Pozor na klíště na zahradě!

Pozor na klíště na zahradě!

Rady a tipy, vydáno 02. 06. 2010

V červnu prý bude teplo a hodně deštů - což je bohužel přímo ideální pro klíšťata. Navíc květen a červen je prvním vrcholem roku, pokud jde o výskyt klíšťat. Pokud tedy teď klíšťata budou mít ideální podmínky, může se očekávat zvýšený počet těchto parazitů i na zahradách.

Rostlina dne

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholany) jsou opadavé nebo stálezelené keře či stromy. Dorůstají výšky od 2 m do 26 m. Pro magnólie jsou...
​Které zahrady jsou v největším ohrožení

Tradiční oblasti s největším výskytem klíšťat nakažených encefalitidou se nacházejí kolem Berounky a vlastně v celém okolí Prahy, často jsou zasaženy i pražské parky a tudíž i zahrady. Dále je zvýšené riziko v těchto lokalitách: jižní Čechy, podhůří Šumavy okolí Bruntálu okolí  Brna, Plzeňsko, Opavsko, Podyjí. Obecně jak se globálně otepluje, klíšťata se stěhují do vyšších poloh, kde je dříve ani neznali.

Kde dávat pozor na zahradě

Jestliže se klíšťata v některém roce opravdu rozmnoží, jsou potom všude: v trávě, na květinových záhonech, v nižších keřích, jejich doménou je ale vysoká tráva. Proto i v eko zahradě, kde se přírodě nechává větší volnost, je potřeba sekat a uklízet trávu. Naproti tomu oblíbený mýtus, že klíště je na stromech a spadne na nás shora, není pravdivý. Už teď se ze zahrad vracejí psi s klíšťaty; ještě více kočky, které prolezou každé houští a vysokou trávu. I u zvířat platí prevence - v tomto případě spot-on pipeta proti blechám i klíšťatům (veterinarnipece.cz) nebo parazity odpuzující obojek. Takový antiparazitní obojek najdete na zoohit.cz.
Pozor na klíště na zahradě!
​Klinické projevy klíšťové encefalitidy (klíšťovky)

Vývoj klíštěte u nás obvykle trvá 1,5 - 2 roky. Člověk může být napaden všemi třemi aktivními stadii klíštěte (larva, nymfa, dospělá samice), a všemi může být také infikován virem klíšťové encefalitidy. Onemocnění má ve většině případů dvě fáze. První příznaky se objeví obvykle po inkubační době 7 - 14 dní. V prvním období trvajícím 2-7 dní má nemoc chřipkový charakter, většinou pak po několikadenním odeznění prvních příznaků (zhruba za 4 - 10 dnů) dojde k druhé fázi onemocnění, kdy je zasažena centrální nervová soustava (podle Státníhodravotního ústavu - SZÚ). Prevencí  je jak známo očkování. Uvažujte o něm, pokud jste vášniví zahradníci nebo neustále na zahradě pobýváte a relaxujete v trávě. Totéž platí pro děti. Očkovat proti klíšťovce lze po celý rok, nejlépe ale v chladných měsících. Očkuje se ve třech dávkách, přičemž je člověk chráněný dva týdny po aplikaci druhé dávky. Na očkování se ptejte svého lékaře (koupíte v lékárně vakcinu a on ji aplikuje) nebo hledejte očkovací centra, kde mají vakciny již připravené (ockovacicentra.cz nebo klistova-encefalitida.cz/ockovaci centra). Prevenci v přírodě pak představují vysoké nebo pevné boty, rukávy, repelenty a hlavně - po návratu je nutné se doma pořádně prohlédnout a klíště vyklepat.
​Borelióza

Zákeřná nemoc se projevuje po nějakém čase od kousnutí infikovaných klíštětem nejprve na kůži. Hlídáme na kůži proto skvrny, velká červená kola a bílé středy v barevném (červeném, růžovém) kole - příznaky boreliózy. Ta se léčí antibiotiky, ale je potřeba přijít k lékaři včas, jinak přejde do dalšího stádia a napadá důležité orgány těla.

Jak klíště odstranit

Okolo klíšťat vždy bylo mnoho pověr. Léta se klíště polévalo olejem, prý  aby se zadusilo a pustilo. Pak se začal tento postup rychle a důrazně zakazovat - dusící se klíště, pokud má v sobě borelie, je vyvrhne do rány. Není je tedy vhodné v ráně usmrtit (ani točit ve směru hodinových ručiček, jak praví další mýtus), vezměte na něj pinzetu. Po vytažení (opatrným kýváním bez mačkání a kroucení) ránu desinfikujte. Kde najdete o klíšťatech bližší informace? Na adresách szu.cz, kliste-prevence.cz, klistova-encefalitida.cz, borelioza.cz

O dalším malém škůdci si přečtěte v článku Slimák - jak na malého nepřítele na vaší zahradě?

Alena Jansová
Foto: skudci.com, camelot lfhk. cuni,  natural, Ticksinca, kedys

Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

20. 08. 2015 Reagovat
kukačka: chtěla bych se zeptat co je zač bílé klíště. Když se dotkneme klíšťata které je přisáté na pejskovi, tak pejsek začne hodně křičet. Hodně ho to bolelo. máme i fotku. Bolelo ho to i po vytažení. chtěla bych se zeptat co je zač.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha