Podzimní střih rostlin na kmínku

Podzimní střih rostlin na kmínku

Rady a tipy, vydáno 21. 08. 2015

Podzim je nejen obdobím, kdy stěhujeme nádobové rostliny do interiéru, ale je to také doba, kdy bychom měli upravit rostlinám střih. Na rozdíl od kadeřníků, kteří vymýšlejí neustále nové a nové kreace, střih na rostlinách nepotřebuje žádné nové nápady, ale pevnou ruku a ostré zahradnické nůžky.

Rostlina dne

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholany) jsou opadavé nebo stálezelené keře či stromy. Dorůstají výšky od 2 m do 26 m. Pro magnólie jsou...

Rostliny vytvoří v průběhu léta velkou záplavu květů, ale rovněž velké množství nových výhonů. Ty je třeba v jejich růstu usměrnit a rostlině tak dát tu správnou frizúru. Odstřižením či odstraněním některých jejich částí výrazně napomůžeme rostlinám zbavit se některých možných škůdců a správný řez jim na jaře pomůže bohatě obrazit.

Jak dodržet kompaktní tvar lilku

Jestliže máte v oblibě lilek Rantonnetův (Lycianthes rantonnetii), častěji nazývaný jako hořcový stromek, měli byste vědět, že zakoupené rostliny bývají ošetřeny hormony. To je důvod, proč většina z nich má tak kompaktní tvar. Jakmile přestanou aplikované hormony účinkovat, dojde k rychlému nárůstu výhonů. A právě ty je nutné zakracovat již během léta, v době kdy je jejich expanze nejsilnější. Po několika letních zástřizích zůstane koruna lilku pěkně hustá a budou se na ní tvořit ve větším množství i nové květy.

Podzimní střih před přezimováním

Jestliže se chystáte provést u rostlin na kmínku podzimní střih před přezimováním, je zapotřebí zastřihnout korunku na třetinu původního objemu. Ačkoli je to poměrně silný zásah, je bezpodmínečně nutný, neboť bez něj se vám nepodaří u lilku dodržet kompaktní tvar tvaru koule. Až začne stromek na jaře opětovně rašit, bude zapotřebí další zaštipování.

Před zazimováním vyžadují zástřih hlavně opadavé rostliny. K těm řadíme brugmansie známější pod označením andělské trumpety, dále fuchsie a olověnec. 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Zuzana Bohdalová, florpagano.com, gardeners.com, motherartnews.com.


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha