Posviťte si na zahradu za šera!

Posviťte si na zahradu za šera!

Rady a tipy, vydáno 04. 03. 2010

Máte velkou zahradu, terasu nebo jen malý balkon a přemýšlíte, jak jej ozvláštnit? Zároveň rádi sedáváte venku se sklenicí vína, povídáte si s přáteli nebo jen tak relaxujete? Co takhle pořídit zajímavou venkovní lampu nebo exteriér celý osvítit? Světlo dokáže dodat kouzlo a propůjčit nevšední atmosféru jistě i vašemu stánku pohody.

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

Přestože se léto chýlí ke konci a na venkovních teplotách je stále více znát, že se blíží podzim, posezení na čerstvém vzduchu nezavrhujte. Právě proto, že jsou večery čím dál kratší, využijete osvětlení mnohem více než v létě. Zároveň nezapomeňte, že se v zimě stmívá už kolem čtvrté hodiny odpoledne, takže pokud budete mít zahradu zlehka osvětlenou, nehrozí vám noční karamboly cestou z práce k domovním dveřím.

Nemusíte se bát, že vás osvětlení zahrady bude stát hodně peněz. Naopak. Osvětlení není vůbec drahou záležitostí, zároveň díky úsporným žárovkám nebude mnoho stát ani samotné svícení. Mnohem důležitější než finanční stránka je spíše plánovací fáze. Osvětlení je totiž třeba pořádně promyslet.

Nemyslete si, že můžete na terasu nebo zahradu posadit jen tak ledajakou lampu, která už vás omrzela v obývacím pokoji. Rozhodně se vyplatí prozkoumat trh s venkovními svítidly. Ta jsou totiž proti světlům do interiérů nebo hal mnohem odolnější, a to především vůči zatékání vody.

Romantická atmosféra na terase


Promyslete si, co chcete nasvítit. Pokud chcete více světla u posezení na terase, zvolte nástěnná svítidla. Ta mohou být i zabudovaná přímo ve zdi. Jsou sice dražší, ale více vydrží. Nemáte-li prostor na zdi, zvolte lampu stojící v prostoru, která dodá terase nečekanou atmosféru tajemna.

Nasvětlené stromy a květiny

Kromě toho můžete nasvítit například i stromy nebo jednotlivé rostliny. Dominanty zahrady jako jsou právě stromy nebo větší keře je lepší nasvítit zespodu, aby mohlo vyniknout jejich větvoví a koruna, která bude ve světle působit přímo monumentálně.

Naopak záhonky rostlin je vhodnější nasvítit seshora nebo ještě lépe zevnitř. Nenápadné světlo uprostřed záhonu mezi květy celou skupinu rostlin prosvětlí a provzdušní. Dávejte ale pozor, kterým směrem bude světlo svítit. Pokud bude záhonek vypadat sice úžasně, ale hosté na terase budou sedět ve slunečních brýlích i dávno po západu slunce, nebude něco v pořádku.

Pozor na sousedy

Není vhodné nechávat osvětlení zapnuté celou noc. Vždy, když zhasínáte doma, měli byste vypnout i světlo na zahradě. Nejenže by mohlo oslňovat vás a nepříjemně se vkrádat do nočního života v interiéru, může rušit i sousedy. Osvětlení můžete ponechat pouze decentní a nenápadné, které nebude nikomu vadit.

Velice šetrné a k osvětlení zahrad vhodné jsou solární zahradní lampy, které umí využít energii ze sluníčka nasbíranou přes den. Pokud na lampu dopadají paprsky celý den, vydrží svítit i osm hodin. Takové lampy se ale hodí více jako svítidlo estetické, rozhodně se na něj nedá spoléhat za horšího počasí, kdy svítivost slábne.A je tady podzim: zateplit dům či nezateplit? Za jak dlouho se investice vrátí?

Martina Tlachová
Foto:backyardcity.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha