Postavte dětem hřiště na zahradě

Postavte dětem hřiště na zahradě

Rady a tipy, vydáno 28. 01. 2014

Na jaře a v létě přichází doba, kdy pokud možno všechen volný čas trávíme někde na čerstvém vzduchu, v přírodě, na zahradě a bereme s sebou i děti, aby se nadýchaly čerstvého vzduchu a protáhly se a také abychom je odlákali od počítačů. Chceme-li dětem dopřát venku nejen pochyb na zdravém vzduchu, ale i vylepšit jejich fyzickou kondici, můžeme pro ně postavit dětské hřiště.

Rostlina dne

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholany) jsou opadavé nebo stálezelené keře či stromy. Dorůstají výšky od 2 m do 26 m. Pro magnólie jsou...

Pro správný výběr atrakce je důležité vědět základní rozměry prostoru určeného na hřiště a neméně důležitým faktorem pro správné rozhodnutí o volbě hřiště je také věk dětí. Trh dnes nabízí poměrně širokou nabídku jak domácích, tak i zahraničních výrobků. Vzhledem k široké nabídce může být rozhodovacím prvkem tedy i cena herní sestavy. Pro využití na soukromých pozemcích a zahradách jsou nabízeny sestavy pro věkovou kategorii od 2 do 5 let, od 3 do 12 let a od 5 do 12 let.
 
Samozřejmě, že pro děti spadající do nejnižší věkové kategorie zvolíme některou z bezpečných vícefunkčních hracích sestav. Tyto sestavy nejčastěji zahrnují několik velikostí prolézaček a také houpadla nejrůznějších tvarů. U nejmenších dětí má však obvykle největší úspěch pískoviště, na které bychom na zahradě neměli rozhodně zapomenout. Vhod přijdou jistě i malé hrací domečky.

O něco starší děti uvítají na hřišti houpačky, ať už budou pro jedno nebo více dětí, aby si mohli také občas přivést kamarády a pohrát si s nimi společně. Houpačky se dělí ještě do dalších skupin, a to na houpačky pákové, závěsné, hnízdové, houpačky na sezení, ale i na ležení nebo stání. Na zahradu se mohou vejít i určité druhy kolotočů, například šlapací nebo závěsné. Vybírat je možné i z pestrého sortimentu skluzavek. Můžeme dětem pořídit skluzavky tubusové, nebo otevřené, plastové nebo plechové, a to v různém barevném provedení.

Větší děti už budou mít poněkud odlišné nároky a také jejich požadavky na vybavení hřiště bude vhodnější s nimi konzultovat. Vyhnete se tak tomu, že dětské hřiště na vaší zahradě nebude dostatečně využívané. Výrazně větším dětem uděláte radost horolezeckou stěnou, nejrůznějšími šplhacími prvky, trampolínou, provazovými žebříky, zkrátka vším, co pomůže rozvíjet jejich motoriku. Děti vyššího věku uvítají na hřišti takové prvky, které budou klást větší nároky na jejich zdolávání.

Při výběru podkladu pro dětské hřiště vždy mějte na paměti, že by měl být rovný a měkký. V žádném případě není vhodný beton, kámen, ani asfalt. Bezpečnost dětí při hrách výrazně zvýší správné ukotvení herní sestavy k terénu. Při provozu dětského hřiště nezapomínejte na pravidelné kontroly všech šroubových i jiných spojů a kontrolujte dostatečně i stabilitu jednotlivých hracích prvků.

Naprosto ideální situace nastává, pokud jsme s hřištěm počítali ve stejné době, kdy jsme začali plánovat také zahradu. V takovém případě budeme mít dost místa jak pro hrací plochu, tak na zahradu samotnou. Kolem hřiště je nejlépe ponechat volný prostor asi 2 metry ze všech stran, pokud je na něm závěsná houpačka, tak minimálně 3 metry, a to před i za houpačkou podle směru, ve kterém se bude pohybovat. V dosahu ani v nejbližším okolí herní sestavy by neměly být žádné obrubníky, palisády, zídky, ploty atp., zkrátka nic, o co by se mohly děti zranit.   

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: northlondonmums.com, angelsandurchins.co.uk, gardenbuilders.co.uk, itaplan.com.br, marlinstowncourt.com, schoolplaygrounddesigners.co.uk, jaquenetta.com, spielplatzgeraete-junior.de, holzwiemann.de, buncee.com, johnnyjet.com, homestreetdesign.com, patiodesigndepot.com, themamabyrd.blogspot.com, archiexpo.com, atlanta.olx.com, holiday-homes-online.com, architectoo.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

28. 08. 2017 Reagovat
Luděk567: Pěkný článek, my jsme dětem na zahradě taky takové hřišťátko udělali. Teda.. mají tam pískoviště a houpačku se skluzavkou ( můžete na ni mrknout tady: https://hrackyzadobrekacky.cz/hracky-na-zahradu/houpacky/ ), takže je to spíš jen takový venkovní hrací prostor, ale vyhrají si tam bohatě :)

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha