahrádkáři mohli s klidem chystat „k zimnímu spánku“. Práce venku je totiž stále víc než dost. Neměli byste ale zapomenout často opomíjené keře a trvalky.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Možná se během října věnovali spíše rozšiřování zahrady a sázení nových dřevin. Přesto byste si měli najít volnou chvilku a myslet i na ty stávající rostliny, které možná ještě svými barvami zdobí jinak smutné záhony.

Kdy je stříhat?

Zaměřte se spíše na poškozené části keřů a trvalek. Ty byste rozhodně měli před příchodem prvních mrazíků odstranit. Použijte k tomu kvalitní nářadí, hlavně dostatečně ostré nůžky, případně pilku. Musíte totiž co nejvíce zmenšit „ránu“, která vznikla na rostlině a která se musí co nejdříve zacelit. Nejlepší proto je provedený řez natřít ještě štěpařským voskem nebo balzámem. Pokud byste nalomené větve na podzim správně neošetřili, snadno tyto rostliny napadnou škůdci a různé choroby.

Suchých květů se to však netýká, ty odstraňovat za každou cenu nemusíte. Naopak. Když je ponecháte na rostlině, budou vaši zahradu zdobit třeba i celou zimu.

Nezapomeňte je zakrýt

Některé rostliny a paty keřů také co nejdříve přikryjte. Klidně jim poskytněte přikrývku z chvojí, zeminy, listí atd. Nadzemní části zabalte do netkané textilie nebo juty. Větší rostliny nezapomeňte svázat, protože by se mohly během zimy nalomit pod tíhou napadaného sněhu.

Vhodným řešením je také mulčovací kůra. Pokud ji máte na záhonech už od léta, je třeba ji doplnit. Její výhodou totiž kromě ochrany před promrznutím je i to, že zadržuje vlhkost. To je důležité hlavně při tuhých zimách bez sněhu. Každopádně vždycky je lepší si předem prostudovat, jaké nároky mají jednotlivé druhy a odrůdy rostlin.

Jak je to se zálivkou a hnojením?

Možná se vám to bude zdát zbytečné, ale i v zimě, pokud je mírná (nad pět stupňů Celsia), je dobré jednou až dvakrát za měsíc rostliny zalít, protože potřebují vlhkou zeminu.

Pokud se chcete pustit do hnojení, je už nejvyšší čas. Použijte draselné hnojivo, které se hodí právě k podzimní péči. Jak naznačuje název, obsahuje draslík, který se mimo jiné podílí na vyzrávání pletiv a tím zvyšuje odolnost rostlin vůči mrazu. Vhodná je také směs s obsahem hořčíku. Pokud by obsahovalo hnojivo nějaké další prvky, mohlo by podpořit (zvláště při mírné zimě) rašení listů. Když by potom uhodil mráz, došlo by k celkovému poškození kvůli nedostatečně pevným pletivům.

Raději proto počkejte s hnojením na jaro nebo začátek léta, Zdravé rostliny, které mají dostatek živin, jsou dostatečně silné a určitě přežijí bez problémů i kruté mrazy.

Text:  Ivana Kukalová
Foto: OBI, Shutterstock


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha